Vetitë e oksigjenit

vetitë e oksigjenit

Ne e dimë se oksigjeni është një gaz që na nevojitet për të marrë frymë dhe se është një nga kushtet që jeta të zhvillohet siç e njohim ne. Të vetitë e oksigjenit Ato janë shumë të panevojshme për ne. Megjithatë, shumë njerëz nuk janë në dijeni të tyre.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë vetitë kryesore të oksigjenit, karakteristikat e tij dhe shumë më tepër.

Çfarë është oksigjeni

vetitë e oksigjenit

Oksigjeni është një element kimik që klasifikohet si jometalik. Zakonisht gjendet në gjendje të gaztë dhe është i bollshëm në atmosferën e Tokës. Në fakt, Ai përbën rreth 20,8% të vëllimit aktual të atmosferës në formën e tij molekulare, O2. Në univers është elementi i tretë më i bollshëm, pas hidrogjenit dhe heliumit. Oksigjeni është një komponent thelbësor për jetën siç e kuptojmë ne, dhe është veçanërisht i rëndësishëm në formimin e molekulave të ujit, H2O, kur kombinohet me hidrogjenin.

Për shkak të natyrës së tij shumë reaktive, oksigjeni (O) rrallë gjendet në formën e tij elementare. Në vend të kësaj, ai zakonisht bashkohet me atome të tjera të oksigjenit për të formuar molekula ose reagon me elementë të tjerë për të formuar komponime kimike.

Normalisht, molekula e oksigjenit është në gjendje diatomike (O2) nën presionin dhe temperaturën standarde të dhomës. Megjithatë, Në rrethana të caktuara mjedisore, ajo mund të ekzistojë si një molekulë triatomike (ozoni O3). Për shembull, molekula e ozonit në stratosferë krijohet nga shpërbërja e O2 nga drita ultravjollcë. Nga ana tjetër, ozoni në troposferë prodhohet si rezultat i ndërveprimeve fotokimike midis oksideve të azotit dhe përbërjeve organike të paqëndrueshme.

Për shkak të reaktivitetit të tij të lartë, atomet e këtij elementi të veçantë mund të gjenden në një gamë të gjerë përbërjesh organike dhe inorganike në të gjithë planetin, që ekzistojnë në gjendje të ndryshme të materies. Si rezultat, ai është një element jashtëzakonisht i shpeshtë si në botë ashtu edhe në univers.

Vetitë e oksigjenit

cikli i oksigjenit

Këto janë vetitë më të njohura dhe të dobishme të oksigjenit:

 • Simboli kimik dhe numri atomik: Oksigjeni përfaqësohet me simbolin "O" në tabelën periodike dhe ka një numër atomik 8, që do të thotë se ka 8 protone në bërthamën e tij.
 • Gjendja fizike: Në temperaturën e dhomës, oksigjeni është në gjendje të gaztë, duke formuar molekulën O2. Kjo është forma më e zakonshme e oksigjenit në atmosferën e Tokës.
 • Pa ngjyrë, pa erë dhe pa shije: Oksigjeni është një gaz pa ngjyrë, pa erë dhe pa shije, që do të thotë se ne nuk mund ta zbulojmë atë përmes shqisave tona.
 • Reaktiviteti: Oksigjeni është shumë reaktiv. Ai mund të reagojë me një shumëllojshmëri të gjerë substancash, dhe kjo veti është thelbësore në proceset e djegies dhe në frymëmarrjen e organizmave të gjallë.
 • Mbështetja e jetës: Oksigjeni është thelbësor për frymëmarrjen aerobike të shumicës së gjallesave, përfshirë njerëzit. Në këtë proces, oksigjeni përdoret nga qelizat për të prodhuar energji.
 • Djegje: Oksigjeni është i nevojshëm për djegie. Kur kombinohet me substanca të djegshme, si karboni në një proces oksidimi, prodhon nxehtësi dhe dritë. Kjo është thelbësore në industri dhe në kuzhinë, për shembull.
 • Tretshmëria: Oksigjeni është i tretshëm në ujë, gjë që lejon organizmat ujorë, si peshqit, ta marrin atë nga uji për frymëmarrje.
 • Dendësia: Oksigjeni është më i dendur se ajri, që do të thotë se tenton të grumbullohet në fund të hapësirave të mbyllura. Kjo pronë ka implikime për sigurinë në mjediset industriale.
 • Aplikacionet industriale: Oksigjeni përdoret në aplikime të ndryshme industriale, si saldimi dhe prerja e metaleve, prodhimi i çelikut dhe qelqit dhe prodhimi kimik.
 • Efektet mjedisore: Oksigjeni është thelbësor në proceset natyrore si oksidimi i lëndës organike të kalbur dhe formimi i shtresave të ozonit në stratosferë, të cilat mbrojnë Tokën nga rrezatimi ultravjollcë.

