Video që do të rrisë ndërgjegjësimin për efektet e ndryshimit të klimës

Ari polar po vdes

Imazh - Sealegacy.org

Ariu polar është një kafshë që ka jetuar prej kohësh në Polin e Veriut. Me siguri nuk e keni menduar kurrë se me ardhjen e Revolucionit Industrial, përfundimisht do të bëhej simboli i ndryshimit të klimës 'moderne'. Sepse ka pasur ndryshime të tjera në klimë dhe do të ketë të reja. Ata janë pjesë e planetit Tokë.

Por njeriu ka shkuar shumë larg. Dëshira e tij për të pushtuar e ka bërë atë të besojë se ai mund të jetë i lumtur vetëm nëse ka gjithçka. Duke vepruar sikur të ishte një zot, ai ka marrë jetën e shumë specieve, si drejtpërdrejt me armë, dhe indirekt me shkatërrimin e habitatit të tyre dhe ndotjen. Ari polar mund të jetë tjetri që do të zhduket.

Një ekip i Sea Legacy, së bashku me themeluesit e tij Paul Nicklen dhe Cristina Miterrmeier, panë një skenë dramatike në një kamp të braktisur Inuit në ishullin Baffin, më i madhi në Kanada dhe i pesti në botë. Një ari polar i rritur, i padëmtuar, por rrezikshëm i hollë, po vdiste para syve të tij. Arsyeja?

Edhe pse ata nuk mund të fajësojnë efektet e ndryshimit të klimës, ata e dinë këtë gjithnjë e më shumë arinj polare vdesin në të njëjtat rrethana për shkak të rritjes së temperaturave. Sa herë që fenomeni i shkrirjes ndodh më herët, duke i detyruar këto kafshë të udhëtojnë në distanca të gjata për të gjetur pak ushqim.

A mund të parandaloni që më shumë arinj të vdesin? Sigurisht. Ripyllëzimi i pyjeve, mos ndotja, përdorimi i energjisë së pastër dhe kujdesi për mjedisin janë vetëm disa nga masat që të gjithë mund të bëjmë. Pyetja që mund të bëhet, megjithatë, është si vijon: A janë vërtet të interesuar udhëheqësit botërorë për të bërë diçka për planetin?

Njerëzimi mund të jetë shumë mizor me natyrën, por edhe shumë i mirë. Nëse do të mblidheshim të gjithë së bashku, ose shumica e popullsisë, me siguri do t'i jepnim fund problemit për disa vjet.

Për më shumë informacion, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.