Urani dhe trembëdhjetë unazat e tij

planeti Uran dhe trembëdhjetë unazat e tij

Që nga identifikimi i tij fillestar në 1781, Urani, trupi i shtatë qiellor në sistemin tonë diellor, ka intriguar studiuesit që kanë ekzaminuar vetitë e tij unike. Në një zbulim të fundit, shkencëtarët kanë zbuluar me sukses një zbulim të jashtëzakonshëm: tani ka trembëdhjetë unaza të ndërlikuara që rrethojnë planetin. Urani dhe trembëdhjetë unazat e tij Ato janë bërë objekt studimesh nga komuniteti shkencor prej shumë vitesh.

Në këtë artikull do t'ju shpjegojmë gjithçka që dihet për Uranin dhe trembëdhjetë unazat e tij në zbulimet më të fundit.

Urani dhe trembëdhjetë unazat e tij

unazat e uranit

Unazat e Uranit përbëhen kryesisht nga grimca të bëra nga akulli dhe pluhuri. Ndërsa ato mund të mos jenë aq të mëdha sa unazat e Saturnit, Ata zotërojnë të njëjtin nivel magjepsjeje për shkak të shumëllojshmërisë së tyre të jashtëzakonshme dhe natyrës së ndërlikuar.

Ndarja e trembëdhjetë unazave të Uranit mund të klasifikohet në tre grupe kryesore: unazat e brendshme, të mesme dhe të jashtme. Shumica e këtyre unazave gjenden brenda grupit të mesëm, ndërsa grupi i brendshëm dhe i jashtëm shfaqin nivele më të ulëta të densitetit.

Shkencëtarët ia atribuojnë formimin e këtyre unazave shpërbërjes së trupave më të mëdhenj qiellorë të shkaktuar nga përplasjet me kometat ose hënat. Përveç akullit dhe pluhurit, është vërejtur edhe prania e grimcave organike brenda unazave, gjë që sugjeron ekzistenca e mundshme e jetës në entitete të tjera qiellore.

Formimi dhe mirëmbajtja e unazave të Uranit ndikohet ndjeshëm nga satelitët e tij. Strukturat intriguese dhe të ndërlikuara ndodhin ndërsa forca gravitacionale e ushtruar nga këto hëna ndërvepron me grimcat brenda unazave.

Duke u thelluar në kompleksitetin e sistemit të unazave të Uranit, ne jo vetëm që përmirësojmë të kuptuarit tonë se si lindin sistemet planetare, por gjithashtu fitojmë njohuri thelbësore për zhvillimin dhe sjelljen e përgjithshme të unazave. Për më tepër, ky përparim na shtyn përpara për të zbuluar enigmat e sistemit tonë diellor dhe për të zbuluar potencialisht shenja të jetës jashtëtokësore.

Distanca e unazës

planetët me unaza

Gjigandi i gazit Urani, i vendosur në sistemin tonë diellor, është një trup qiellor intrigues. Mes shumë tipareve të saj magjepsëse, bien në sy veçanërisht unazat e saj. Megjithatë, lind pyetja: sa unaza ka në të vërtetë Urani?

Sipas studimeve të fundit shkencore, Është përcaktuar se Urani ka gjithsej 13 unaza. Këto unaza janë klasifikuar në tre grupe kryesore, përkatësisht, unazat e brendshme, unazat e ndërmjetme dhe unazat e jashtme.

Unazat më afër Uranit, të njohura si unazat e brendshme, përbëhen kryesisht nga grimca akulli dhe pluhuri. Pranohet gjerësisht se këto unaza janë jashtëzakonisht të holla dhe përbëhen nga grimca të vogla që variojnë nga dimensionet e një kokrre rëre deri në disa metra të gjerë.

Të vendosura midis unazave të brendshme dhe të jashtme, unazat e mesme të Uranit përbëhen kryesisht nga materiali shkëmbor dhe grimca akulli. Ndryshe nga unazat e brendshme, unazat qendrore kanë gjerësi dhe dendësi më të madhe.

