Ndryshimi i klimës në Venus, planetin ferr

venus dhe tokë

Planeti Venus Ka një klimë që ka ndryshuar me kalimin e kohës për shkak të marrëdhënieve midis aktivitetit tektonik brenda tij dhe ndryshimeve atmosferike. Isshtë më afër Diellit sesa është planeti ynë. Kjo bën që temperaturat e tyre të jenë shumë më të larta se ato të planetit Tokë.

Toka dhe Venusi ishin pothuajse të njëjtën madhësi dhe përbërjeSidoqoftë, trajektoret e tyre evolucionare u drejtuan ndryshe derisa u bënë dy planetë krejtësisht të ndryshëm. A ka pasur një ndryshim klimatik në planetin Venus?

Venusi, planeti ferr

Temperatura në sipërfaqen e planetit Venus Isshtë rreth 460 ° C krahasuar me 15-17 ° C mesatarisht në Tokë. Kjo temperaturë është aq e lartë sa i bën shkëmbinjtë të shkëlqejnë në sytë e kujtdo që i shikon. Planeti është i dominuar nga një efekt serë vdekjeprurëse, i mbajtur nga një atmosferë, përbërësi kryesor i së cilës është dioksidi i karbonit. Gjithashtu nuk ka ujë të lëngshëm në planet, padyshim që do të avullojë pasi pika e vlimit të ujit është 100 ° C.

Përveç sa më sipër, kushtet e planetit krijojnë një presion atmosferik që është pothuajse dyfishi i tonës. Në vend që të përbëhen nga avuj uji, retë e tij përbëhen nga acidi sulfurik.

Venus

Deri kohët e fundit, kishte pak informacion mbi evolucionin e planetit Venus, sepse retë e tij të acidit sulfurik nuk na lejuan të shohim procese tokësore, të tilla si vullkanizmi ose tektonika. Sidoqoftë, për 56 vitet e fundit, falë 22 sondave hapësinore të cilët kanë fotografuar, eksploruar, analizuar dhe shkelur Venusin, ne mund të mësojmë më shumë për të.

Fotografitë e sondave zbulojnë se Venusi është një planet që ka përjetuar shpërthime të mëdha vullkanike dhe që, pothuajse me siguri, janë akoma aktive. Këto zbulime sugjerojnë deri në çfarë mase klima e Tokës është unike, pasi ne mund ta pyesim veten pse, nëse forca shumë të ngjashme ishin të përfshira në formimin e të dy planetëve, kishte efekte krejtësisht të ndryshme në Tokë dhe një evolucion krejtësisht të gabuar njëri nga tjetri.

Shkencëtarët e konsiderojnë këtë evolucion kaq të ndryshëm nga situata e privilegjuar që kemi në sistemin tonë diellor dhe pozicionin tonë në lidhje me Diellin. Çfarë përdorimi mund të marrim duke njohur evolucionin e klimës së planetëve të tjerë nëse nuk jetojmë në to? Përgjigja është e thjeshtë, me rritjen e vëllimit të mbetjeve, shoqërisë industriale dhe emisioneve të gazeve serë në atmosferë, ne po modifikojmë klimën tonë. Nëse mund të identifikojmë se cilët faktorë përcaktojnë evolucionin e klimës në planet të tjerë, ne mund të kuptojmë mekanizmat natyrorë dhe antropogjenë që ndryshojnë klimën tonë.

Klima dhe gjeologjia e Venusit vs Tokës

Një nga shkaqet e ndryshueshmërisë së klimës së Tokës qëndron në natyrën e atmosferës së saj, një produkt i shkëmbimit të vazhdueshëm të gazrave midis kores, mantelit, oqeanit, kapakëve polare dhe hapësirës së jashtme. Motori i proceseve gjeologjike, energjia gjeotermale gjithashtu drejton evolucionin e atmosferës. Energjia gjeotermale çlirohet kryesisht me prishjen e elementeve radioaktive brenda. Por nuk është aq e lehtë për të shpjeguar humbjen e nxehtësisë në planetët e ngurtë. Dy mekanizmat kryesorë të përfshirë janë: vullkanizmi dhe tektonika e pllakave.

venus dhe tokë

Sa i përket Tokës, pjesa e brendshme e saj ka një sistem të rripave transportues të lidhur me tektonikën e pllakave. Riciklimi i vazhdueshëm i gazrave i të cilëve ka ushtruar një forcë stabilizuese në klimën e Tokës. Vullkanet pompojnë gazra në atmosferë; nënshtrimi i pllakave litosferike e kthen atë në brendësi. Ndërsa shumica e vullkaneve shoqërohen me aktivitete tektonike të pllakave, ka struktura të dukshme vullkanike (të tilla si formimi i Ishujve Havai) që kanë formuar "pika të nxehta" të pavarura nga konturet e pllakave.

Krateret dhe tektonika e pllakave

Çfarë ndodhi në Venus? Tektonika e pllakave, nëse përfshihet, do të jetë në një shkallë të kufizuar; Të paktën në të kaluarën e afërt, nxehtësia u shkëmbye nga shpërthimi i fushave të mëdha të lavës bazaltike dhe më vonë nga vullkanet e formuara mbi to. Kuptimi i efekteve të vullkaneve përbën Pikënisje e detyrueshme për çdo qasje ndaj klimës së planetit.

