Vetitë e azotit

vetitë e azotit

Azoti është një element kimik që gjendet në natyrë në formën e një gazi diatomik, që do të thotë se përbëhet nga dy atome të azotit të lidhur së bashku (N78). Simboli i tij në tabelën periodike është "N" dhe është përbërësi kryesor i atmosferës së Tokës, duke përbërë afërsisht XNUMX% të përbërjes së saj. Kjo e bën atë gazin më të bollshëm në ajrin tonë. Shumë njerëz nuk e dinë se çfarë vetitë e azotit.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë vetitë kryesore të azotit, karakteristikat dhe rëndësia e tij.

tipare kryesore

vetitë e azotit në të gjitha

Një karakteristikë themelore e azotit është karakteri i tij pa erë dhe inerte. Në temperaturë dhome dhe kushte normale presioni, azoti është një gaz pa ngjyrë dhe pa shije. Kjo mungesë reaktiviteti e bën atë të vlefshëm në shumë aplikime industriale, si p.sh ftohja dhe ruajtja e ushqimeve dhe materialeve.

Megjithëse azoti është thelbësor për jetën në Tokë, azoti atmosferik në formën e tij të gaztë nuk mund të përdoret drejtpërdrejt nga organizmat e gjallë. Në mënyrë që qeniet e gjalla të përfitojnë nga ky element, ai fillimisht duhet të shndërrohet në përbërje azotike të tretshme dhe të asimilueshme. Kjo ndodh falë proceseve si fiksimi i azotit, ku disa lloje të baktereve dhe bimëve mund të transformojnë azotin atmosferik në forma të dobishme, si nitratet dhe proteinat.

Në terma industrialë, azoti i lëngshëm përdoret në aplikime të ndryshme ftohëse, si p.sh kriopservimi i mostrave biologjike dhe materialeve të ndjeshme ndaj nxehtësisë. Për më tepër, azoti është një komponent kyç në prodhimin e shumë kimikateve, duke përfshirë plehrat, të cilat janë thelbësore për përmirësimin e produktivitetit bujqësor.

Vetitë e azotit

molekulat e azotit

Vetitë fizike të azotit

Azoti është një gaz pa erë, pa ngjyrë dhe pa shije që përbën 78% të ajrit që thithim. Është një jometal që është i gaztë në presion dhe temperaturë normale. Pika e tij e shkrirjes është -210°C dhe pika e vlimit është -195,79°C. Nga ana tjetër, ka një dendësi prej 1,25046 kg/m3 dhe nuk është përcjellës i mirë i energjisë elektrike apo nxehtësisë.

izotopet e azotit

Izotopet e qëndrueshme të azotit janë 14N dhe 15N, ku i pari është shumë më i bollshëm se i dyti. Gjithashtu, mund të gjenden izotopë të tjerë radioaktivë si 12N, 13N, 16N dhe 17N.

Propiedades atomicas

 • Pesha atomike: 14,0067 amu (njësia e masës atomike)
 • Numri atomik: 7
 • Simboli: N
 • Rrezja atomike: 56 pasdite (pikometër)
 • Gjendja e oksidimit: -3, +1, +2, +3, +4, +5

Statusi i akumulimit të azotit

Në natyrë, azoti ekziston në gjendje të gaztë. Megjithatë, njerëzit kanë qenë në gjendje ta transformojnë këtë gjendje në lëngje dhe të ngurta përmes ndryshimeve në temperaturë dhe presion. Megjithëse përdorimi i tij më i spikatur është në formë të lëngshme, vlen të përmendet se azoti i lëngshëm duhet të përdoret vetëm për qëllime specifike dhe me masat e duhura. Për shkak të temperaturës shumë të ulët të lëngut, mund të dëmtojë lëkurën dhe të shkaktojë djegie të ftohta.

