Matematika parashikon një zhdukje të gjashtë masive të specieve deri në vitin 2100

Me kalimin e viteve, historia e planetit tonë ka pësuar ndryshime të mëdha. Disa kanë qenë të butë dhe të moderuar, dhe të tjerët kanë qenë shumë të ashpër dhe agresivë. Disa prej tyre kanë pasur të bëjnë me zhdukjen e shumë specieve. Por pse ka pasur raste kur shumë specie janë zhdukur masivisht? Daniel Rothman, profesor i gjeofizikës në Departamentin e Shkencave Atmosferike dhe Planetare në MIT, Instituti i Teknologjisë i Massachusetts, ka përdorur matematikën për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje.

Sipas parashikimeve, në vitin 2100 oqeanet do të depozitojnë gjithsej 310 gigatonë dioksid karboni. Një Gigaton është e njëjtë me 1.000.000.000.000 kilogramë (një trilion). Shtë e mjaftueshme për të shkaktuar probabilitetin e një zhdukje masive nëse asgjë nuk është bërë për të ndaluar atë. Ky është përfundimi që Rothman ka arritur duke marrë parasysh shqetësimet e karbonit në 542 milion vitet e fundit.

Përdorimi i matematikës për të parashikuar të ardhmen

speciet e zhdukjes miliona vitet e fundit

En analizat e 542 milion viteve të fundit, mund të vërehet 5 zhdukje të mëdha masive ndodhi. Një gjë që kanë të përbashkët të gjithë ishin shqetësimet e mëdha të karbonit. Ata prekën si oqeanet ashtu edhe atmosferën. Për më tepër, siç tregohet, këto shqetësime kanë zgjatur miliona vjet, duke shkaktuar zhdukjen e shumë specieve. Në rastin e specieve detare, deri në 75% të tyre.

Profesori i gjeofizikës MIT i paraqiti revistës Science Advances, një formulë matematikore me të cilën ai ka arritur të identifikojë pragjet e katastrofës. Nëse tejkalohen ato pragje, shanset për një zhdukje masive janë shumë të mëdha.

Një reflektim në ditët tona

Për të arritur në këto përfundime, u studiuan 31 ngjarje izotopike nga 542 milion vitet e fundit. Shkalla kritike e shqetësimit të ciklit të karbonit dhe madhësia e tij ishin të lidhura me madhësinë e shkallës kohore në të cilën përshtaten alkaliniteti i oqeanit dhe ndryshimi i klimës. Ky është kufiri për të parandaluar acidifikimin e këtyre të dyve.

përqendrimi i dioksidit të karbonit në evolucionin e planetit

Kur tejkalohet njëri prej këtyre dy pragjeve, u vu re se zhdukjet e mëdha të specieve pasojnë.. Për ndryshimet në ciklin e karbonit që ndodhin për periudha të gjata kohore, zhdukjet ndodhin nëse këto ndryshime ndodhin me një shpejtësi më të shpejtë sesa aftësia e vetë medias për të përshtatur. Diçka që pasqyron atë që po ndodh në kohët tona. Aty ku vlerat e dioksidit të karbonit po rriten lart, dhe klima po ndryshon me një shpejtësi tepër të shpejtë, duke folur në afate kohore.

Në të kundërt, për goditjet që ndodhin në afate më të shkurtra kohore, shkalla e ndryshimeve të ciklit të karbonit nuk ka rëndësi. Në këtë pikë, ajo që është e rëndësishme është madhësia ose madhësia e ndryshimit, e cila përcakton probabilitetin.

Mbërriti në 2100

Rothman tha se do të duheshin rreth 10.000 vjet që ky fenomen të zhvillohej plotësisht. Por që është shumë e mundur që sapo të vijë situata, planeti të hyjë në një territor të panjohur. Ky është me të vërtetë një problem. "Unë nuk dua të them se fenomeni ndodh të nesërmen," tha ai në një deklaratë. «Unë jam duke thënë se, nëse nuk kontrollohet, cikli i karbonit do të lëvizte në një fushë që nuk do të ishte më e qëndrueshme dhe se do të sillej në një mënyrë që do të ishte e vështirë të parashikohej. Në të kaluarën gjeologjike, kjo lloj sjelljeje shoqërohet me zhdukjen në masë. '

vetëdija e kafshëve6

Studiuesi më parë ishte duke punuar në zhdukjen e Permianit të vonë. Epoka më e rëndë në historinë e Tokës me më shumë se 95% të specieve, pa një impuls masiv të karbonit duke u përfshirë shumë. Që atëherë, shumë biseda me miqtë dhe njerëzit përreth tij e kanë stimuluar atë të bëjë këtë hulumtim. Nga këtu, siç thotë ai, "Unë u ula një ditë vere dhe u përpoqa të mendoja se si dikush mund ta studionte këtë sistematikisht". Çfarë ndodhi miliona vjet më parë, duke zënë shkallë të mëdha kohore, në diçka që sot duket se zë vetëm disa shekuj.

Planeti ynë ka një ekuilibër. Qoftë temperatura, klima, ndotja, nivelet e karbonit, etj. Një ekuilibër, i cili po ndryshon më shpejt se kurrë më parë, duket se është arritur. A do të mund të ndalem? Dhe nëse jo, si mund ta shpjegojmë që nuk e kemi ndaluar akoma dhe duke e parë të vijë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.