2023, viti më i ngrohtë i regjistruar

Vala e nxehtësisë

2023 ka qenë viti më i ngrohtë meqenëse janë regjistruar parametrat klimatologjikë. Edhe pse kishte precedentë më të vjetër, kjo ndodhi në vitin 1927, kur Organizata Botërore Meteorologjike krijoi Rekordet Botërore të Motit (WWR).

Funksioni i kësaj organizate ishte mbledhja e të dhënave nga qindra stacione meteorologjike, si dhe rikuperimi i të dhënave të ruajtura tashmë në to. Falë këtij aspekti të fundit, ne mund t'ju themi këtë Ka të dhëna të besueshme klimatologjike që nga viti 1880. Prandaj, viti 2023 ka qenë viti më i ngrohtë që nga ajo datë e fundit. Më tej, ne do të shpjegojmë pse.

Viti më i ngrohtë që nga fundi i shekullit të 19-të

Termometri

Disa ditë në 2023 kaluan dyzet gradë Celsius

Një vit më parë, pothuajse askush nuk e parashikoi se viti 2023 do të ishte kaq i nxehtë. Në fakt, në muajt e parë të tij kishte vetëm pak ditë që vendosën rekorde klimatike. Megjithatë, duke filluar nga qershori, ato rekorde kanë ndodhur. Çdo ditë është rrahur ajo datë e vitit.

Për rreth dyqind ditë, temperaturat e zakonshme të çdo stine janë pluhurosur. Edhe ata nga deti kanë arritur shifra të papara.

Të gjithë e dimë se efekti i ndotjes po bën kërdi në veçanti në klimën dhe natyrën e planetit tonë në përgjithësi. Për vite kemi vuajtur un ngrohja globale e cila vetëm rritet. Por viti 2023 ishte mesatarisht, 1,48 gradë Celsius më e ngrohtë se ato para Revolucionit Industrial. Kjo mund të mos duket shumë, por nuk është kështu, krejt e kundërta.

La Konventa Kuadër e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, në takimin e tyre në Paris në vitin 2015, ranë dakord që një rritje e temperaturave më e madhe se Gradë 1,5. Është e vërtetë që ky qëllim u propozua për një periudhë njëzet apo tridhjetëvjeçare. Por nuk është një lajm i mirë që do të jetë arritur 1,48 në vitin 2023. Fatmirësisht shkaqet e këtij fenomeni dihen dhe mund të propozohen zgjidhje.

Shkaqet e këtij rekord të temperaturës

Efektet e fëmijëve

Përmbytjet e shkaktuara nga El Niño

2023 ka qenë viti më i ngrohtë i regjistruar për dy arsye kryesore. E para është Vetë veprimi njerëzor. Ne vazhdojmë të dërgojmë gazra serë në atmosferë dhe nuk përmbushim objektivat ndërkombëtare të klimës të propozuara nga ekspertët.

Por shkaku i dytë është gjithashtu shumë i rëndësishëm. Eshte per efektet e El Niños, një ngjarje e famshme klimatike që ndodh në Oqeani Paqësor Lindor herë pas here (shkon nga tre deri në shtatë vjet). Në përgjithësi, ai konsiston në ngrohjen e ujërave të oqeanit për shkak të paqëndrueshmërisë në presionin atmosferik. Shkakton shira të rrëmbyeshëm në rajonet ndërtropikale dhe i hap rrugën një faze ftohjeje të mëvonshme të njohur si Vajza.

Fakti është se El Niño ka pasur kulmin e tij në muajt e fundit të 2023 dhe do të zgjasë deri në muajt e parë të 2024. Nga ana tjetër, kjo rrethanë ka habitur meteorologët, të cilët nuk mund të shpjegojnë plotësisht gjithçka ndodhi vitin e kaluar. Për shembull, Zeke Hausfather, një ekspert i klimës në Berkeley Earth, tha: "Kjo ngre shumë pyetje vërtet interesante se pse viti 2023 ishte kaq i ngrohtë."

Nga ana e saj, Andrew Dessler, profesor i Shkencave Atmosferike në Universitetin e Teksasit, tha: "Ajo që tërhoqi vëmendjen time nuk ishte se 2023 theu rekorde, por numri i herëve që theu të mëparshmet." Por, përveç kësaj, ne duhet të flasim me ju për pasojat e gjithë kësaj.

