Verrano

veroño

Kur bëhet fjalë për kulturën dhe meteorologjinë popullore, lindin koncepte mjaft interesante. Një nga konceptet që është krijuar vitet e fundit është ai i veroñoMe Me fjalën e tij ju mund ta shihni se çfarë do të thotë shumë lehtë. Shtë koha e vitit në shtator dhe tetor ku temperaturat nuk korrespondojnë me stinën e tyre. Mund të thuhet se është përzierja mes verës dhe vjeshtës.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është veroño, cilat janë karakteristikat e tij dhe ku filloi të shfaqet ky koncept.

Çfarë është veroño

nxehtësia e ditës ftohti i natës

Shtë një koncept i përdorur në kulturën popullore për t'iu referuar muajve të parë të stinës së vjeshtës ku temperaturat nuk përputhen me atë stinë. Veroño plotëson kushtet mjedisore që ndodhin në vjeshtë, por me temperatura sikur të ishte ende verë. Ju mund të dëgjoni shumë njerëz në rrugë duke thënë shprehje të tilla si "lamtumirë verë, përshëndetje veroño" ose "ne ende do të kemi veroño për një kohë".

Mund të thuhet se është një përzierje e vjeshtës dhe verës dhe është bërë një fjalë shumë e përdorur për t'u emërtuar këto ditë kur ishte nxehtë në mëngjes dhe filloi të ftohej pasdite. E njëjta gjë që mund të hani gështenjë në mënyrë perfekte është sheshi i qytetit pasdite dhe mbrëmje pasi mund të hani një akullore në plazh gjatë mëngjesit dhe mesditës. Kjo më parë njihej si vera e San Miguel që u zhvillua në fund të shtatorit dhe fillimit të tetorit dhe i referohet temperaturave të ngrohta të verës në kohët e vjeshtës.

Origjina e veroño

plazh në vjeshtë

Për të gjetur origjinën e këtij koncepti, duhet të kthehemi në vitin 2009 dhe rrjetin social të Twitter. Shtë këtu ku filluan muajt e parë ku temperaturat nuk përputheshin fare me stinën e vitit ku ishim. Gjate viteve Ky koncept ka fituar më shumë rëndësi dhe ka arritur kulmin në 2015Me Që atëherë ky koncept është futur në shumë artikuj dhe raporte dhe është përdorur gjithnjë e më shumë në kulturën popullore.

Mund të thuhet se është një mënyrë e thjeshtë për të përcaktuar atë kohë të vitit ku temperaturat janë jashtëzakonisht të larta se sa jemi mësuar. Unë gjithashtu duhet të marr parasysh brezin në të cilin gjendemi. Të lindurit pas vitit 2000 ata nuk janë aq të vetëdijshëm për ndryshimin e temperaturave që po shkakton ndryshimi i klimës, meqenëse ata janë ende shumë të rinj dhe nuk kanë rekord më të vjetër. Ata 30 vjeç e lart janë më të vetëdijshëm për ndryshimet e temperaturës të shkaktuara nga ndryshimet klimatike.

Ne e dimë se ngrohja globale po rrit temperaturat mesatare globale dhe se stinët e ftohta po bëhen më pak të ftohta. Kjo bën që koha e verës të zgjasë më shumë se zakonisht. Sidoqoftë, gjatë pasdites dhe natës kur perëndon dielli, tashmë është mjaft i fortë për tu ngrohur rreth mesditës, ne mund të shohim se temperaturat janë kthyer sic duhet të jenë për kohën që ne jemi.

Sidoqoftë, përkundër faktit se fjala po përdoret gjithnjë e më shumë nga kultura popullore, akademia e vërtetë spanjolle ende nuk është gjetur. Nuk njihet si fjalë zyrtare, kështu që është vetëm një koncept popullor. Shtë një mënyrë mjaft e lehtë për t’iu referuar kësaj kohe. Fakti që veroño nuk është përfshirë ende në fjalor, nuk do të thotë se nuk mund të jetë në të ardhmen. Në fakt, shumë terma që përdoren në rrugë kanë hyrë në fjalor. Për shembull, disa fjalë si amigovio ose papichulo. Amigovio nënkupton atë person me të cilin keni një marrëdhënie që ka një angazhim më të vogël sesa një miqësi.

Koncepte të njohura

rroba në veroño

Gjithashtu varet nga zona ku jetoni që këto koncepte përdoren më shpesh ose jo. Një koncept tjetër i përfshirë në Akademinë Mbretërore Spanjolle është ai i papikulos. Bëhet fjalë për një burrë i cili, për shkak të atraktivitetit të tij fizik, është objekt dëshire qoftë nga burrat apo gratë.

Dhe është se akademia e vërtetë spanjolle nuk e bën shumë të qartë se cilat janë kriteret që nevojiten që një fjalë të përfshihet në listë. Duket se shumica e njerëzve flasin rregullisht për një fjalë të caktuar dhe e regjistrojnë atë. Kjo nuk është aq e thjeshtë sa duketMe Akademikët e plotë duhet të bien dakord të dinë nëse fjala është e përshtatshme ose jo e përshtatshme për t'u përfshirë në listë. Ka pasur disa polemika kur bëhet fjalë për përfshirjen e fjalëve si pepero, culamen dhe squat.

Nuk është për t'u habitur që me kalimin e kohës koncepti i veroño mund të përfshihet si një fjalë zyrtare.

Ku ndikon më shumë?

Kur futim veroño në jetën tonë, ne gjithashtu duhet të dimë se në cilat vende ndodh me frekuencë dhe intensitet më të madh. Mbani në mend se qytetet dhe qytetet e brendshme kanë një gamë më të madhe të temperaturave midis dhe natës. Amplituda termike jepet nga mungesa e detit që mund të rregullojë temperaturën dhe të zbusë ndryshimet e tij. Prandaj, gjatë ditës mund të shohim temperatura shumë më të larta dhe gjatë natës një rënie më të theksuar.

Nga ana tjetër, në qytetet më bregdetare prania e veroño është disi më e butë. Që do të thotë, Dallimi në temperaturat midis atyre në mesditë dhe pasdite nuk është aq i dukshëm në varësi të stinës së vitit në të cilin ndodhemi. Për shembull, ndërsa ndoshta në një qytet të brendshëm ka ndryshime të papritura të temperaturës prej më shumë se 15 gradë midis ditës dhe natës, në një qytet bregdetar ka më pak.

Siç mund ta shihni, kultura popullore krijon koncepte për të qenë në gjendje të marrë ato situata të veçanta që një njeri nuk i ka pasur deri më tani. Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se çfarë është veroño dhe cilat janë karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.