8 vende ku shiu nuk ndalet së rënëi

Shi i madh

Ndërsa disa shikojnë nga qielli duke pritur shiun e shumëpritur, të tjerët, megjithatë, do të dëshironin që dielli të shihej më shpesh nëpër re. Dhe, sigurisht, ju mund të mësoheni me kushtet klimatike të vendit ku jetoni, por realiteti është se »kurrë nuk bie shi për pëlqimin e të gjithëve'.

Dëshironi të dini se cilat janë vendet ku shiu praktikisht nuk pushon së rënii? Shikoni këtë listë.

Chocó

Ai çoko

E vendosur në veriperëndim të Kolumbisë, kjo zonë xhungle me një klimë tropikale regjistron në disa pika sasinë e jashtëzakonshme të 13.000 milimetra e shiut çdo vit. Almostshtë, pothuajse në të gjitha gjasat, rajoni i të gjithë planetit ku bie shi më shumë.

Porto López

Porto López

Ky cep i botës është një fshat peshkimi i vendosur në Kolumbi. Sipas Shërbimit Kombëtar Meteorologjik të Kolumbisë, një mesatare prej 12.892 milimetra nga viti. Dhe jo vetëm kaq, por midis 1984 dhe 1985 binte shi çdo ditë. Kjo është, ata ishin të gjithë "të lagur" gjatë asaj kohe.

Kodrat Kasi

Ujëvarë kasi

Në shtetin Meghalaya, Indi, ata nuk janë shumë mbrapa. Ky vend është i njohur për ujëvarat e tij të pabesueshme, dhe për bimësinë e tij të bollshme. Qyteti i Mawsynram, i cili ka një mesatare prej 11.871mm, i ndjekur nga afër nga Cherrapunji, popullsia e të cilit është rreth 10 banorë, dhe që ka një mesatare prej 11.777 mm.

Ureka

Ureka

Në Guinea Ekuatoriale, në jug të ishullit Bioko, gjejmë Urecën. Me një reshje mesatare vjetore prej 10.450mm dhe i rrethuar nga një pyll tropikal, është padyshim një vend për të shijuar klimën.

Mount Waialeale (Hawai)

Mali Waialeale në Hawaii

Me një emër që do të thotë "ujë me valë" tashmë mund të marrim një ide se sa shi është kjo zonë. Ose më saktë, ishte. Ende po bie shumë shi, por thatësira ka filluar të ndikojë tek ai. Akoma, shumat mbresëlënëse regjistrohen ende: 9.763mm nga viti.

Yakushima

Yakushima

Isshtë një ishull i vogël japonez i vendosur në jug të ishullit kryesor të Kyushu. Njihet si "ishulli i përmbytjes së përjetshme", pasi që çdo vit regjistron midis 4.000 dhe 10.000 mm e shiut.

Udhë Milford

Udhë Milford

Zelanda e Re mund të mburret me peisazhe natyrore tepër të bukura. Njëri prej tyre është Milford Track, i cili ndodhet në ishullin Jugor. Çdo vit regjistron midis 6.000 dhe 8.000 mm.

Xhungla e Borneo

Xhungla e Borneo

Xhunglat e Borneo ujiten nga një shi i madh. Konkretisht në pyllin Gunung Mulu, në zemër të ishullit, disa 5.000 milimetra reshje vjetore.

Si është moti me shi?

Tani që e dimë se cilat janë vendet më të shirave në planet, çfarë mënyre më të mirë për të zbuluar çfarë do të thotë saktësisht "mot me shi" për të marrë pak a shumë një ide se çfarë do të thotë të jetosh atje, e cila mund të na vijë në ndihmë nëse duam të udhëtojmë diku veçanërisht të lagësht. Epo, le të arrijmë tek ajo:

Klima tropikale me shi

erë shiu

Kjo klimë karakterizohet nga temperaturat minimale mbi 18ºC. Ato janë të vendosura në zona afër linjës së Ekuadorit dhe ekzistojnë tre lloje:

 • Ekuatoriale: Me reshje të bollshme shiu gjatë gjithë vitit, në zonat ku ekziston kjo klimë do të gjejmë pyjet tipike të lagështa. Temperatura vjetore është ndërmjet një minimumi prej 20ºC dhe një maksimumi prej 27ºC.
 • Tropikal: Ndodh midis 10º dhe 25º të gjerësisë gjeografike të Veriut dhe Jugut. Klima është gjithashtu e ngrohtë, por ndryshe nga ajo ekuatoriale, në këtë ka një sezon të thatë, që është dimri.
 • Muson: me shira të bollshëm gjatë verës, ndikohet nga musoni. Climateshtë klima më e lagësht në planet, por ka edhe një sezon të thatë dimri. Vera është e nxehtë dhe shumë e lagësht, ndërsa dimri është mjaft i thatë.

Klima e butë me shi

deti Mesdhe

Klima e butë me shi është ajo që karakterizohet nga kalimi i një muaji të ftohtë, temperatura mesatare e të cilit është ndërmjet 18ºC dhe -3ºC, dhe mesatarja e muajit më të ngrohtë është më e lartë se 10ºC. Tri lloje kryesore të klimës i përkasin këtij grupi:

 • Oqeanike: Shtë një zonë e ndikimit të sistemeve ciklonike të vendosura midis 35º dhe 60º gjerësisë gjeografike. Stinët janë të përcaktuara mirë.
 • Kinezisht: është një klimë kalimtare midis shiut tropikal dhe kontinentit të butë. Ata shpesh kanë magji të ftohtë. Vera është e nxehtë dhe e lagësht, por dimri është më i butë dhe me shi.
 • Mesdhetare: Isshtë klima subtropikale e zonës së butë. Ndodhet midis 30º dhe 45º të gjerësisë gjeografike të Veriut dhe Jugut. Karakterizohet nga pasja e një thatësire të theksuar gjatë verës; një thatësirë ​​që motivohet nga qëndrueshmëria e një anticikloni subtropikal. Dimrat janë të butë. Reshjet janë përqendruar në muajt e pranverës dhe vjeshtës.

A e dini se kishte kaq shumë vende me shi në botë? A keni njohuri për të tjerët?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gonzalo dijo

  Më duket interesante ky informacion, por në rajonin e Amazonës bie shi mbi 4.000 mm. viti

 2.   Francisco dijo

  interesante, por në Panama ka vende me 6,000 mm në vit

 3.   Ingrid facenda dijo

  Interesante, unë dua gjithçka që lidhet me natyrën.

  1.    Monica sanxhez dijo

   Jemi të kënaqur që jeni interesuar, Ingrid

 4.   Erwin dijo

  Njerëzit që kanë të dhëna të marra nga matjet e Shërbimit Kombëtar Meteorologjik ose nga Universitete serioze të Agronomisë që raportojnë ato të dhëna përgjegjëse dhe të vërteta të dhëna nga ato shërbime klimatike dhe që vendosin lidhjen në faqen e internetit nga ku morën të dhënat për të verifikuar që ato të dhëna janë e vërtetë
  Nëse të dhënat e raportuara nuk janë regjistruar nga Institucione të rëndësishme të Studimeve Klimatike, ato janë të dhëna të padobishme, sepse nuk mund të verifikohen.

  Ervini.