Vendet më të mira në planet për të vëzhguar Dritat e Veriut

Dritat e Veriut

Dritat e Veriut janë një fenomen mbresëlënës, me siguri më e bukura që një qenie njerëzore mund të shohë dhe të shijojë. Ngjyrat spektakolare që shkëlqejnë në qiellin e natës mund të shërbejnë si një burim frymëzimi për shkrimtarët dhe artistët.

Nëse as ju nuk dëshironi ta humbisni, zbuloni cilat janë ato vendet më të mira në planet për të vëzhguar Dritat e Veriut.

Si prodhohen Dritat e Veriut?

Aurora Borealis shumëngjyrësh

Para se të dini se ku të shkoni për ta parë atë, Cila mënyrë më e mirë për të ditur se si prodhohen ato paraprakisht? Në këtë mënyrë, ne mund ta shohim atë me sy edhe më të mirë. Pra, le të fillojmë.

Siç e dimë, dielli vazhdimisht lëshon rrezet diellore nga të gjitha drejtimet, dhe disa prej tyre arrijnë në planetin Tokë. Kur këto rreze bien në kontakt me polet, si në veri dhe në jug, në magnetosferën e Tokës, a drita e shpërndarë por kryesisht duke projektuar në jonosferë.

Për të qenë më specifik, dhe gjithmonë sipas teorisë që deri më tani është më e pranuara, aurora shkaktohet nga a rrezatimi i grimcave që vijnë nga mbreti yll. Si elektronet ashtu edhe protonet që vijnë prej tij devijohen nga fusha magnetike e Tokës. Nëse grimcat shkojnë në drejtimin e duhur, fusha magnetike do të jetë përgjegjëse për përqendrimin e tyre rreth secilit prej poleve magnetike, duke hyrë kështu në përplasje me përbërësit e ajrit që, më në fund, do të lëshojë dritë.

Kuptimi i »aurora borealis»

Fenomeni i Dritave Veriore

Nëse shfaqja në vetvete është e mrekullueshme, as kuptimi i emrit të saj nuk mbetet mbrapa. Dhe rezulton se "Aurora" është emri i perëndeshës romake të agimit, dhe "boreal" -boreas- është një fjalë me origjinë greke që do të thotë veri. Pra, kemi që »Aurora Borealis» do të thotë Agimi i Veriut (ose Dritat e Veriut). Niceshtë bukur, apo jo?

Muajt ​​më të mirë për të parë Dritat e Veriut

Edhe pse ky fenomen mund të ndodhë gjatë gjithë vitit, muajt më të mirë janë Janar dhe Shkurt, e cila është kur temperaturat janë më të ulta. Sigurisht, duhet të jesh shumë i ngrohtë për ta shijuar atë.

Edhe ashtu, nga tetori në mars ato ndodhin më shpesh, kështu që nëse nuk mund të shkoni ato dy muaj, gjithmonë mund të shkoni në cilindo nga katër të tjerët.

Vende për të parë Dritat e Veriut

Tani që e dimë se si prodhohen dhe cilët janë muajt më të mirë, le të shohim, tani se ku duhet të shkojmë nëse duam të shijojmë natën më të gjallë të jetës sonë.

Alaska 

Aurora Borealis në Alaskë

Në Alaskë, dritat veriore mund të shihen nga malet gjatë muajve nëntor dhe janar, kur janë në mes të dimrit akullnajor. Nëse kjo është hera e parë që shkoni, duhet ta dini këtëdhe ata bëjnë turne dimërore të cilët shkojnë në kërkim të këtyre mrekullive.

Kanadë

Aurora Borealis në Kanada

Gjatë muajve të dimrit, qielli kanadez është i mbuluar me drita që ato do t'ju bëjnë të dyshoni nëse jeni duke ëndërruar apo zgjuar. Në fillim do të shihni gjithçka të errët, por së shpejti do të shfaqen vizatime dhe drita vallëzimi që do të pasqyrohen në rrjedhat e ujit që janë në zonë.

Grenlandë

Aurora Borealis në Grenlandë

Nëse përveçse jeni adhurues i fenomeneve të dritës ju pëlqen fotografia, shkoni në Grenlandë në muajt e dimrit dhe shijoni një klasë master me një fotograf profesionist që do t'ju mësojë të merrni imazhet më të mira të natës.

Islandë

Aurora Borealis në Islandë

Dritat Veriore shfaqen në Islandë midis fundit të gushtit dhe mesit të prillit, e cila është kur temperaturat janë të ulëta dhe netët janë më të errëta. Sigurohuni që kamera juaj do të jetë gati deri në orën 22 të mbrëmjes, pasi kjo është kur ka më shumë të ngjarë të ndodhin.

Norvegji 

Norvegjia nuk mund të mungonte. Pa dyshim, vendi më i mirë është Rrethi Arktik, kështu që për t'i parë ata, sa më shumë të shkoni në veri, aq më shumë mund të shijoni Dritat e Veriut. Në rastin e Norvegjisë, duhet të shkoni nga 21 shtatori deri më 21 mars, e cila do të jetë kur mund të shkoni me sajë ose në një makinë dëbore.

Finlandë

Aurora Borealis në Finlandë

Në këtë pjesë të botës thuhet se dritat veriore bëjnë një pamje as më shumë e as më pak se 200 netë në vit, muajt më të mirë duke qenë midis shtatorit dhe marsit.

Nga rruga, jini shumë të vëmendshëm sepse ekspertët paralajmërojnë se ato mund të zgjasin me orë të tëra ... ose sekonda.

Siberi

Në Siberi për të parë një shfaqje si kjo, do të jetë shumë, shumë ftohtë, mirë temperaturat e dimrit mund të bien lehtësisht nën -30ºC. Por ia vlen të vishni disa shtresa ngrohtësie për ta parë atë.

Këshilla

Për ta bërë natën vërtet të paharrueshme, nuk mund të harrojmë sa vijon:

  • Vish rroba të ngrohta (përfshirë dorezat, shallin dhe kapelën)
  • Bëni kamerën gati foto dhe / ose video
  • Dhe sigurisht shikoni për një vend pa ndotje të dritës

Edhe pse mund të udhëtoni vetëm pa problem, ju këshilloj të shkoni me një të dashur. Në këtë mënyrë, përvoja do të jetë edhe më e dobishme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.