koordinatat UTM

Koordinatat e UTM

Kur shikojmë një hartë koordinuese shohim se ekziston një sistem për të vendosur këto koordinata. Isshtë një sistem i bazuar në projeksionin hartografik dhe njësitë e tij janë metra në nivelin e detit. Janë thirrje koordinatat UTM. Kjo është baza e sistemit të referencës. Në anglisht, këto akronime do të thotë Universal Transversal Mercator. Ka përdorime dhe karakteristika të ndryshme që do të shohim në këtë artikull.

Nëse doni të dini më shumë rreth koordinatave UTM, karakteristikave të tyre dhe dobisë së tyre, ky është postimi juaj.

tipare kryesore

koordinon në harta

Kur flasim për një sistem koordinativ UTM i referohemi një sistemi të bazuar në projeksionin hartografik, njësitë e të cilit janë metra në nivelin e detit. Ndër karakteristikat kryesore gjejmë se është një projeksion cilindrik. Kjo do të thotë që projektohet në të gjithë globin në një sipërfaqe cilindrike. Shtë gjithashtu një projeksion tërthor. Boshti i cilindrit është i koinçidimit me boshtin ekuatorial. Kështu, vlera e këndeve ruhet për të vendosur një precizitet më të mirë gjatë llogaritjes së vendndodhjes dhe distancave.

Përparësitë që ka ky sistem mbi të tjerët janë si më poshtë:

 • Paralelet dhe meridianët përfaqësohen nga linjat që formojnë një rrjet. Në këtë mënyrë, arrihet saktësi më e mirë kur llogaritni distancat ose shikoni se ku ndodhet një pikë e caktuar në hartë.
 • Distancat janë shumë më të lehta për tu matur sesa me një sistem tjetër koordinues.
 • Forma e formave të tokës ruhet për zona më të vogla. Kështu mund ta njohim relievin dhe llojin e terrenit që ekziston në një territor.
 • Kushinetat dhe udhëzimet janë të lehta për t'u shënuar. Falë këtyre koordinatave, qenia njerëzore mund të krijojë rrugë të ndryshme, si deti ashtu edhe ajri.

Por siç mund ta prisni, të gjitha sistemet kanë disa të meta. Le të shohim cilat janë disavantazhet e ndryshme të koordinatave UTM:

 • Distancat zakonisht zmadhohen ndërsa largohemi nga pika e tangjencës së sferës dhe cilindrit. Kjo distancë është në drejtimin pingul me cilindrin.
 • Një trajnim i tillë është shumë më i rëndësishëm në gjerësitë gjeografike të larta. Prandaj, ne shohim se receta zvogëlohet ndërsa shkojmë në gjerësitë më të larta.
 • Në gjerësi gjeografike të ndryshme jo në një raport fiks midis sipërfaqeve.
 • Zonat polare nuk janë të përfaqësuara. Mbani në mend se këto zona janë gjithashtu të rëndësishme për zona të ndryshme

Koordinatat dhe zona e UTM

harta globale

Për të zgjidhur të gjithë problemin e deformimit të projeksionit të hartave të koordinatave UTM, gishti futet për të ndarë sipërfaqen e tokës. E gjithë sipërfaqja është ndarë në 60 gishta ose zona me gjatësi 6 gradë, duke rezultuar në 60 parashikime të barabarta me meridianin e tyre përkatës qendror. Ne jemi duke u përpjekur të ndajmë secilën gisht sikur të ishte një segment i një portokalli.

Për të vendosur një ndarje më të mirë të gishtave, numërohen nga 1 në 60 duke filluar nga meridiani i Greenwich për shkak të lindjes. Secila prej tyre është e ndarë në zona të ndryshme që përcaktohen me një shkronjë të madhe. Ndiqni drejtimin nga jugu në veri dhe fillon me shkronjën C dhe mbaron me shkronjën X. Për të mos u hutuar, nuk ka zanore dhe shkronjat e mia që mund të ngatërrohen me një numër.

Secila zonë e UTM koordinon e shprehur mirë nga një numër zone dhe një shkronjë zone. Kjo zonë përbëhet nga rajone drejtkëndëshe me një distancë prej 100 kilometrash për një anë. Vlerat e këtyre koordinatave janë gjithmonë pozitive për të mos hutuar lexuesit. Akset Karteziane X dhe Y janë vendosur në gisht, boshti X është ekuatori dhe boshti Y meridian.

Ne do të vendosim një shembull të koordinatave UTM të vendndodhjes së Këshillit të Qytetit të A Coruña. 29shtë 548929T 4801142 29, ku 548929 tregon zonën UTM, T brezin UTM, numri i parë (4801142) është distanca në metra në Lindje dhe numri i dytë (XNUMX) është distanca në metra në Veri. Ky sistem i koordinatave gjeografike përdoret në mënyrë universale për t'iu referuar çdo pike në sipërfaqen e tokës. Kështu mund të lokalizoni lehtësisht çdo zonë të planetit. Falë këtij sistemi koordinativ vlerat mund të futen në programe të ndryshme kompjuterike për të vendosur matjet me saktësi.

Projeksioni i koordinatave UTM

UTM koordinon hartën

Projeksionet përdoren për të përfaqësuar një objekt në një aeroplan. Edhe këtu, përdoren gjeometritë dhe boshti Kartezian. Çdo përdorim ka një gjatësi prej 6 gradë dhe ka një meridian qendror në gjatësi 3 gradë që e ndan atë në dy pjesë të barabarta dhe përdoret për projeksionin UTM. Për saktësi më të madhe, ne e dimë që secila zonë ndahet nga paraleli i origjinës në Ekuator. Kjo paralele me origjinën e ndan atë në dy pjesë të barabarta sipas hemisferave. Ne e dimë se tonë planeti kemi hemisferën veriore dhe hemisferën jugore të ndarë nga vija e ekuatorit.

Ky meridian qendror dhe Ekuatori janë ato që vendosin dy akse karteziane në gisht për të pozicionuar një pikë në tërë sipërfaqen e saj. Nëse duam ta vizualizojmë të gjithë këtë nga një rrafsh, shohim se meridiani qendror i zonës është boshti X ndërsa Ekuatori është boshti Y. Prandaj, boshti X do ta ketë origjinën e tij në meridianin qendror të zonës dhe ka një vlera 500000. Kjo vlerë zvogëlohet ndërsa shkojmë në perëndim dhe rritet kur shkojmë në lindje. Në këtë mënyrë, këto vlera janë vendosur që të jenë në gjendje të kenë gjithmonë vlera pozitive të boshtit X.

Boshti Y e ka zanafillën në Ekuador por e bën atë në një mënyrë të veçantë. Ndryshe nga boshti tjetër, në hemisferën veriore të Ekuatorit ai do të ketë vlerën 0 që rritet drejt veriut derisa të arrijë vlerën 10000000 në Polin e Veriut. Nga ana tjetër, hemisfera jugore do të ketë vlerën 10000000 dhe ajo do të rritet drejt jugut derisa të arrijë vlerën 0 në polin e jugut. Këto vlera janë vendosur kështu në mënyrë që të kenë gjithmonë vlera pozitive të boshtit Y.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth koordinatave të UTM dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.