Si e merrni

gjenerimi i azotit

Azoti mund të merret nga burime të ndryshme, por metoda më e zakonshme për prodhimin e tij në sasi të mëdha është përmes procesit të distilimit të pjesshëm nga ajri. Atmosfera përmban një përqendrim të konsiderueshëm të azotit në formën e gazit diatomik (NXNUMX), së bashku me oksigjenin, argonin dhe gazrat e tjerë.

Procesi i marrjes së azotit fillon me ngjeshjen e ajrit atmosferik. Ajri i kompresuar ftohet nga një sistem ftohjeje, që shkakton kondensim dhe formimin e lëngut. Nëpërmjet një sërë kullash distilimi, ajri i lëngshëm i nënshtrohet ndarjes së pjesshme bazuar në pikat e tij të vlimit.

Për shkak se azoti ka një pikë vlimi më të ulët se oksigjeni dhe përbërësit e tjerë të ajrit, ai avullon më shpejt dhe përqendrohet në majë të kullave të distilimit. Kështu, azoti i gaztë mblidhet dhe ruhet për përdorim industrial dhe aplikime të specializuara.

Përveç distilimit të pjesshëm të ajrit, ka metoda të tjera për marrjen e azotit në sasi më të vogla ose në kushte specifike. Për shembull, disa baktere dhe bimë mund të rregullojnë azotin atmosferik përmes proceseve biologjike, gjë që është e dobishme për përmirësimin e pjellorisë së tokës dhe produktivitetit bujqësor.

Funksionet e azotit në natyrë dhe në njerëz

Azoti jep një kontribut të rëndësishëm në mjedis: pa këtë element, jeta në Tokë nuk do të ishte e mundur. Ky element është pjesë e proteinave dhe acideve nukleike (ADN dhe ARN), pra është pjesë e bazës së jetës.

Megjithëse azoti i gaztë është mjaft i pranishëm në atmosferën e Tokës, bimët e kanë të vështirë ta përthithin atë në këtë mënyrë, kështu që e përvetësojnë atë si jone amoniumi ose nitrate. Prandaj, disa baktere e shndërrojnë azotin në një formë që bimët mund të thithin, në mënyrë që kafshët të mund të hanë bimët dhe të thithin azotin gjatë procesit.

Me fjalë të tjera, bakteret nuk mund ta shndërrojnë tokën në një bazë pjellore për bimët pa praninë e azotit. Prandaj, besohet se azoti ndërhyn në ciklin jetësor të ekosistemeve.

Ndër funksionet e azotit për njerëzit gjejmë si më poshtë:

 • Si një konservues në ushqimet e paketuara sepse ndalon oksidimin.
 • Llambat përmbajnë azot, i cili është më i disponueshëm sesa kur përdorej argoni në të kaluarën.
 • Përdoret në eksplozivët e lëngshëm për të parandaluar shpërthimin e tyre.
 • Përdoret për të bërë pjesë elektronike si tranzistorë ose qarqe të integruara.
 • Përdoret në karburantin e avionëve sepse ndihmon në parandalimin e rreziqeve nga zjarri.
 • azoti i lëngët ndihmon në ruajtjen e gjakut dhe trombociteve.
 • Është i pranishëm pothuajse në të gjitha barnat e konsumuara (oksidi i azotit përdoret si anestetik).
 • Përdoret për të bërë çelik inox.
 • Përdoret në prodhimin e plehrave.

Si ndikon në trup

Rezulton se ky azot kompleks nuk është aq i dobishëm për shëndetin. Disa nga funksionet kryesore të tij janë si më poshtë:

 • Reduktimi i furnizimit me oksigjen në gjak.
 • Ngadalësoni funksionin e gjëndrës tiroide.
 • Nuk lejon që vitamina A të fiksohet siç duhet në trup.
 • Nxit prodhimin e substancave të quajtura nitrozamina, të cilat shkaktojnë mutacione në qeliza (kancer).

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për vetitë e azotit dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.