Vit drite

vit drite

Koncepti i vit drite është shpesh mashtruese. Vetë ekzistenca e fjalës vit ka bërë që shumë njerëz ta lidhin shprehjen me një njësi kohore. Megjithatë, është njësia matëse e gjatësisë gjeografike e përdorur në fushën e astronomisë, kështu që në vend që të thonë "merr një vit dritë", njerëzit thonë "të jetë një vit dritë larg".

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është viti drite, si matet, shembuj dhe shumë më tepër.

Çfarë është një vit dritë

llogaritjet fizike

Ky koncept funksionon si një njësi matëse në astronomi që përcakton distancën që një foton ose një grimcë drite mund të përshkojë brenda vakumit të një viti. Në aspektin numerik, Një vit drite është i barabartë me 9,46 x 1012 km ose 9.460.730.472.580,8 km. Kjo njësi është projektuar posaçërisht për të matur distanca të mëdha anësore që shtrihen mbi miliarda kilometra. Këto distanca kërkojnë një masë specifike për t'i shprehur ato në një mënyrë lehtësisht të kuptueshme.

Unioni Ndërkombëtar Astronomik ofron përkufizimin e saktë të një viti drite, të shkurtuar si ly ose ly në anglisht. Për ta matur atë duhet të merret parasysh kalendari Julian (në vend të Gregorianit) dhe shpejtësia e dritës (e llogaritur në 299.792.458 metra në sekondë). Prandaj, kohëzgjatja e një viti në të cilin drita udhëton një distancë në hapësirë ​​është e barabartë me 365,25 ditë, në vend të 365,2425 ditëve si në kalendarin Gregorian.

Ashtu si njësitë e tjera të matjes së distancës, kjo matje mund të zgjerohet në shumëfish më të lartë duke shtuar një parashtesë në vlerën numerike. Për shembull, një distancë prej 1.000 vite dritë mund të shprehet si një kilo-vit dritë, ose kly, ndërsa një distancë prej 1.000.000 vite dritë mund të shprehet si një mega-vit dritë, ose gly.

Origjina e konceptit

masë e vitit drite

Në mesin e shekullit të 61-të, Friedrich Bessel, një astronom dhe matematikan gjerman, vendosi konceptin e vitit të dritës si një njësi matëse. Arritja novatore e Besselit ishte llogaritja e saktë e distancës nga Toka në një yll të ndryshëm nga Dielli, veçanërisht ylli XNUMX Cygni i vendosur në yjësinë Cygnus. Kjo distancë ishte e habitshme shuma prej 98.734.594.662 kilometrash ose 61.350.985.287,1 milje, Këto ishin shifra mjaft të vështira për t'u trajtuar. Për të anashkaluar këtë problem, Bessel zgjodhi ta shprehë këtë distancë në termat e sasisë së kohës që i duhet dritës për të përshkuar këtë distancë, e cila është afërsisht 10,3 vjet.

Gjatë periudhës kohore në të cilën Bessel punonte, shpejtësia e dritës nuk ishte përcaktuar ende saktësisht, gjë që e bëri atë të shmangte përdorimin e termit "vit dritë" në llogaritjet e tij. Otto Ule, një shkrimtar gjerman i shkencës popullore, prezantoi konceptin e një "viti drite" në 1851 dhe propozoi që ai të përdoret në një mënyrë të ngjashme me një "orë marshimi".

Kjo njësi matëse fillimisht u pa si një njësi astronomike nga akademia gjermane, megjithëse disa, si astrofizikani britanik Arthur Eddington, ata ishin kundër miratimit të tij, duke e konsideruar atë të rëndë, jopraktik dhe më të përshtatshëm për shkencën popullore.

Shembuj të distancave të matura në vite dritë

shpejtësia e dritës

Kur maten në vite dritë, distanca të caktuara hapësinore bëhen veçanërisht të rëndësishme. Le të shohim disa nga shembujt më përfaqësues ku shkencëtarët përdorin këtë njësi matëse:

 • Mënyra e qumështit, galaktika jonë, ka një diametër prej rreth 150.000 vite dritë. Për krahasim, Andromeda, galaktika e saj fqinje, ka një diametër prej rreth 240.000 vite dritë. Dy galaktikat ndahen nga një distancë prej 2.500.000 vite dritë.
 • Në skajin e jashtëm të Sistemi ynë diellor ndodhet në renë Oort., dhe distanca midis kësaj reje dhe Diellit është rreth 1 vit dritë.
 • Centauri i ardhshëm, ylli më i afërt me Diellin, është 4,22 vite dritë larg.
 • Galaktika xhuxh Canis Major, e cila është më e afërta me Rrugën e Qumështit, është e ndarë prej saj me një distancë prej 25.000 vjet dritë.
 • Grupi lokal i galaktikave, duke përfshirë Rrugën e Qumështit, Ka një diametër të vlerësuar prej 10.000.000 vite dritë.
 • Supergrupi Virgo, i cili përfshin Grupin Lokal të galaktikave, ka një diametër të vlerësuar prej 200 vite dritë.
 • Kompleksi i supergrupit Peshqit-Cetus, i cili përfshin Supergrupin e Virgjëreshës, ka një diametër të vlerësuar prej 1.000.000.000 vite dritë.
 • La Muri i Madh i Hercules-Corona Borealis, struktura më e madhe astronomike e vëzhgueshme në univers, ka një diametër të përafërt prej më shumë se 10.000.000.000 vite dritë.

Njësi të tjera matëse astronomike

Përveç kësaj njësie matëse të njohur astronomike, ekzistojnë njësi të tjera matëse që përdoren për të përfaqësuar distancat e mëdha midis trupave qiellorë dhe formacioneve hapësinore. Disa nga këto njësi rrjedhin nga viti i dritës, duke përfshirë muajin e dritës, ditën e dritës, orën e dritës, minutën e dritës dhe sekondën e dritës. Këto njësi funksionojnë në të njëjtin parim dhe përdoren shpesh në shkencën popullore, telekomunikacion dhe fizikën relativiste.

Specialistët e astronomisë priren të favorizojnë përdorimin e njësive astronomike që kalojnë një vit dritë në gjatësi. Shembuj të njësive të tilla përfshijnë:

 • Emërtuar për paralaksën angleze të një sekonde harku, Parsec (pc) është një njësi matëse ekuivalente me 3,2616 vite dritë.
 • Duke llogaritur distancën mesatare midis Tokës dhe Diellit, shkencëtarët vendosën njësia astronomike (AU) si ekuivalente me 8 minuta dritë.

Studentët e astronomisë priren të preferojnë njësinë astronomike si njësinë e tyre të preferuar të matjes për shkak të vlerës së saj relativisht fikse, e cila mund të shprehet në terma më të thjeshtë. Nga ana tjetër, vlera e vitit të dritës i nënshtrohet konsideratave kontekstuale, të tilla si nëse matja është marrë në vakum ose nëse përdoret kalendari Julian ose Gregorian.

Viti i dritës është një njësi matëse më pak e saktë dhe më komplekse se të tjerët. Megjithatë, ka avantazhin e të qenit një paraqitje shumë përshkruese e distancave të mëdha ndërmjet objekteve qiellore. Kjo ndodh sepse drita, e cila është entiteti më i shpejtë në univers, përdoret si pikë referimi për të matur këto distanca.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se çfarë është viti i dritës dhe si matet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.