Cilat janë vendet më të stuhishme në botë?

stuhi

Episodet e stuhisë janë, për ata prej nesh që duan të shohin rrufe dhe të dëgjojnë bubullimën, si dhe retë e Kumulonimbusit që afrohen ndërsa zhvillohen, disa nga më spektakolaret nga të gjitha ato që ndodhin.

Fatkeqësisht, në të njëjtën mënyrë që kurrë nuk bie shi për pëlqimin e të gjithëve, ka nga ata që mund t’i shijojnë më shumë këto ngjarje. Ata janë ata që jetojnë në vende të stuhishme në botë.

Rrufeja Catatumbo (Liqeni Maracaibo, Venezuela)

Rrufeja Catatumbo

Në këtë qytet të vendosur në veriperëndim të Venezuelës, midis lumit Catatumbo dhe Liqenit Maracaibo, ndodh një fenomen unik i njohur si rrufeja Catatumbo. Formohet në re të një zhvillimi të madh vertikal midis 1 dhe gati 4 km të lartë.

Ju mund t'i shijoni këto shfaqje deri në 260 herë në vit, dhe deri në 10 të mëngjesit në vetëm një natë. Përveç kësaj, mund të arrijë gjashtëdhjetë shkarkime në minutë.

Bogor (Java Island, Indonezi)

Qyteti Bogor

Ky është një qytet që ndodhet pranë një vullkani të madh, në ishullin Java, në Indonezi. Këtu mund të jetë 322 ditë stuhi çdo vit. Edhe pse shumica ndodhin në vullkan, nëse po kërkojmë një vend me stuhi, ai është Bogor. Ka stuhi pothuajse çdo ditë!

Pellgu i Kongos (Afrikë)

Stuhi në Kongo

Në këtë pjesë të botës, posaçërisht në qytetin e Bunia (Republika e Kongos), banorët mund të shohin deri në 228 stuhi në vit. Nuk është aq sa në Bogor, por është shumë më tepër sesa ajo që mund të shohim në Spanjë, e cila është ndërmjet 10 dhe 40 ditë, në varësi të zonës në të cilën ndodhemi.

Lakeland (Florida)

Lakeland, Florida

Në qytetin e Lakeland, që ndodhet në Florida (Shtetet e Bashkuara), përveç që kanë peisazhe shumë të bukura, ata mund të mburren me 130 ditë toementa viti.

Kështu që tani e dini, nëse po mendoni të kaloni disa vende të mrekullueshme diku, vizitoni ndonjë nga ato që përmenda dhe me siguri do të kaloni shumë mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.