Vit i ri hënor

Pushimet hënore të vitit të ri

Një nga festat më të gjata dhe më të rëndësishme në kalendarin kinez është vit i ri hënor. Shtë një festë që zgjat 15 ditë dhe është plot me festa, bashkime familjare, dhurata, valle dragoi dhe pako të njohura si "hong bao". Të gjitha këto festa janë lyer me të kuqe të thellë. Kjo sepse kinezët e konsiderojnë ngjyrën e kuqe si ngjyrën e fatit.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë gjithçka që duhet të dini për vitin e ri hënor dhe kuriozitetet e tij.

viti i Ri kinez

Vit i ri hënor

Viti i ri hënor është gjithashtu i njohur për të emri i festivalit kinez të vitit të ri ose pranverës. Kjo sepse ato fillojnë saktësisht me hënën e dytë pas Solsticin e Dimrit. Kjo është një datë që mund të shkojë nga fundi i janarit deri në mes të shkurtit. Këtë vit u festua duke filluar të Shtunën, 25 Janar. Këtu filloi viti 4717, viti i miut.

Ndryshe nga Viti i Ri në pjesën tjetër të botës, këtu festimet nuk zgjasin vetëm një ditë. Festimet fillojnë në ditën e parë të muajit të parë në kalendarin kinez dhe zgjasin për 15 ditë kur arrin hëna e plotë. Gjatë gjithë kësaj kohe, anëtarët e familjes takohen dhe udhëtojnë në distanca të gjata për të shkuar në shtëpi për të parë të dashurit e tyre. Kjo konsiderohet si një nga migrimet më të mëdha nga njerëzit. Për shumë njerëz, është koha e vetme e vitit kur ata kanë kohë për të shkuar në shtëpi dhe për të sjellë çanta dhuratë për anëtarët e familjes.

Festa e vitit të ri hënor ka një specialitet në secilën prej 15 ditëve që zgjat. Çdo ditë ka festimin me traditat e veta. Në prag të vitit të ri, familja mblidhet për darkë së bashku. Shtë një nga zakonet për të qëndruar në shtëpi për të marrë fat të mirë ose për të vizituar tokat. Përveç kësaj, një nga dhuratat më simbolike është dorëzimi i parave në një zarf të kuq. Këto zarfe me para njihen me emrin "hong bao" dhe janë të veçantë sepse sjellin fat të mirë falë ngjyrës së kuqe të thellë. Ato zakonisht u jepen fëmijëve dhe të rriturve dhe partnerit.

Do të ketë gjithashtu traditë të fishekzjarreve të lansuara. Kjo buron nga një zakon i vjetër për të ndezur kërcell bambu për të larguar shpirtrat e këqij. Një nga elementët më kuriozë të vitit të ri hënor është shfaqja gjysmë dragoi gjysmë luani. Njihet me emrin Nian dhe është mjaft i famshëm në të gjithë botën. Legjenda thotë se ai del nga fshehja gjatë vitit të ri hënor në mënyrë që të sulmojë njerëzit. Sidoqoftë, veshët tuaj janë dobësia juaj. Kjo bën që në ditët e vjetra njerëzit të digjnin kërcellin e bambusë për të qenë në gjendje ta trembnin këtë entitet. Me kohën dhe zhvillimin e teknologjisë, kjo rezultoi në nisjen e fishekzjarreve për të gjeneruar zhurmë.

Supersticionet e Vitit të Ri Hënor

Viti i ri hënor përfundon me festivalin e fenerit. Kremtohet natën me parada dhe shfaqje fenerësh të zbukuruar me temën e momentit. Isshtë ngjarja kryesore e ditës dhe karakterizohet nga kërcimi i dragoit. Shtë një ngjarje shumë interesante në të cilën ne mund të shohim dragonj të bukur të bërë nga letra, mëndafshi dhe bambu dhe mbahen në kokat. E gjithë kjo jep ndjesinë se ata duket se po vallëzojnë gjatë paradës.

Viti i ri hënor karakterizohet gjithashtu duke pasur bestytni të ndryshme. E para është se nuk mund të nxirrni plehra. Arsyeja për këtë është se nëse shikoni mbeturinat gjatë vitit të ri hënor, ato janë në gjendje të fshijnë fatin dhe prosperitetin. Kjo do të thotë që ju duhet të kaloni kohë me familjen tuaj, veçanërisht me vjehrrat e tyre dhe të afërmit e partnerit tuaj. Kjo duhet të bëhet në ditën e dytë e cila konsiderohet fillimi i vitit.

Nga ana tjetër, gjatë ditës së tretë është më mirë të mos vizitoni askënd. Kjo për faktin se konsiderohet si një ditë ku ajo është më e prirur për argumente, sipas traditës. Alreadyshtë tashmë në ditën e shtatë kur mund të festoni. E kuqja është ngjyra që nuk mund të mungojë në asnjë moment. Kjo ngjyrë shoqërohet me fat dhe prosperitet. Kryesisht ngjyra e kuqe përdoret në mënyrë që të sigurojë mbrojtje për të dashurit tuaj. Përdoret gjithashtu për të trembur përbindëshin Nian, pasi është ngjyra që e tremb atë.

Migrimi hënor i Vitit të Ri

Meqenëse është një nga ngjarjet më të rëndësishme të kinezëve, është protagonist i një prej migrimeve më të mëdha të qenieve njerëzore në të gjithë historinë. Gjatë vitit të ri hënor ka zakonisht 3.000 miliardë udhëtime që ndodhin në një sezon 40-ditor në Kinë. Shumica e këtyre udhëtimeve zhvillohen midis 9 janarit dhe 18 shkurtit. Të gjithë këta njerëz lëvizin për të festuar vitin e ri hënor. Prandaj, konsiderohet migrimi më i madh njerëzor në planet.

Nga të gjitha këto udhëtime 440 milion do të bëhen me hekurudhë, rreth 79 milion me aeroplan, megjithëse shumica bëhen me makinë ose motor. Për shkak se është një nga ngjarjet më të pritura të vitit, kinezët bëjnë gjithçka që të duhet për të parë të dashurit e tyre. Këtë vit kemi pasur problemin e madh të pandemisë së koronavirusit, kështu që ky vit i ri hënor është prekur nga shpërthimi.

Një nga kuriozitetet më interesante të vitit të ri hënor është se ato identifikohen me kafshët. Legjenda kineze thotë se Buda thirri të gjitha kafshët për ta takuar në Ditën e Vitit të Ri. Ai thirri gjithsej 12 kafshë në. Pra, në kalendarin kinez mund të shihni se të gjitha këto kafshë janë qeni, derri, miu, kau, tigri, lepuri, dragoi, gjarpri, kali, delet, majmuni dhe kali. Kjo traditë gjithashtu thotë se të gjithë njerëzit e lindur në çdo vit kafshësh kanë disa tipare të personalitetit të kafshës së përmendur.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth vitit të ri hënor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.