Vendet e Oqeanit Paqësor

Ujërat e Paqësorit

Oqeani Paqësor është trupi më i madh i ujit në botë, që mbulon më shumë se 30% të sipërfaqes së tokës dhe strehon një numër të madh vendesh dhe territoresh ishullore. Të Vendet e Oqeanit Paqësor ato kanë një larmi të madhe karakteristikash, nga vendet shumë të industrializuara deri tek vendet e vogla dhe më pak të zhvilluara. Megjithatë, ka disa karakteristika që janë të përbashkëta për shumë nga vendet e Paqësorit.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për karakteristikat e ndryshme, gjeologjinë dhe kulturën e vendeve të Oqeanit Paqësor dhe disa kuriozitete të oqeanit.

Vendet e Oqeanit Paqësor

vendet e oqeanit paqësor

Së pari, shumë nga vendet e Paqësorit kanë diversitet të madh kulturor dhe etnik, për shkak të pozicionit të tyre strategjik si një urë lidhëse midis Azisë dhe Amerikës. Nga popujt vendas të Oqeanisë tek komunitetet e emigrantëve nga Kina, Japonia dhe vende të tjera aziatike, Paqësori është një tenxhere shkrirjeje kulturash dhe traditash.

Së dyti, shumica e vendeve të Paqësorit janë shumë të varura nga peshkimi dhe bujqësia për jetesën e tyre. Peshkimi është një burim i rëndësishëm të ardhurash dhe punësimi në shumë vende bregdetare, ndërsa bujqësia është një aktivitet jetik në vendet ishullore që kanë tokë të punueshme të kufizuar. Përveç kësaj, disa vende në Oqeanin Paqësor kanë gjithashtu burime natyrore si nafta dhe gazi natyror.

Së treti, shumë nga vendet në Oqeanin Paqësor përballen me sfida të rëndësishme ekonomike dhe sociale. Varfëria, papunësia, mungesa e aksesit në arsim dhe shërbimet bazë shëndetësore janë probleme të zakonshme në disa vende të Paqësorit. Për më tepër, shumë nga këto vende përballen edhe me sfida mjedisore, si ndryshimi i klimës dhe humbja e biodiversitetit.

Këto vende kanë një histori të pasur dhe trashëgimi kulturore që është e rëndësishme për t'u ruajtur dhe mbrojtur. Nga kulturat e lashta të popujve indigjenë të Oqeanisë te ndikimi kolonial i evropianëve, Historia e Paqësorit është e pasur dhe e larmishme. Ruajtja e vendeve kulturore dhe promovimi i turizmit të qëndrueshëm janë të rëndësishme për ruajtjen dhe ndarjen e trashëgimisë së pasur kulturore të Paqësorit. Ato janë të ndryshme dhe unike në shumë mënyra. Ndërsa përballen me sfida të rëndësishme, ata gjithashtu kanë një kulturë, histori dhe trashëgimi të pasur natyrore që meriton të mbrohet dhe vlerësohet.

Rëndësia ekonomike

Paqësori ka një rëndësi të madhe ekonomike për arsyet e mëposhtme:

 • Ka depozita të rëndësishme nafte dhe gazi, nyje polimetale, rërë dhe zhavorr.
 • Ajo përfaqëson një rrugë të rëndësishme tregtare detare.
 • Peshkimi është një nga industritë më të përfituara për shkak të përqendrimit në Oqeanin Paqësor të peshqve të ndryshëm të ngrënshëm dhe butakëve që janë shumë të kërkuar në vende të ndryshme, veçanërisht në Azi. Flota më e madhe e tonit në botë peshkon në këtë oqean. Paqësori veriperëndimor konsiderohet peshkimi më i rëndësishëm, duke prodhuar 28 për qind të kapjes në botë. Kjo pasohet nga rajoni i Paqësorit Perëndimor dhe Qendror, i cili përbën 16 për qind të kapjes në botë. Përveç tonit, në sasi të mëdha kapen edhe skumbri i kalit, barku i Alaskës, sardelet e vogla, açugat japoneze, merluci, merluci dhe lloje të ndryshme kallamarësh.
 • Oqeani Paqësor është i lidhur me Oqeanin Atlantik përmes kanaleve natyrore në skajin jugor të Amerikës, ngushticës së Magelanit dhe detit Drake, por ndoshta rruga më efikase dhe e drejtpërdrejtë është përmes Kanalit artificial të Panamasë.
 • Pirateria është një kërcënim detar që pengon kalimin e lirë në Detin e Kinës Jugore, Detin Celebes dhe Detin Sulu. Grabitja me armë dhe rrëmbimi janë krime të shpeshta që rrallë ndalen. Anijet dhe anijet e tjera duhet të marrin masa parandaluese dhe mbrojtëse për të minimizuar rreziqet.