Rajoni më i largët i Uranit është i zënë nga unazat e tij të jashtme, të cilat përbëhen kryesisht nga grimca të ngrira dhe janë më të gjera nga tre grupet e unazave. Përveç kësaj, disa unaza të jashtme kanë një ngjyrë të kuqërremtë për shkak të pranisë së substancave organike.

Cila është unaza më e ndritshme

urani dhe trembëdhjetë unazat e tij

Ndër nëntë unazat që përbëjnë sistemin e unazave të Uranit, unaza Epsilon, e njohur edhe si unaza ε, spikat si më e shndritshme dhe kompakte. Gjatë misionit Voyager 2 në 1977, ekipi i NASA-s bëri një zbulim emocionues: unazën Epsilon. Kjo unazë, Edhe pse jashtëzakonisht i ngushtë dhe vetëm disa kilometra i gjatë, ai magjeps me shkëlqimin e tij të jashtëzakonshëm. Shkëlqimi i tij vjen nga bollëku i grimcave të akullit dhe pluhurit që përbëjnë përbërjen e tij.

Afërsia e kësaj unaze të veçantë me Uranin e veçon atë nga pjesa tjetër, e vendosur vetëm 40.000 deri në 50.000 kilometra larg planetit. Shkëlqimi i tij i dukshëm është për shkak të përqendrimit të bollshëm të grimcave që përbëjnë përbërjen e tij, duke rezultuar në një spektakël vizual unik dhe tërheqës.

Dendësia e unazës Epsilon është një tjetër aspekt i dukshëm i shkëlqimit të saj. Pavarësisht nga ngushtësia e tij, ka një sasi të konsiderueshme të materialit, duke i dhënë asaj reputacionin e të qenit një nga unazat më të dendura në sistemin e unazave të Uranit.

Unaza Epsilon, e cila është unaza më e ndritshme dhe më kompakte që rrethon Uranin, u identifikua për herë të parë gjatë ekspeditës Voyager 2. E dalluar për shkëlqimin dhe përqendrimin e saj të jashtëzakonshëm, kjo unazë ndodhet shumë afër planetit, ndryshe nga tetë unazat e tjera që bëjnë lart sistemin e unazave të Uranit.

Shirita rrethorë që rrethojnë sistemin diellor

Duke rrethuar disa planetë dhe hëna, strukturat magjepsëse të njohura si unazat e sistemit diellor nuk pushojnë kurrë së intriguari. Të përbërë kryesisht nga grimca të akullta dhe shkëmbore, këto unaza rrotullohen rreth ushtrive të tyre qiellore, të shtyra nga forca e fuqishme e gravitetit.

Më e famshmja nga unazat e Saturnit, e përbërë nga unaza të shumta të ndryshme, njihet gjerësisht. Unazat e dukshme përfshijnë A, B dhe C. E vendosur në skajin më të jashtëm, unaza A ka një shkëlqim të shkëlqyeshëm. Më e gjera e unazave, unaza B, ndodhet më afër planetit. Ne te kunderten, unaza C karakterizohet nga natyra e saj difuze dhe përbërja e hollë në krahasim me homologët e saj.

Jupiteri, një trup tjetër qiellor që ka një sistem unazor, ka unaza që nuk janë aq të spikatura sa ato të Saturnit. Këto unaza përbëhen kryesisht nga grimca të vogla pluhuri dhe nuk janë lehtësisht të dallueshme nga këndvështrimi ynë në Tokë. Megjithatë, fotografitë e jashtëzakonshme të marra nga sondat hapësinore kanë zbuluar sharmin magjepsës dhe natyrën e ndërlikuar të unazave të Jupiterit.

Jo vetëm Saturni dhe Jupiteri, por edhe Urani dhe Neptuni kanë unaza. Megjithatë, unazat e Uranit janë të hollë dhe të errët dhe janë bërë kryesisht nga grimcat e ngrira të ujit. Përkundrazi, unazat e Neptunit janë më të shndritshme dhe përbëhen nga një përzierje grimcash akulli dhe pluhuri. Është e rëndësishme të theksohet se si Urani ashtu edhe Neptuni kanë unaza më pak të spikatura në krahasim me Saturnin dhe Jupiterin.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Uranin dhe trembëdhjetë unazat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.