Origjina dhe zbulimi

ajër për të marrë frymë

Megjithëse disa atribute të oksigjenit njiheshin që nga kohërat e lashta përmes studimit të ajrit, vetëm në vitin 1772 Carl Wilhelm Scheele, një farmacist suedez, zbuloi oksigjenin si një element. Gjatë një eksperimenti me djegien e oksidit të merkurit, ai vëzhgoi lëshimin e "ajrit nga zjarri".

Gjatë së njëjtës periudhë, kishte edhe shkencëtarë të tjerë që bënë gjithashtu një zbulim të ngjashëm me atë të Joseph Priestley, një klerik britanik. Ata kryen eksperimente të krahasueshme dhe i dhanë emrin "ajri i deflogistikuar".

Pas aktiviteteve të tij fillestare, Antoine de Lavoisier ia kushtoi studimet e tij analizës së oksidimit dhe djegies. Ai hodhi poshtë besimin e mëparshëm në ekzistencën e "phlogiston", një substancë e supozuar që gjendet në të gjitha karburantet. Në vend të kësaj, postuloi ekzistencën e një elementi të ri kimik: oksigjenin.

John Dalton krijoi teorinë e tij atomike në 1808. Kjo teori supozoi se çdo element kimik përbëhej nga një atom i vetëm dhe se sasia më e vogël e mundshme e secilit element përdorej për të formuar komponime. Dalton besonte se formula kimike e ujit ishte H O, megjithëse më vonë u zbulua se kjo ishte e pasaktë. Formula aktuale e ujit është H2O.

Në 1877, fizikantët Raoul Pictet dhe Louis Paul Cailletet arritën të merrnin oksigjen të lëngshëm. edhe pse sasia ishte e pamjaftueshme për ta shqyrtuar atë. Megjithatë, kimisti James Dewar ishte në gjendje të merrte një sasi të mjaftueshme oksigjeni të lëngshëm për analiza të mëtejshme në 1891. Në 1895, u krijua teknika fillestare për prodhimin e oksigjenit të lëngshëm me vlerë komerciale.

Karakteristikat e tjera të oksigjenit

Në rrethana tipike të temperaturës dhe presionit, oksigjeni nuk bie në sy në pamje dhe nuk ka ngjyrë, erë ose shije. Oksigjeni është më i tretshëm në ujë sesa azoti: Uji i freskët ka rreth 6,04 ml oksigjen për litër dhe uji i detit ka 4,95 ml për litër.

Në një temperaturë prej -182,95 °C, oksigjeni mund të pësojë një transformim nga gjendja e tij e gaztë në gjendjen e tij të lëngshme, një proces i njohur si kondensim. Në një temperaturë edhe më të ulët, -218,79 °C, mund të shndërrohet nga lëng në të ngurtë ose të ngrijë. Gjatë këtij procesi, oksigjeni merr një nuancë delikate blu.

Izotopet e oksigjenit janë një aspekt i rëndësishëm i kërkimit shkencor. Këto izotope janë variacione të atomeve të oksigjenit me numër të ndryshëm neutronesh, të cilat shkaktojnë ndryshime në masën atomike. Ato përdoren në fusha të ndryshme, duke përfshirë gjeologjinë, klimatologjinë dhe biologjinë.

Në gjeologji, izotopet e oksigjenit përdoren për të studiuar paleoklimën dhe paleomjediset duke ekzaminuar raportet e izotopeve të oksigjenit në shkëmbinjtë sedimentarë. Në klimatologji, ato përdoren për të studiuar ndryshimet e kaluara klimatike duke matur raportet e izotopeve të oksigjenit në bërthamat e akullit. Për më tepër, në biologji, izotopet e oksigjenit përdoren për të gjurmuar modelet e migrimit të kafshëve dhe për të kuptuar se si kafshët përshtaten me mjedise të ndryshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për vetitë e oksigjenit dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.