Vendi më i ftohtë në Univers

vendi më i ftohtë në univers

Qeniet njerëzore gjithmonë kanë pëlqyer të analizojnë ekstremet. Në këtë rast ne do të flasim për atë që është vendi më i ftohtë në univers. Nuk po flasim për qytetin më të ftohtë në planetin Tokë, as për sistemin tonë diellor. I referohemi vendit më të ftohtë në të gjithë universin e njohur deri më tani.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cili është vendi më i ftohtë në univers, karakteristikat e tij dhe shumë më tepër.

Vendi më i ftohtë në Univers

vendi më i ftohtë në botë

5000 vite dritë nga sistemi diellor është vendi më i ftohtë në univers. Është Mjegullnaja Bumerang me një temperaturë prej -272ºC. Pak mbi zero absolute, dhe madje edhe më i ftohtë se rrezatimi i sfondit të mikrovalës. Vendet më të ftohta në univers janë retë e pluhurit dhe gazit.

Mjegullnaja Bumerang është zyrtarisht vendi më i ftohtë në univers. Kjo mjegullnajë është relativisht afër, 5.000 vite dritë nga Sistemi Diellor. Është një mjegullnajë planetare, produkt i një ylli gjigant të kuq që i afrohet fundit të jetës së tij. Përpara se të arrinte në këtë fazë, ishte një yll i ngjashëm me Diellin që kishte hedhur shtresat e tij të jashtme në hapësirë ​​gjatë viteve të fundit.

Çuditërisht, ai humbet masën rreth njëqind herë më shpejt se yjet e tjerë në një fazë të ngjashme të evolucionit. Krahasuar me diellin humbet masën rreth 100 miliardë herë më shpejt se ylli ynë. Kjo normë është aq e lartë sa ylli në qendër të Mjegullnajës Bumerang humbi një masë të barabartë me 1,5 herë më shumë se masa e Diellit në vetëm 1.500 vjet.

Gazi hidhet gjithashtu me një shpejtësi jashtëzakonisht të lartë prej 164 km/s, duke çliruar një sasi të madhe energjie. Rezultati është një rajon i ftohtë ekstrem, shumë afër zeros absolute. Kjo mjegullnajë është tre herë më e ftohtë se temperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë në Tokë

Temperatura e mjegullnajës Bumerang

mjegullnaja bumerang

Mjegullnaja Bumerang ka një temperaturë të brendshme prej -272ºC. Zero absolute është -273,15ºC. Duke folur objektivisht, është tre herë më e ftohtë se temperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë në Tokë.

Mbani në mend se temperatura më e ftohtë e regjistruar në Tokë ndodhi në Vostok, Antarktidë në vitin 1983, kur arriti -89,2°C. Ky është vendi më i ftohtë në botë. Por është një vend i pabanuar, kështu që zakonisht kur flisni për vendin më të ftohtë në tokë, zakonisht është diku tjetër. Aty ku është e banuar, vendi më i ftohtë në Tokë është Siberta-Oymyakon (Siberia Lindore), me temperaturën më të ftohtë të regjistruar në -67,8ºC.

Nuk lidhet me temperaturën më të ulët të regjistruar (-32ºC) në liqenin Estangento, Lleida Pyrenees, as me temperaturën e arritur në vendin zyrtarisht më të ftohtë në Spanjë: Molina de Aragón (Guadalajara).

Dhe mjegullnaja bumerang është shumë e ftohtë, temperatura e saj është edhe më e ulët se temperatura e rrezatimit të sfondit të mikrovalës. Ky rrezatim është shkëlqimi i rrezeve të para të dritës nga universi, e hedhur rreth 377.000 vjet pas Big Bengut.

veçoritë e mjegullnajës

Kjo do të thotë, Mjegullnaja Bumerang thith nxehtësinë minimale nga rrezatimi i mikrovalës së sfondit. Çfarë u vu re kur u zbulua në vitin 1980, kur Keith Taylor dhe Mike Carrot e studiuan atë. Mezi një dekadë më vonë, në vitin 1990, astronomi Raghvendra Sahai publikoi një studim që parashikonte ekzistencën e rajoneve jashtëzakonisht të ftohta të universit.

