Vera e San Miguel

Mesi i verës së San Miguel

Pothuajse çdo vit, kur mbërrin fundi i shtatorit, temperaturat fillojnë të ulen për shkak të mbërritjes së vjeshtës. Sidoqoftë, gjatë javës së 29 shtatorit, temperaturat rriten përsëri. Kjo njihet si verën e San Miguelit. Shtë një javë në të cilën temperaturat rriten sikur të ktheheshim në verë.

Në këtë artikull do të jeni në gjendje të njihni kuriozitetet dhe aspektet shkencore të verës së San Miguel. Dëshironi të zbuloni të gjitha sekretet e saj?

Kur është vera e San Miguel?

Më shumë nxehtësi në verën e San Miguel

Kur vera fillon të mbarojë, shumë njerëz kanë frikë nga këto rënie të temperaturës. Kthehu në punë, rutinë dhe dimër i ashpër. Në mënyrë tipike, termometri fillon të bjerë kur shtatori rrotullohet dhe fillon sezoni i vjeshtës. Megjithatë, në javën që përfundon me 29 shtatorNë ditën e San Miguel, temperaturat rriten përsëri sikur vera të kthehej.

Gjatë kësaj vere në Spanjë arrihen temperatura prej 30 gradë. Isshtë sikur vera të kthehet për të thënë lamtumirë deri në vitin pasardhës. Emri i kësaj vere të vogël është për shkak të kremtimit të ditës së San Miguel, më 29 shtator.

Në disa vende njihet si Veranillo del Membrillo ose Veranillo de los Arcángeles. Dhe është se është një periudhë e vogël kohore me temperatura shumë të këndshme që e bën hyrjen e të ftohtit më të këndshme. Ka disa ditë të kësaj kohe që kufizohen me kushtet mjedisore që kemi pasur në verë. Sidoqoftë, ditë më vonë, vjeshta kthehet me flladet e saj më të freskëta.

Zakonisht zhvillohet në fund të shtatorit dhe në fillim të tetorit. Kjo periudhë e temperaturave më të larta nuk merr pjesë në ndonjë faktor të veçantë. Janë ndryshimet në atmosferë ato që shkaktojnë luhatjet e temperaturës dhe motin anticiklonik që favorizon motin e mirë.

Pse quhet Verë e ftua?

Sezoni i vjeljes së ftave

Ne kemi përmendur që edhe ai e merr këtë emër dhe kjo është për shkak se në këto data është kur mblidhet ftua.

Kjo periudhë kohe u pagëzua nga fermerët të cilët iu referuan kohës së korrjes së kësaj kulture. Më parë, ftonjtë mbroheshin nga perëndesha e dashurisë Afërdita. Prandaj thuhet se ftua është fryt i dashurisë.

A ka ndonjë verë në San Miguel çdo vit?

Njerëzit kthehen në plazh rreth kësaj kohe

Kjo verë e vogël nuk është asgjë më shumë se një episod atmosferik në bazë vjetore. Gjatë këtyre datave temperaturat rriten për të qëndruar për një javë dhe pastaj bien përsëri. Shtetet e Bashkuara kanë një fenomen të ngjashëm të quajtur Vera Indiane (Vera Indiane). Në vendet që flasin gjermanisht quhet Altweibersommer.

Pikërisht diçka shumë e ngjashme ndodh në hemisferën jugore rreth 24 qershorit. Për ta, dimri fillon në këtë kohë. Sidoqoftë, rreth ditës së San Juan-it, temperaturat kthehen pak më të larta, të ngjashme me ato këtu. Ata e quajnë këtë periudhë vera e San Juan.

Megjithëse ka shumë thënie meteorologjike, shkenca mund të shpjegojë një numër të madh të këtyre thënieve dhe besimeve popullore. Sidoqoftë, në këtë rast, nuk ka asnjë arsye shkencore për të justifikuar këtë verë. Por është e mundur të shpjegohen disa shkaqe pse ndodh.

Gjatë kohës së fundit të shtatorit, vera zyrtare ka marrë fund. Në këtë kohë, efektet e para të dimrit tashmë kanë filluar të ndjehen në atmosferë. Shtë një moment vendimtar midis tranzicionit të stinëve në të cilat ditët e freskëta ndërthuren zakonisht me ato të ngrohta. Prandaj, atmosfera në ndryshim zakonisht shkakton disa ditë mot të mirë pas rënies së parë të temperaturës në vjeshtë.

Jo çdo vit duhet të ketë një verë në San Miguel. Shtë një trend që vazhdon vit pas viti, por nuk ka pse të ndodhë.

Shanset dhe verat e tjera

Mbërritja e vjeshtës

Ka shumë vite në të cilat ka qenë një verë e San Miguel, por të tjera në të cilat jo. Ekziston një trend tjetër i ngjashëm në datat afër 11 nëntorit, ditës që festohet Shën Martin. Këto ditë kemi një "goditje" të fundit të verës me një rritje të temperaturave. Në këtë rast, rritja nuk është aq e pjerrët sa në verë, por na kujton më shumë një pranverë. Mund të thuash se është vera që na paralajmëron se së shpejti do të kthehet te ne dhe se kemi durim.

Se verat të zhvillohet ose jo është çështje e probabilitetit. Ditët e ngrohta dhe të freskëta të alternuara janë diçka shumë e zakonshme këto sezone tranzicioni siç janë pranvera dhe vjeshta. Ata quhen kështu sepse përkojnë me datat e kremtimit të shenjtorëve.

