Çfarë është vala e nxehtësisë?

Vapa e verës

Gjatë verës temperaturat në shumë pjesë të botës janë shumë të larta. Kjo është diçka që të gjithë e kemi supozuar, por ndonjëherë nxehtësia mund të bëhet ekstreme dhe gjithashtu zgjasin disa ditë, javë dhe madje muaj.

Ky fenomen njihet si vala e nxehtësisë, dhe kjo mund të ketë pasoja shumë të rënda për shëndetin dhe jetën.

Çfarë është vala e nxehtësisë?

Termometër druri

Vala e nxehtësisë është a episod i temperaturave anormalisht të larta që zgjasin për disa ditë ose javë dhe që gjithashtu ndikojnë në një pjesë të rëndësishme të gjeografisë së një vendi. Sa ditë apo javë? E vërteta është se nuk ka një përkufizim "zyrtar", prandaj është e vështirë të specifikosh sa.

Në Spanjë, thuhet se është një valë nxehtësie kur regjistrohen temperatura jashtëzakonisht të larta (duke marrë si referencë periudhën 1971-2000) në të paktën 10% të stacioneve të motit për të paktën tre ditë. Por me të vërtetë ky prag mund të ndryshojë shumë në varësi të vendit, për shembull:

 • Holandë Konsiderohet si një valë nxehtësie kur temperaturat mbi 5ºC regjistrohen për të paktën 25 ditë në De Bilt, e cila është një komunë që i përket krahinës së Utrecht (Holland).
 • Shtetet e Bashkuara: nëse temperaturat mbi 32,2ºC regjistrohen për 3 ditë ose më shumë.

Kur ndodh?

Çadër në një plazh në verë

Pjesa dërrmuese e kohës ndodhin ne periudhen kanikulare, e cila zakonisht ndodh në verë. Kanikula Isshtë periudha më e nxehtë e vitit dhe zhvillohet ndërmjet 15 korrikut dhe 15 gushtit. Pse thuhet se janë ditët më të nxehta?

Ne priremi të mendojmë se dita e parë e verës (21 qershor në hemisferën veriore dhe 21 dhjetor në hemisferën jugore) është dita më e nxehtë, por kjo nuk është gjithmonë rasti. Planeti Tokë, siç e dimë, rrotullohet në vetvete, por gjithashtu anon pak. Dita e Solsticin e Verës, rrezet e diellit na arrijnë drejt, por meqenëse uji dhe toka sapo kanë filluar të thithin nxehtësinë, temperatura mbetet pak a shumë e qëndrueshme.

Akoma, për të Ndërsa vera përparon, uji i oqeanit, e cila deri më tani freskonte atmosferën, dhe toka do të jetë ngrohur mjaftueshëm për të filluar një periudhë shumë të nxehtë, e cila mund të jetë pak a shumë intensive në varësi të zonës në të cilën jetojmë. Kështu, për shembull, në klimat e tipit mesdhetar, një valë nxehtësie jashtëzakonisht e nxehtë mund të ndodhë gjatë valës së nxehtësisë.

Çfarë pasojash mund të ketë një valë nxehtësie?

Zjarri në pyll, një nga pasojat e valës së nxehtësisë

Megjithëse ato janë dukuri natyrore dhe nuk na mbetet gjë tjetër veçse të përpiqemi të përshtatemi sa më mirë, nëse nuk marrim masat e nevojshme mund të vuajmë pasojat e tyre, të cilat nuk janë të pakta.

Zjarret në pyje

Kur ka një valë nxehtësie gjatë një thatësire, pyjet rrezikojnë seriozisht të marrin flakë. Në vitin 2003, Vetëm në Portugali, zjarri shkatërroi më shumë se 3.010 km2 pyll.

