Uragani Ophelia godet Irlandën sot duke thyer rekorde

stuhi ofhelia

Uragani Ophelia aktualisht

Uragani Ophelia arrin sot në Irlandë. Vendi është në gatishmëri të kuqe, ku erërat e forta të uraganit tashmë po vërehen. Fokusi kryesor që pritet të arrijë në orët e ardhshme të ardhshme, do të kalojë në të gjithë bregdetin perëndimor. Furtuna e erës do të arrijë në Angli dhe pritet që nga mbrëmja të fillojë të përkeqësohet, pasi të kalojë të gjithë vendin nga jugu në veri. Irlanda do të ketë stuhinë më të keqe që nga viti 1961.

Pyetja e madhe në mendjen e të gjithëve është se si një uragan i kësaj madhësie mund të arrijë Evropën. Në fakt, Ophelia sapo vendosi rekordin si uragani i parë i madh i formuar dhe regjistruar në një gjatësi gjatësore në këtë lindje. Ky fenomen nuk është regjistruar më parë.

A është Ophelia uragani i parë që goditi Evropën?

stuhi ofhelia

Parashikimi për në 6-7 orë

Ophelia nuk ka qenë uragani i vetëm që goditi Evropën. Pyetja "Pse nuk ka uragane në Evropë?" Nuk është plotësisht e saktë. Isshtë diçka atipike dhe anormale, nuk ka dyshim, veçanërisht për shkak të temperaturave të ujit në oqeane që predispozojnë armiqësinë ndaj këtyre stuhive të mëdha. Por nëse vazhdon ngrohja globale, gjithnjë e më shumë ekspertë bien dakord se efektet janë të paparashikueshme, dhe se edhe uraganet përfundimisht mund të mbërrijnë.

Duke parë prapa, ne gjejmë Uraganin Besim që arriti në një shtet të dobësuar në Norvegji në 1966. Gordon, i cili goditi Azoret dhe Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2006, si Besimi, ishin uragane që arritën në Evropë pasi goditën Kontinenti amerikan. Ata e bënë atë me intensitet të ulët, kategoria 1. Në 2005 kemi Vince që hyri në Gadishullin Iberik dhe që ishte stërvitur në bregdetin e Marokut. Por ata kanë qenë të vetmit tani për tani.

Kështu Ophelia bëhet uragani i parë i madh që arrin në Evropë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.