ruajtjen e oqeanit

Paqësori përballet me sfida të mëdha: ndryshimet klimatike, ndotja plastike dhe mbipeshkimi. Megjithëse mbrohet nga ligji ndërkombëtar, madhësia e tij e madhe do të thotë se përpjekjet për të ruajtur burimet e tij natyrore nuk janë të lehta për t'u mbështetur.

Sipas të dhënave të publikuara nga New York Times, në Oqeanin Paqësor ka rreth 87.000 mijë tonë mbeturina dhe kjo shifër do të rritet në vitet e ardhshme, ndër to, plastika dhe rrjetat e peshkimit janë elementët më të braktisur përgjatë shtrirjes. Ky grumbullim mbetjesh njihet si ishulli i mbeturinave, një zonë prej 1,6 milionë kilometrash katrorë midis Havait dhe Kalifornisë.

Nga ana tjetër, shumë pjesë të Oqeanit Paqësor duhet të rikuperohen nga mbipeshkimi, meqenëse popullatat e specieve të destinuara për konsum njerëzor nuk arrijnë të rikuperohen gjatë periudhave të riprodhimit, që ndikon në biodiversitetin detar. Gjuetia e paligjshme e specieve të rrezikuara është një nga kërcënimet më të mëdha në Paqësor.

Ishujt e Oqeanit Paqësor

ishujt e paqes

Oqeani Paqësor ka mijëra ishuj të ndryshëm, shumica e të cilëve i përkasin Oqeanisë, të ndarë në tre rajone të dallueshme:

 • Melanezian: Guinea e Re, Papua Guinea e Re, Indonezia, Kaledonia e Re, Zenadh Kes (Torres), Vanuatu, Fixhi dhe Ishujt Solomon.
 • Mikronezi: Ishujt Mariana, Guam, Wake Island, Palau, Ishujt Marshall, Kiribati, Nauru dhe Shtetet e Bashkuara të Mikronezisë.
 • Polinezi: Zelanda e Re, Hawaii, Rotuma, Midway, Samoa, Samoa Amerikane, Tonga, Tovalu, Ishujt Kuk, Polinezia Franceze dhe Ishulli i Pashkëve.

Përveç kësaj, ka ishuj të tjerë që nuk i përkasin këtij kontinenti, si p.sh.

 • Ishujt Galapagos. I përket Ekuadorit.
 • Ishujt Aleutian. Ata i përkasin Alaskës dhe Shteteve të Bashkuara.
 • Sakhalin dhe Ishujt Kuril. I përket Rusisë.
 • Tajvani. I përket Republikës së Kinës dhe është në mosmarrëveshje me Republikën Popullore të Kinës.
 • Philippines.
 • Ishujt në Detin e Kinës Jugore. I përket Kinës.
 • Japonia dhe Ishujt Ryukyu.

Pjesa më e thellë e njohur e të gjithë oqeaneve të botës është në Oqeanin Paqësor perëndimor, pranë Ishujve Mariana dhe Guam, dhe njihet si Hendeku Mariana. Ajo ka formën e një mbresë ose gjysmëhënës, shtrihet mbi 2.550 kilometra kore dhe arrin një gjerësi prej 69 kilometrash.

Thellësia maksimale e njohur është 11.034 metra, që do të thotë se nëse Everesti do të rrëzohej në Hendekun Mariana, maja e tij do të ishte ende 1,6 kilometra nën nivelin e ujit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për vendet e Oqeanit Paqësor dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.