Nëse shikojmë pas, mund të shohim se ka pasur vite në të cilat nuk kemi pasur verën e San Miguelit. Ne kemi përmbytje në Murcia në 1664 dhe 1919 (me një rezultat të vdekur); në 1764 në Malaga, në 1791 në Valencia dhe në 1858 në Cartagena. Më 29 dhe 30 Shtator 1997, përmbytje tragjike ndodhën në Alicante

Më të fundit janë përmbytjet që prekën Lorca, Puerto Lumbreras, Malaga, Almería ose Alicante nga 27 deri më 29 shtator 2012, të cilat madje morën disa jetë njerëzish. Prandaj, nuk jemi me një shkencë të caktuar që ky episod më i ngrohtë të ndodhë çdo vit.

Thëniet e verës së San Miguel

Temperaturat e vjeshtës bien

Siç e dimë, thënia popullore është shumë e pasur me gjithçka që ka të bëjë me motin dhe të korrat. Në këtë rast, këto janë thëniet më të njohura të atyre datave:

 • Për San Miguel, nxehtësia e madhe do të ketë vlerë të madhe.
 • Deri në verën e San Miguel ka fruta si mjalti
 • Në shtator, në fund të muajit, nxehtësia kthehet përsëri.
 • Për San Miguel, së pari arra, gështenja më vonë.
 • Vera e San Miguel mungon shumë rrallë
 • Të gjitha frutat janë të mira me nxehtësi për San Miguel.

Ku zhvillohet vera e San Miguel këtë 2023 dhe sa do të zgjasë?

Temperaturat e verës në San Miguel

Sipas parashikimeve të Aemet, të hënën temperaturat do të rriten dhe moti në gadishull do të jetë kryesisht i vranët ose me diell, ndërsa në veriperëndim të mundshme reshje të dobëta shiu.

Në përgjithësi, Presioni meteorologjik në gadishull dhe në ishujt Balearik do të jetë më i madh atë ditë, kurse moti do të jetë kryesisht i vranët ose me diell, pa reshje. Vetëm në Galici hyrja e frontit më pak aktiv të Atlantikut do të shkaktojë vranësira, me mundësi për reshje të dobëta shiu në veriperëndim dhe më shumë në zonat e brendshme pasdite.

Po kështu vranësira të ulëta të përhershme priten në mëngjes mbi Mesdhe, me mundësi të izolimit të brigjeve të mjegullës, veçanërisht në pjesën e brendshme juglindore dhe në Katalonjë. Në ishujt Kanarie pritet mot me vranësira në veri dhe me vranësira në jug.

Nga ana e saj, në rastin e temperaturave minimale, do të ketë rritje të temperaturave dhe ulje të temperaturave në brendësi të gadishullit, veçanërisht në veriperëndim të Galicisë, në jug të Andaluzisë, Menorca dhe Ishujt Kanarie lindore. Temperaturat maksimale do të rriten në brendësi të gadishullit dhe në Ishujt Kanarie qendrore, ndërsa në detin Kantabrian do të ulen pa ndryshime të mëdha në pjesën tjetër të zonave.

Në veri të mërkurën temperaturat do të rriten. Fronti që i afrohet Galicisë, megjithëse nuk do të lërë shumë reshje, Do të shkaktojë erëra jugore që do të nxisin termometra në këto zona. Rritja e temperaturave është më e theksuar në pjesën lindore të detit Kantabrian, ku temperaturat mund të arrijnë deri në 30 gradë Celsius në Bilbao.

Mitet dhe të vërtetat e Veranillo de San Miguel

San Miguel verë 2023

Në kulturën popullore ka shumë mite dhe gabime që i atribuohen këtij lloj fenomeni. Le të shohim se cilat janë disa prej tyre:

 • Miti 1: Ndodh gjithmonë në të njëjtën datë. Fakt: Edhe pse zakonisht lidhet me periudhën rreth 29 shtatorit, që është Dita e Shën Mikaelit, veranillo nuk ka një datë fikse dhe mund të ndryshojë në shfaqjen e saj. Varet nga kushtet lokale të motit dhe mund të ndodhë në periudha të ndryshme në vjeshtë.
 • Miti 2: Është një mini verë. Fakt: Pavarësisht emrit të saj, vera e San Miguel nuk është një rikthim i plotë në verë. Është vetëm një periudhë e shkurtër e motit të ngrohtë dhe të thatë që është në kontrast me kushtet tipike të vjeshtës.
 • Miti 3: Zgjat saktësisht nëntë ditë. Realiteti: Nuk ka kohëzgjatje fikse për verën e San Miguel. Mund të zgjasë nga vetëm disa ditë deri në disa javë, në varësi të vendndodhjes dhe kushteve të motit.
 • Miti 4: Shkaktohet nga Shën Mihail Kryeengjëlli. Fakt: Emri "San Miguel verë" vjen nga data kur ndodh shpesh, por nuk ka një shkak fetar dhe nuk është rezultat i ndërhyrjes hyjnore.
 • Miti 5: Gjatë verës së San Miguel, ngrica është e pamundur. Fakt: Edhe pse vera zakonisht sjell temperatura më të ngrohta dhe kushte më të qëndrueshme, nuk garanton që nuk do të ketë ngrica. Ngrica mund të ketë disa netë, veçanërisht në zonat më të larta ose zonat më larg bregdetit.

Me këtë informacion, ju do të jeni në gjendje të mësoni më shumë rreth kësaj vere të vogël që ne e festojmë me gëzim përballë rënieve të afërta të temperaturave të vjeshtës dhe ardhjes së dimrit të ftohtë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.