Video tronditëse tregon të gjitha tërmetet e 15 viteve të fundit

Vala sizmike

Në 15 vitet e fundit qenia njerëzore ka jetuar një nga fazat më tragjike në historinë e saj. Planeti është aq aktiv sa gjeneron një sërë ngjarjesh natyrore që kanë vrarë miliona njerëz që nga viti 2001. Tsunami, uragane, thatësira dhe të gjitha llojet e fenomeneve kanë vendosur dhe vazhdojnë të provojnë aftësinë adaptive të Njerëzimi.

Nëse flasim për tërmete, kjo është një video tronditëse e krijuar nga Tsunami Warning Center për Paqësorin e Shteteve të Bashkuara ku shfaqet të gjithë tërmetet që kanë ndodhur në Tokë në 15 vitet e fundit.

Unaza e zjarrit

Në video intensiteti i tërmeteve paraqitet si ndezje me ngjyra të ndryshme, më intensivët janë përfaqësuesit e atyre tërmeteve që ishin më të fortë. Siç mund ta shihni, praktikisht nuk ka asnjë rajon ku një tërmet nuk është regjistruar, por më intensivja ka ndodhur në atë që njihet si Unaza e Zjarrit e Paqësorit.

Kjo zonë shtrihet mbi 40.000 km, nga bregu lindor i Azisë dhe Australisë, në bregun perëndimor të Amerikave. Rreth 90% e tërmeteve në të gjithë botën ndodhin në këto rajone si pasojë e lëvizjes së pllakave tektonike.

Por kjo nuk do të thotë që tërmetet nuk ndodhin në pjesë të tjera të planetit. Në fakt, kontinentet janë në lëvizje të vazhdueshme për shkak të pllakave. Ajo që ndodh është se disa nga zonat më të rëndësishme të nënshtrimit janë përqendruar në Unazën e Zjarrit të Paqësorit. Për këtë arsye, herë pas here marrim lajmet për një tërmet që ndodhi në një vend që përfshihet në këtë Unazë.

Siç e dimë, tërmetet janë pjesë e planetit. Nuk na mbetet gjë tjetër veçse të përshtatemi sa më mirë dhe t'i parandalojmë ata që të shkaktojnë vdekje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.