Mungesa e kratereve të ndikimit në Venus, edhe pse atmosfera e saj është e mjaftueshme për të mbrojtur planetin nga objekte të vogla incidente, kratere të mëdhenj mungojnë. Kjo ndihet edhe në Tokë. Veprimi i erës dhe ujit ka vendosur të gërryejë krateret antike. Por sipërfaqja e Venusit regjistron nxehtësi të tillë që parandalon ekzistencën e ujit të lëngshëm; gjithashtu, erërat sipërfaqësore janë mjaft të lehta. Pa shpërthim, proceset që ndryshojnë dhe, në planin afatgjatë, Krateret e ndikimit do të fshihen nga aktivitetet vullkanike dhe tektonike.

sipërfaqja e venusit

Shumica e kratereve në Venus shfaqen së fundmi. Ku shkuan krateret antike, nëse shumica e atyre që kanë mbetur nuk janë trazuar? Nëse ato janë mbuluar nga llava, pse nuk janë të dukshme krateret pjesërisht të mbuluara, si u zhdukën pa humbur rastësisht vendosjen e tyre origjinale?

Teoria më e pranuar nga komuniteti shkencor është ai vullkanizëm i përhapur fshiu krateret me ndikim dhe krijoi fusha të mëdha vullkanike 800 milion vjet më parë, e cila u pasua nga një nivel i moderuar i aktivitetit vullkanik të pandërprerë deri më sot.

Format e ujit në sipërfaqen e Venusit

Ne dallojmë, para së gjithash, struktura lineare të ndryshme kurioze që të kujtojnë tokat e përpunuara nga uji. Ato janë pamja e gjallë e lumenjve dhe fushave të përmbytjeve tona. Shumë prej këtyre strukturave përfundojnë në kanale të nxjerrjes si delta. Thatësia ekstreme e mjedisit i bën ujërat të mos kenë gjasa të gërmojnë këto aksidente.

krateret e venusit

Pse janë ata atëherë? Ndoshta, karbonati i kalciumit dhe sulfati i kalciumit dhe kripërat e tjerë janë fajtorët. Lavat e ngarkuara me këto kripëra shkriheshin në temperatura disa dhjetëra deri në disa qindra gradë më të larta se temperaturat aktuale të sipërfaqes së Venusit. Në të kaluarën, një temperaturë disi më e lartë e sipërfaqes mund të kishte derdhur lavë të lëngshme të pasur me kripëra në sipërfaqe, qëndrueshmëria e së cilës do të shpjegonte veprimin e falsifikimit të aksidenteve që shohim sot.

Dëshmi për ndryshimin e klimës së Venusit

Efekti serë dhe përqendrimi i gazit

Duhet të kemi parasysh që gazrat serë lejojnë që rrezet e diellit të arrijnë në sipërfaqen e Venusit, por blloqet rrezatojnë infra të kuqe. Dioksidi i karbonit, uji dhe dioksidi i squfurit thithin secili një brez të veçantë të spektrit elektromagnetik me gjatësi vale. Po të mos ishin ato gaze, rrezatimi diellor dhe infra të kuq do të ekuilibronte në një temperaturë sipërfaqe prej rreth 20 gradë.

Uji dhe dioksidi i squfurit që lëshojnë vullkanet në atmosferë hiqen më pas. Dioksidi i squfurit reagon mirë me karbonatet në sipërfaqe, ndërsa rrezatimi diellor ultraviolet ndan ujin.

venus me efekt serrë

Mbulesa e reve dhe temperatura

Retë e acidit sulfurik ndryshojnë në trashësi pas një serie globale shpërthimesh vullkanike. Së pari, retë trashen kur uji dhe acidi sulfurik hidhen në ajër. Pastaj ata e humbin atë ndërsa përqendrimi i këtyre gazrave zvogëlohet. Kaloi rreth 400 milion vjet nga fillimi i vullkanizmit, retë acide zëvendësohen nga retë e larta, të holla me ujë.

Ndryshimet e klimës në Venus

Çarjet dhe palosjet e planetit. Disa nga këto konfigurime, të paktën kreshtat e rrudhura, mund të lidhen me ndryshime të përkohshme të klimës. Teoria tregon se kushtet e çuditshme dhe armiqësore mjedisore ruhen për shkak të vetive plotësuese të përbërësve të atmosferës. Avulli i ujit, madje edhe në sasi të gjurmës, Ai thith rrezatimin infra të kuq në gjatësi vale që dioksidi i karbonit nuk i bën.

Në të njëjtën kohë, dioksidi i squfurit dhe gazrat e tjerë bllokojnë gjatësitë e valës. Të marra së bashku, këto gazra serë e bëjnë atmosferën e Venusit pjesërisht transparente ndaj rrezatimit diellor, por pothuajse plotësisht të errët ndaj rrezatimit infra të kuqe të emetuar. Si pasojë, temperatura e sipërfaqes është trefish e asaj të planetit pa atmosferë. Për krahasim, efekti serrë i Tokës sot rrit temperaturën e sipërfaqes së Tokës vetem 15%. Nëse do të ishte e vërtetë që vullkanet kapërcenin sipërfaqen e Venusit 800 milion vjet më parë, Ata duhet të kenë hedhur gjithashtu një sasi të madhe të gazrave serë në atmosferë në një kohë mjaft të shkurtër.

Beenshtë zhvilluar një model i klimës së planetit që përfshin lëshimin e gazrave nga vullkanet, formimin e reve, humbjen e hidrogjenit në shtresat e sipërme të atmosferës dhe reagimin e gazrave atmosferikë me minerale në sipërfaqe. Midis këtyre proceseve zhvillohet një ndërveprim delikat që ftoh planetin. Përballë efekteve të tilla konfliktuale Nuk mund të vendoset se çfarë nënkuptonte injektimi i dy gazrave për klimën globale të Venusit.

Kjo është arsyeja pse, si përfundim, mund të themi se kishte një ndryshim klimatik në Venus, por nuk e dimë në çfarë mase gazrat mund të veprojnë në ndryshimet e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.