Mekanizmi i propozuar është si më poshtë: ndërsa era yjore largohet nga ylli, era yjore zgjerohet me shpejtësi, duke bërë që temperatura të bjerë.

Me fjalë të tjera, në një shkallë kozmike, është si një lloj frigoriferi. Me këtë në mendje, Sahai vëzhgoi vetë Mjegullnajën Bumerang në 1995 për të parë nëse supozimi i tij ishte i saktë. Pikërisht aty u përcaktua dhe u vendos temperatura e mjegullnajës si vendi më i ftohtë në univers.

Në vitin 2013, me ndihmën e radio teleskopit ALMA, matjet u konfirmuan. Në vitin 2017, vetë Sahai publikoi një studim të ri duke parë se çfarë ndodh në mjegullnajë. Temperatura është kaq e ulët për shkak të përshpejtimit të shpejtë të gazit që del nga ylli. Ajo që është më pak e qartë është se çfarë e bëri atë të shpërthejë me një shpejtësi kaq të madhe. Pikërisht aty u sugjerua për herë të parë se mund të ishte për shkak të një ylli gjigant të kuq. Me një paralajmërim të rëndësishëm, ai yll nuk është i vetëm. Në fakt, ai do të jetë pjesë e një sistemi binar me një yll tjetër më pak masiv, i cili do të jetë një komponent i rëndësishëm që do të bëjë që gazi të dëbohet me një ritëm shumë të lartë.

Fenomene të tjera si vendi më i ftohtë në Univers

objekti më i ftohtë i njohur

Vetë Sahai shpjegoi se e vetmja mënyrë për të nxjerrë kaq shumë masë me një shpejtësi të tillë është përmes ndërveprimit gravitacional midis dy yjeve që janë shumë afër njëri-tjetrit. Duke marrë parasysh ekzistencën e tij, mund të gjendet një skenë që përputhet me atë që shihet në Mjegullnajën Bumerang.

Kësaj duhet t'i shtojmë edhe një detaj. Shtresa e jashtme po nxirret nga dy pika të vogla. Ajri zgjerohet dhe ftohet më shpejt ndërsa lë hapjen e vogël. Pra, që atëherë janë bërë përpjekje për të kuptuar më mirë fenomenin. Për ta bërë këtë, është e nevojshme të përqendroheni në pjesën tjetër të galaktikës. Ajo që ndodh në Mjegullnajën Bumerang ndoshta po ndodh në pjesë të tjera të Rrugës së Qumështit.

Me më shumë shembuj, është e mundur të studiohen ngjashmëritë dhe dallimet. Jo vetëm kaq, por nuk përjashtohet mundësia e gjetjes së rajoneve më të ftohta se Mjegullnaja Bumerang dhe për këtë arsye më afër zeros absolute.

Sa i përket Nebulës, e ardhmja e saj është shumë e detajuar. Ashtu si mjegullnajat e tjera planetare, ajo përfundimisht do të tërhiqet për mijëra vjet. Vetvetiu, ylli do t'i japë fund jetës së tij si një xhuxh i bardhë. Ashtu si një kufomë yjore, e paaftë për çdo lloj shkrirjeje brenda tij, ai do të ftohet ngadalë në shkallë të mëdha kohore, një proces që do të mbijetojë epokën aktuale të Universit.

Siç mund ta shihni, shkenca po përparon gjithnjë e më shumë dhe është në gjendje të zbulojë këto vende të largëta. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për vendin më të ftohtë në univers dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   LOCARNINI RICARDO ROBERTO dijo

  GJATË VITIT TIM MËSHTRIMI ISHULLI NË ANTARKTIKËN ARGJENTINE SI KOMANDANT I DYTË KAM PASUR NJË TEMPERATURË MINIMALE -2 ºC – VITI 27 – AGI

 2.   Pushoni dijo

  Unë kam qenë gjithmonë i goditur nga çështjet e universit të pafund. Unë vërej se shkencëtarët po zbulojnë vazhdimisht mrekulli, por edhe planeti Tokë ka shumë për të zbuluar dhe ruajtur për të mirën e njerëzimit. Përshëndetje