Pasojat e vitit më të ngrohtë

Thatësira

Thatësira është një nga efektet më të dukshme të ngrohjes globale

Gjatë vitit 2023, të gjithë kemi mundur të ndjejmë se ka qenë më ngrohtë se zakonisht për çdo kohë të vitit. Kjo nuk është e re, por më tepër tregon një tendencë që është vërejtur që nga viti 1990. Midis këtij viti dhe 2020, temperaturat ishin tashmë 0,9 gradë Celsius më i ngrohtë se para industrializimit.

Por ne tashmë ju thamë se 2023 ka thyer të gjitha rekordet. Si rezultat, shumë nga ngjarjet ekstreme të motit që ndodhin në planetin tonë janë përkeqësuar. Është rasti i valët e të nxehtit, të cilat kanë qenë më të gjata dhe më intensive. Për shembull, mjafton të përmendet ai që shkatërroi Evropë y América del Norte në korrik të vitit të kaluar dhe që shkaktoi zjarre shkatërruese në pyje Kanadë y Shtetet e Bashkuara.

Është gjithashtu rasti i thatësirat që ka vuajtur Kontinenti afrikan, veçanërisht në pjesën lindore të saj. Për më tepër, për ta bërë situatën edhe më serioze, kjo zonë kishte përjetuar tashmë pesë sezone të dështuara me shi në vitet e mëparshme.

Dhe, megjithëse mund të duket kontradiktore, ka pasur gjithashtu përmbytjet e mëdha. Për shembull, gjërat shkatërruese që pësoi Libi në shtator pas një cikloni. Jo më kot, sipas ekspertëve, për çdo gradë Celsius që rritet temperatura mesatare, përmban atmosfera 7% më shumë lagështi.

Por pasojat e ngrohjes së shkaktuar nga viti më i ngrohtë, që ishte viti 2023, nuk mbarojnë me kaq.Ne kemi folur tashmë me ju për rritjen e temperaturave detare, të cilat kanë thyer rekorde thuajse e pandërprerë që nga muaji maj, edhe në ngricën gjithnjë Atlantiku i Veriut. Për më tepër, akulli i detit të Arktik dhe Antarktiku kanë arritur nivele të ulëta të paprecedentë. Edhe akullnajat e mëdha të perëndimit Amerikën e Veriut dhe Alpet Evropianët kanë vuajtur stinët ekstreme të shkrirjes së borës. Nga ana tjetër, kjo ka ngritur nivelin e detit.

Perspektivat për të ardhmen

Arktik

Akulli i Arktikut ka vite që po zvogëlohet

Siç e keni parë, perspektivat nuk janë aspak të mira. Në fakt, sipas sa më sipër Dr Hausfather: "2024 mund të jetë edhe më i ngrohtë se viti i sapo përfunduar, pasi një pjesë e nxehtësisë rekord nga sipërfaqja e oqeanit ikën në atmosferë, megjithëse sjellja e çuditshme e El Niños aktuale e bën të vështirë të jesh i sigurt."

Nga ana e saj, Zyra Met në Mbretërinë e Bashkuar ka ngritur mundësinë që, për herë të parë, 2024 kalon pragun prej 1,5 gradë Celsius cdo muaj. Ne ju kemi treguar tashmë se ky është kufiri që Marrëveshja e Parisit për Klimën 2015. Sidoqoftë, pasi ishte caktuar për një periudhë njëzet ose tridhjetë vjet, ne ende mund ta kthejmë këtë tepricë.

Si përfundim, viti 2023 ka qenë viti më i ngrohtë pasi që të dhënat ekzistojnë. Që nga maji, të gjitha rekordet e temperaturës janë thyer, gjë që ka shkaktuar ndryshe katastrofat natyrore. Dhe gjithçka tregon se viti 2024 do të jetë edhe më i keq. Fajin e kanë efektet e ndotjes së ajrit, por edhe fenomeni i fëmijë kontribuon në rritjen e temperaturave. Është në dorën e të gjithëve për të shmangur dëmet. Guxoni të bashkëpunoni për të.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.