Vendet në Spanjë ku bie më shumë shi

vendet në Spanjë ku bie më shumë shi

Grazalema, malet Kantabriane, Sierra de O Candán, Santiago de Compostela, San Sebastián, Madridi, Vigo, Pontevedra, Sierra de Gredos dhe qytetet në Pirenejtë e Lartë janë ndër vendet në Spanjë ku bie më shumë shi. Megjithatë, ka vende të tjera ku reshjet janë edhe më të theksuara, duke bërë që disa t'i konsiderojnë si kandidatët e fundit për titullin e vendit më me shi në Spanjë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë vendet në Spanjë ku bie më shumë shi.

Vendet në Spanjë ku bie më shumë shi

Spanja, një komb i karakterizuar nga diversiteti i saj i klimës dhe peizazheve, ka një shpërndarje magjepsëse dhe të larmishme të reshjeve. Nga brigjet piktoreske të Mesdheut e deri te malet madhështore të veriut, sasia e reshjeve të përjetuara në rajone të ndryshme ndryshon ndjeshëm.

grazalema

grazalema

Grazalema, e njohur për reshjet e shumta të shiut, Është një rajon malor prej 53.411 hektarësh. Vendndodhja e saj strategjike midis provincave të Cádiz dhe Málaga siguron reshje të bollshme.

Sierra de Grazalema jo vetëm që përjeton reshje të bollshme, por gjithashtu ndikohet nga erërat e fuqishme të lagështa nga Atlantiku. Këto erëra shërbejnë si një pengesë për retë, duke rezultuar në reshje të konsiderueshme kur ato ndalojnë në drejtim të erës.

E vendosur në zonën verilindore të provincës së Cádiz, Grazalema qëndron si një qytet piktoresk në Camino de los Pueblos Blancos. Në veçanti, ai ka dallimin e të qenit një nga destinacionet me më shumë reshje në Spanjë. Në fakt, Grazalema ka fituar titullin e vendit më me shi në vend, me një reshje mbresëlënëse vjetore prej më shumë se 1.962 mm.

Për më tepër, ky vend i veçantë shquhet si një destinacion popullor turistik për shkak të bollëkut të bareve, restoranteve dhe hoteleve që kujdesen për turistët, duke e bërë atë një zgjedhje të preferuar për udhëtarët që kërkojnë të zhyten në bukuritë piktoreske dhe të marrin pjesë në aktivitete të ndryshme rekreative.

Malet e Kantabrisë

E vendosur në rajonin verior të Spanjës, Ky komunitet njihet si një nga zonat më me shi në vend. Vendndodhja e saj unike gjeografike, ku erërat oqeanike takohen me vargmalin malor, bën që lagështia të rritet, të kondensohet dhe të shkaktojë reshje të shpeshta.

Sierra de O Candán

I vendosur pranë detit, ky varg malor Atlantik përjeton një klimë kontinentale Atlantike, gjë që e bën zonën Rías Baixas merr më shumë se 2.020 litra për metër katror shi, gjë që e bën atë një vend veçanërisht me shi.

Pavarësisht kushteve të pafavorshme të motit dhe erozionit të shkaktuar nga reshjet, malet mbeten pak të populluara. Megjithatë, adhuruesit e natyrës dhe gjeologjisë e vizitojnë këtë vend rregullisht.

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela, kryeqyteti i Galicisë, shquhet si një nga qytetet më të prirur ndaj shiut në Spanjë. Me një reshje mesatare vjetore prej 1.859 mm, merr një sasi të konsiderueshme reshjesh. Megjithatë, pavarësisht kësaj karakteristike klimatike, ai mbetet një destinacion i dashur nga njerëz të panumërt nga të gjitha anët e botës.

San Sebastián

Për sa i përket reshjeve, San Sebastián karakterizohet nga nivelet e larta të reshjeve, duke përjetuar shi për 185 ditë në vit. Megjithatë, Kur bëhet fjalë për akumulimin më të madh të reshjeve, Vigo merr drejtimin.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se fokusi nuk duhet të jetë vetëm në vendet ku janë regjistruar më shumë ngjarje të shiut, por më tepër në faktorët e lartpërmendur, duke përfshirë kohëzgjatjen e ditëve me shi dhe sasinë totale të reshjeve.

Madrid

Madridi zakonisht përjeton rreth 90 ditë shi në vit, ndërsa Sevilja regjistron vetëm 50 ditë shi; Megjithatë, kjo e fundit merr një sasi më të madhe reshjesh.

Madridi përjeton një reshje mesatare vjetore prej rreth 400-450 mm, edhe pse shpërndarja e reshjeve nuk është uniforme gjatë gjithë vitit. Klima e Madridit mund të përshkruhet si një klimë mesdhetare e kontinentalizuar, e karakterizuar nga vera të nxehta dhe të thata, si dhe nga dimra më të ftohtë dhe me shi në krahasim me rajonet e tjera të Spanjës.

Vigo

vendet në Spanjë ku bie më shumë shi

Në rajonet veriore të Spanjës, ku ndodhen zonat më të lagështa, bie në sy qyteti i Vigos me një reshje vjetore prej 1.791 milimetra për metër katror. Vigo njihet për klimën e saj oqeanike, e karakterizuar nga një sasi e konsiderueshme reshjesh gjatë gjithë vitit.

PONTEVEDRA

Pontevedra, e njohur për reshjet e shumta, të cilat arrijnë 1.651 milimetra për metër katror në vit, është një nga rajonet më me shi. Nga ky vend i jashtëzakonshëm mund të bëni ekskursione dhe të shijoni kuzhinën e tij të shijshme.

Sierra de Gredos

E vendosur në rajonet e Ávila, Cáceres, Madrid dhe Salamanca, Sierra de Gredos është e njohur për reshjet e saj të konsiderueshme gjatë gjithë vitit. Sasia e reshjeve në këtë varg malor luhatet në varësi të stinës dhe modeleve mbizotëruese të motit, por në përgjithësi, Mund të parashikohet një reshje vjetore prej rreth 1000 deri në 1500 mm.

Qytetet e Pyrenees së lartë

qytetet e pireneve të larta

Ky rajon është i ndikuar nga erërat e Atlantikut dhe Kantabrianit, të cilat shkaktojnë lagështi të lartë dhe praninë e luginave me lumenj të fuqishëm. Gjatë muajve të dimrit, Reshjet shpesh shndërrohen në një shfaqje mahnitëse të borës, duke krijuar ambientin perfekt për adhuruesit e ecjes dhe aventurës.

Me njohuritë e vendeve më me shi në Spanjë, tani mund të zgjidhni me besim t'i vizitoni ato dhe të planifikoni me kujdes aktivitetet tuaja paraprakisht, duke siguruar një përvojë të këndshme në të cilën shiu bëhet një shtesë e këndshme dhe jo një pengesë.

Siç mund ta shihni, të gjitha këto vende në Spanjë arrijnë të ruajnë një sasi të madhe reshjesh gjatë gjithë vitit. Megjithatë, Për shkak të thatësirës pak a shumë të përgjithësuar në të gjithë vendin, reshjet e tij janë në rënie. Ekosistemet e këtyre vendeve janë përshtatur me reshjet mesatare që kanë pasur prej dekadash. Reduktimi i bollëkut të reshjeve po ndryshon ekosistemet e përshtatura për më shumë lagështi.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për vendet në Spanjë ku bie më shumë shi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.