Uragani Irma, më i fuqishmi në histori në Atlantik, po shkakton dëme të mëdha

irma e uraganit shihet nga hapësira nasa

Uragani Irma parë nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar

Irma tani është bërë zyrtarisht uragani më i fuqishëm në histori i krijuar në Atlantik. Me disa erëra të qëndrueshme me gati 300 km / orë, dhe një madhësi e ngjashme me atë të Francës, vazhdon përparimin e saj duke shkaktuar dëme të mëdha. Forca e saj është aq e madhe sa që edhe sizmografët mund të vërejnë praninë e tij. Ajo tashmë ka prekur ishujt Karaibe të Anguilla, Antigua dhe Barbuda. Dhe tani ajo po shkon drejt Kubës, Porto Rikos dhe Shtetit të Floridës.

Kryetari i Miami-Dade, Carlos Giménez, e ka siguruar këtë "Uragani Irma përfaqëson një kërcënim serioz për Florida, South-Dade dhe zonën tonë në veçanti". Ka urdhra për evakuim masiv në zona të ndryshme. Shumë ata kanë siguruar një hartë për njerëzit që jetojnë në Miami dhe zonat përreth, në zonat e evakuimit në varësi të rrezikut për të qëndruar atje gjatë kalimit shumë të mundshëm të uraganit. Përveç erërave të forta, shirat e mëdha dhe përmbytjet e rrezikshme priten kudo që të kalojë.

Kushtet perfekte që i kanë dhënë rritje Irmës

Sipas paralajmërimeve të meteorologëve, madje edhe gjendjes së jashtëzakonshme, ata e sigurojnë këtë ndikimi i tij mund të jetë shumë më katastrofik sesa pritej. Një shembull i mirë është Harvey, i cili pësoi një intensifikim shumë të fortë përpara se të bënte zbarkimin. Irma, megjithëse ka arritur kategorinë 5, nuk duket se ndjek modelin normal të pjesës tjetër të uraganeve të Atlantikut. Zakonisht kur një uragan kishte arritur kategorinë maksimale, ata ishin më "të brishtë", dhe gjithmonë kishte një fenomen të rrallë. Irma ka duruar.

Ndër faktorët më të rëndësishëm, temperatura e detit është ndërmjet 1 dhe 1ºC më e ngrohtë, gjë që e bën atë një stuhi më të fortë. Qethja e erës është e ulët, domethënë, ajri mund të lëvizë më lirshëm lart dhe jashtë. Asnjë re pluhuri Sahara nuk qarkullon në Atlantik, dhe është mjaft e shpejtë që uji i ngrohtë që ngrihet nga uragani të ketë ndikim në temperaturën e tij. Përveç faktit që ajo nuk ka bërë ende zbarkim, të gjithë këta faktorë kanë luajtur që Irma të bëhet ajo që është.

Pyetja që mbetet dhe po diskutohet gjithashtu kohët e fundit është, a do të duhet që shkalla Saffir Simpson të rritet në kategorinë 6?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.