Vdekshmëria

Fëmijët, të moshuarit dhe ata që janë të sëmurë janë më të prekshmit ndaj valëve të nxehtësisë. Duke vazhduar me shembullin e një në 2003, më shumë se 1000 vdekje ndodhën gjatë një jave, dhe më shumë se 10.000 në Francë.

shëndetësor

Kur është shumë nxehtë, disponimi ynë mund të ndryshojë shumë, veçanërisht nëse nuk jemi mësuar. Por kur është jashtëzakonisht nxehtë, nëse nuk merren masat e duhura mund të pësojmë goditje të nxehtësisë ose hipertermi. Sidomos më i riu dhe më i moshuari, si dhe i sëmuri dhe i trashë, janë popullata në rrezik më të lartë.

Konsumi i energjisë

Gjatë periudhës më të nxehtë konsumi ynë i energjisë elektrike ngrihet lart, jo më kot, duhet të qetësohemi dhe për këtë vendosim tifozët dhe / ose ndezim kondicionerin. Por ky mund të jetë një problem, pasi rritja e konsumit mund të çojë në ndërprerje të energjisë.

Valët më të rëndësishme të nxehtësisë

Vala e nxehtësisë në Evropë, 2003

Vala e nxehtësisë në Evropë, 2003

Kili, 2017

Midis 25 dhe 27 janar, Kili përjetoi një nga valët e tij më të këqija të nxehtësisë në histori. Në qytetet e Quillón dhe Cauquenes, vlerat ishin shumë afër 45ºC, duke regjistruar përkatësisht 44,9ºC dhe 44,5ºC.

Indi, 2015

Në muajin maj, gjatë fillimit të sezonit të thatë në Indi kishte temperatura ekstreme prej më shumë se 47ºC, të cilat çuan në vdekjen e më shumë se 2.100 njerëz deri më 31 të muajit.

Evropë, 2003

Vala e nxehtësisë 2003 ishte një nga më të rëndësishmet për evropianët. Temperaturat shumë të larta u regjistruan në Evropën Jugore, me vlera të tilla si 47,8ºC në Denia (Alicante, Spanjë), ose 39,8ºC në Paris (Francë).

Ndërroi jetë Njerëzit 14.802 ndërmjet 1 dhe 15 gusht.

Spanjë, 1994

Gjatë javës së fundit të qershorit dhe 47,2 korrikut, në Spanjë, veçanërisht në rajonin e Mesdheut, temperaturat ishin shumë të larta, të tilla si ato në Murcia (41,4ºC), Alicante (41,4ºC), në Huelva (39,4ºC), ose në Palma (Mallorca) XNUMXºC.

Këshilla për tu përballuar sa më mirë

Pini shumë ujë për të rrahur nxehtësinë

Kur ka një valë nxehtësie, duhet të bëni gjithçka që duhet për ta përballuar atë. Këtu janë disa këshilla që mund t'ju ndihmojnë:

 • Qëndroni të hidratuar: Mos prisni derisa të keni etje për të pirë ujë. Me nxehtësinë e tepërt, lëngjet humbasin shpejt, prandaj është thelbësore që trupi të ketë një furnizim të vazhdueshëm me ujë.
 • Hani ushqim të freskët: Sa më shumë që ju pëlqen enët e nxehta, gjatë verës dhe, mbi të gjitha, gjatë periudhës së nxehtësisë, shmangni ngrënien e tyre.
 • Vendosni krem ​​mbrojtës: Pavarësisht nëse shkoni në plazh ose për një shëtitje, lëkura e njeriut është shumë e ndjeshme dhe lehtë mund të digjet në diell.
 • Shmangni daljet në mes të ditës: gjatë asaj kohe rrezet arrijnë shumë drejt, kështu që ato kanë një ndikim më të madh në tokë dhe, gjithashtu, në trup.
 • Mbroni veten nga dielliVishni veshje me ngjyra të lehta (ngjyra e çelët reflekton rrezet e diellit), vishni syze dielli dhe qëndroni në hije për të shmangur problemet.

Valët e nxehtësisë janë fenomene që mund të ndodhin çdo vit. Essentialshtë thelbësore të qëndroni të mbrojtur.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.