Viti i tretë radhazi në të cilin emetimet globale mbeten të qëndrueshme

emisionet-co2

Emetimet e CO2 janë thelbësore për rritjen e efektit serë dhe bashkë me të edhe efektet e ndryshimit të klimës. Sipas një studimi të prezantuar sot në samiti i klimës në Marrakech (COP22) kryer nga studiuesit e projektit Projekti Global i Karbonit, Emetimet e CO2 mbeten të qëndrueshme për të tretin vit radhazi

Si rezultat i zhvillimit industrial, emetimet e gazeve serë janë rritur, përfshirë CO2 më së shumti. CO2 ruan nxehtësinë dhe kjo është arsyeja pse rrit temperaturat mesatare të planetit. Studimi i kryer pohon se është falë duke ulur emetimet e Kinës fakti që ata kanë qenë të qëndrueshëm për tre vjet.

Emetimet globale të CO2 janë rritur vetëm 0,2% krahasuar me vitet e tjera. Yearshtë viti i tretë që bota nuk ka përjetuar një rritje kaq dramatike të shkarkimeve. Gjatë dekadës së parë të shekullit 2, emetimet e CO3 u rritën XNUMX% në vit.

Glen peters Ai është një nga shkencëtarët që ka udhëhequr projektin e emetimeve të CO2 në atmosferë dhe ka pohuar se po përballemi me një situatë në të cilën rritja e emetimeve më në fund është shkëputur nga zhvillimi ekonomik. Stillshtë akoma shumë herët për të pohuar këtë pozicion sepse emetimet globale, megjithëse të qëndrueshme, janë akoma shumë mbi pragun e nevojshëm për të zvogëluar efektet e ndryshimit të klimës.

Që nga revolucioni industrial, emetimet e karbonit kanë qenë të lidhura me rritjen ekonomike. Vendet në zhvillim nuk lëshojnë aq shumë karbon në atmosferë. Kjo prirje e lidhjes së emetimeve me rritjen ekonomike duhet të shkëputet për të luftuar ndryshimin e klimës.

Sipas Peters, stabiliteti i emetimeve në botë është për shkak të rënies së tyre në Kinë që nga viti 2012 për shkak të rritjes më të ulët ekonomike dhe a konsum më i ulët i qymyrit. Kontinenti aziatik përfaqëson pothuajse 30% të emetimeve globale të CO2 prandaj rritja ose zvogëlimi i tij në përdorimin e qymyrit është një faktor përcaktues në bilancin e emetimeve globale.

Intendedshtë menduar dhe pritet që me Marrëveshja e Parisit, kaq shume SHBA si Kina të zvogëlojë emetimet globale duke zvogëluar përdorimin e qymyrit dhe duke promovuar energjinë e rinovueshme.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.