Vende aq të ftohta saqë duket e pamundur për njerëzit që t'i banojnë ato

oymyakon01_570x375_scally_crop

Oymyakon në dimër, Siberi, Rusi

I ftohti kthehet të na vizitojë dhe është e përshtatshme të kujtojmë se në shumë raste ankohemi për ves. Për këtë, ne do të hedhim një vështrim në vendet më të ftohta në planet ku, edhe pse mund të duket e pabesueshme, njerëzit jetojnë gjatë gjithë vitit.

Qytetarët e vendeve si Verkhoyansk, Yakutsk o Oymyakon (të dy në Rusi) jetojnë jetë shumë të ndryshme nga e jona, të paktën në dimër. Për shembull, shoferët në këto qytete i lënë makinat e tyre të grisura në parkingje për orë të gjata ndërsa bëjnë pazar ose kryejnë detyra, shpesh duke u dashur të ngrohin vajin vajosës në makinat e tyre me një furrë për ta shkrirë.

La temperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë në sipërfaqen e tokës, siç kemi folur në artikull disa ditë më parë, ajo ndodhi në një zonë afër një vargu malor Antarktik, duke arritur vlera nën 92ºC në një natë të pastër dimri. Megjithëse asnjë nga qytetet që ne do të rendisim nuk i arrin këto temperatura, disa prej tyre janë rrezikshmërisht afër këtyre vlerave. Këto janë dy vendet më të ftohta të banuara në planet.

Verkhoyansk, Rusi

Sipas regjistrimit të vitit 2002, Verkhoyansk (Rusi) kishte 1434 banorë; njerëz që janë në gjendje të vazhdojnë jetën e tyre në shkretëtirën e thellë të Siberisë. Ky qytet u themelua si një fortesë në 1638 dhe shërben si një qendër rajonale për rritjen e bagëtive dhe për nxjerrjen e arit dhe kallajit. Ndodhet 650 km nga Yakutsh dhe 2400 km nga poli verior. Verkhoyansk u përdor për të strehuar të internuarit politikë midis 1860 dhe fillimit të shekullit të kaluar.

Nuk është për t'u habitur që të mërguarit u zgjodhën për t'u dërguar në Verkhoyansk. Në janar temperatura mesatare është rreth 45ºC nën zero, dhe midis muajve tetor dhe prill kjo mesatare mbetet nën nivelet e ngrirjes. Në vitin 1982, banorët e saj regjistruan temperatura prej gati 68ºC nën zero, një temperaturë që është akoma më e ulta e arritur ndonjëherë në këtë vend. Këto temperatura nënkuptojnë që në stinët e ftohta njerëzit nuk dalin jashtë për disa ditë.

Oymyakon, Rusi

Banorët e Oymyakon na kujtojnë, kur Verkhoyansk pretendon të jetë vendi më i ftohtë në hemisferën veriore, se qyteti i tyre gjithashtu regjistroi një temperaturë prej 68ºC nën zero më 6 shkurt 1933. Në varësi të kujt pyesni, midis 500 dhe 800 njerëz telefonojnë Oymyakon shtëpia Oymyakon ndodhet një makinë tre-ditore nga Yakutsk, kryeqyteti i Republikës së Saja në Siberinë lindore. Në këtë vend shkollat ​​qëndrojnë të hapura me temperatura nën 46ºC nën zero.

Ky qytet e ka marrë emrin nga një burim i nxehtë, të cilin disa nga banorët e tij e përdorin si çezmë me ujë të nxehtë, duke thyer shtresën e trashë të akullit që e mbulon atë gjatë dimrit. Bordi i Turizmit në Oymyakon paraqet këtë qytet si destinacionin e përsosur për udhëtarët e uritur për aventura që u pëlqejnë përvojat ekstreme.

Këto janë dy rastet më ekstreme, por ka vende të tjera në botë ku i ftohti e bën jetën dhe zakonet e njerëzve të saj, të paktën, të veçantë.

Më shumë informacion: Temperaturë anormalisht e lartë në vendin më të ftohtëTemperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë në tokë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.