Vendet e botës që luftojnë kundër thatësirës

Thatësira-Kili

Edhe pse nuk i kushtohet vëmendja që duhet, tema e mungesa e ujit është një nga më shqetësueset dhe seriozët që do të mundojë planetin në vitet e ardhshme. Kili aktualisht po vuan thatësira më e keqe të historisë së saj dhe ka kaq shumë vende të tjera në planet që po luftojnë kundër këtij problemi të madh që është shkaktuar kryesisht nga ndryshimi i klimës.

Uji është një mall i çmuar që nuk është i tepërt dhe që ka filluar të jetë i pakët, kështu që të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm kur e konsumojnë atë. Sipas raporteve të ndryshme të paraqitura nga KB, për të vazhduar me këtë shkallë të konsumit të ujit, në vitet 15 asgjë më shumë dhe asgjë më pak se 40% e ujit që do të duhej të jetonte planeti do të mungojë. Ky problem serioz do të shkaktonte konflikte të vazhdueshme midis vendeve të ndryshme dhe probleme serioze financiare në mbarë botën.

thatësira

Siç kam komentuar më parë, vendi që po preket më seriozisht nga mungesa e ujit është Kili. Sidoqoftë, nuk është i vetmi që prej asaj kohe Brasil po vuan thatësirën më të keqe në kohët e fundit Vjet 80. Megjithatë, ka edhe vende që pavarësisht se kanë probleme të mëdha me mungesën e ujit, kanë arritur ta kapërcejnë këtë problem dhe të gjejnë një zgjidhje të mirë. Isshtë rasti i Izraelit që në viti 2000 pësuan probleme të mëdha të thatësirës dhe zgjodhën shkripëzimi, duke marrë rezultate të shkëlqyera sot.

Kina është një vend tjetër që vuan efektet e thatësirës, ​​për të zgjidhur problemin që fuqia e madhe botërore ka zgjedhur të ndërtojë një kanal gjigant prej 1000 kilometrash që e çon ujin nga jugu i vendit në veri. Spanja gjithashtu ka luftuar kundër thatësirës duke zbatuar mikro kancelarë që kapin shiun dhe e shndërrojnë atë në ujë të pijshëm për popullatën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.