Vendet më ndotëse në botë

Ndotja e ajrit

Ndotja në një nivel global është një problem mjaft serioz që duhet të trajtohet nga poshtë lart. Kur flasim për ndotjen e gjeneruar nga dy vende, ne flasim kryesisht për ndotjen e ajrit. Megjithëse ekzistojnë lloje të ndryshme të ndotjes, është ndotja e ajrit që po shkakton pasoja serioze në një shkallë planetare siç janë ngrohja globale dhe ndryshimi i klimës. vendet më ndotëse në botë Ata janë ata që janë përgjegjës për sasinë më të madhe të emetimeve të gazrave ndotës në atmosferë.

Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë vendet më ndotëse në botë dhe cilat janë shkaqet kryesore të kësaj ndotjeje.

Ndotja e ajrit

dioksid karboni

Shtë një problem që nuk është më ekskluziv i interesave mjedisorë. Me kalimin e viteve ajo është bërë një temë që është pjesë e jetës së përditshme të secilit. Ndotja e ajrit është një çështje me interes universal dhe zgjidhja e saj nuk është në duart e qeverisë ose shumëkombësheve, përkundrazi, të gjithë mund të kontribuojnë një kokërr rërë për të qenë në gjendje të ndalojnë këto pasoja. Provat më të dukshme të ndotjes së ajrit janë ato re të famshme të ndotjes që mblidhen rreth qendrave urbane dhe janë të dëmshme për shëndetin.

Ekzistojnë forma të tjera më pak të zbulueshme ose të dukshme të ndotjes së ajrit, por ato gjithashtu kanë pasoja fatale për shëndetin e qenieve të gjalla dhe ekosistemeve. Këta ndotës po gjenerojnë një ngrohje dhe tokën me pasoja katastrofike. Midis origjinës që kemi nga ndotja e ajrit shohim që, gjatë mijëra viteve të jetës në këtë planet, janë prodhuar emisione toksike.

Emetimet toksike janë pjesë e ciklit jetësor, por në një shkallë natyrore. Kjo do të thotë, ndotja natyrshëm nuk ndikon seriozisht në përbërje ose strukturë të ekosistemeve pasi që ndodh spontanisht. Isshtë pjesë e ciklit dhe nuk rritet nga aktivitetet njerëzore. Këto emisione përfshijnë gazra që emetohen gjatë shpërthimeve vullkanike, por efektet e tyre nuk janë të përhershme. Sidoqoftë, me ardhjen e revolucionit industrial nga ana e qenies njerëzore dhe me një rritje të përkeqësuar të popullsisë, ne gjejmë një panoramë të ndotjes së ajrit në një nivel global.

Çdo ndotje e ajrit i referohet pranisë së elementeve toksikë që gjenerohen përmes veprimtarisë njerëzore.

Pasojat kryesore

Vendet më ndotëse në botë

Siç e dimë, pasojat e ndotjes së ajrit janë mjaft të mëdha. E para, më e drejtpërdrejta, është rritja dhe përkeqësimi i sëmundjeve të frymëmarrjes dhe kardiovaskulare tek njerëzit që jetojnë në qendrat e ndotura urbane. Ka edhe vende afër afërsisë së burimeve industriale që janë ato që burojnë këto produkte toksike në atmosferë. Në të gjitha këto zona, sëmundjet e frymëmarrjes dhe kardiovaskulare rriten në një sasi të madhe.

Vlerësohet se afërsisht 3% e të gjithë pranimeve në spital Prodhohet nga një përkeqësim i sëmundjeve që lidhen me sasinë e ndotësve në atmosferë. Vendet më ndotëse në botë janë ato ku ka një përqendrim më të lartë të këtyre gazrave dhe, për këtë arsye, ka edhe pasoja më të mëdha shëndetësore.

Një efekt tjetër serioz i ndotjes së ajrit është efekti i njohur serrë. Ne nuk duhet të ngatërrojmë efektin serë si të tillë me rritjen e tij. Problemi nuk është se ka një efekt serë (pa të, jeta nuk do të ishte ashtu siç e njohim ne), por që po rrit efektet për shkak të këtyre gazrave. Disa nga problemet që rrjedhin nga ndotja e ajrit janë shkatërrimi i ekosistemeve, ndjenja e veprimit të zonave të mëdha, ngritja e nivelit të detit, zhdukja e tokës, përhapja e insekteve, zhdukja e specieve dhe shumë më tepër.

Vendet më ndotëse në botë

Vendet më ndotëse në botë

Ne e dimë që çdo vit më shumë se 36.000 milion ton CO2 janë emetuar në atmosferë. Gasshtë gazi kryesor serrë që kontribuon në ndryshimin e klimës. Rrugët e emetimit për këtë karburant janë kryesisht për shkak të aktiviteteve ndotëse njerëzore. Sidoqoftë, vetëm disa nga vendet më ndotëse në botë janë përgjegjëse për emetimin e shumicës së pakët të këtyre gazrave. Mund të thuhet se vendet më ndotëse në botë në vitet e fundit kanë qenë Kina, Shtetet e Bashkuara, India, Rusia dhe Japonia.

Kur flasim për emetimet e CO2, ne i referohemi në të si gazi kryesor, por edhe si një masë. Kur ne tashmë i dimë emetimet ekuivalente në CO2, ne tashmë mund të njohim Gjurmën e Karbonit të secilit shtet, edhe pse ajo që prodhon si ndotje nuk është, logjikisht, gjithçka ose thjesht Dioksid.

Nëse nuk kemi një ide, duhet ta dimë që nivelet aktuale të ndotjes nuk kanë ndodhur për të paktën 3 milion vjet kur nuk kishte asnjë qenie njerëzore në planet. Duhet të kihet parasysh gjithashtu se, në atë kohë, toka ishte në një periudhë të aktivitetit vullkanik shumë aktiv.

Me të dhënat që mund të merren, ne zbulojmë se Kina është përgjegjës për 30% të të gjitha emisioneve në të gjithë botën, ndërsa në Shtetet e Bashkuara është përgjegjëse për 14%. Le të analizojmë se cili është renditja e vendeve më të ndotura në botë:

 • Kina, me më shumë se 10.065 milion ton CO2 të emetuar
 • Shtetet e Bashkuara, me 5.416 milion ton CO2
 • India, me 2.654 milion ton CO2
 • Rusia, me 1.711 milion ton CO2
 • Japoni, 1.162 milion ton CO2
 • Gjermani, 759 milion ton CO2
 • Iran, 720 milion ton CO2
 • Koreja e Jugut, 659 milion ton CO2
 • Arabia Saudite, 621 milion ton CO2
 • Indonezi, 615 milion ton CO2

Edhe pse pjesa më e madhe e renditjes mbetet e njëjtë në lidhje me vitin 2018, bie në sy që Kanadaja është lënë jashtë për t'i lënë pozicionin numër 10 Indonezisë, një nga vendet në zhvillim që po sheh rritjen më të madhe të emetimeve.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për vendet më ndotëse në botë dhe pasojat serioze të ndotjes së ajrit në të gjithë botën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.