univers i vëzhgueshëm

galaktikat e universit

El univers i vëzhgueshëm Është pjesa e kozmosit që ne mund ta zbulojmë dhe studiojmë nga Toka ose përmes instrumenteve hapësinore. Ai i referohet hapësirës që është brenda "horizontit tonë të vëzhgueshëm", i cili është një lloj kufiri përtej të cilit ne nuk mund të vëzhgojmë objekte ose ngjarje për shkak të shpejtësisë së kufizuar të dritës dhe zgjerimit të universit. Ndërsa shkenca përparon, ne zbulojmë gjithnjë e më shumë rreth universit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për universin e vëzhgueshëm, karakteristikat e tij dhe cilat janë përbërësit e universit.

Çfarë është universi i vëzhgueshëm

galaktikat e zbuluara

Me fjalë më të thjeshta, universi i vëzhgueshëm është si një flluskë në zgjerim që buron nga pika jonë e vëzhgimit në Tokë. Drita udhëton me një shpejtësi të kufizuar, dhe kjo do të thotë se informacioni për objektet dhe ngjarjet në hapësirë ​​mund të arrijë tek ne vetëm nëse ka pasur kohë të mjaftueshme për të udhëtuar drejt nesh nga burimi i tij. Ndërsa universi zgjerohet, disa rajone po largohen prej nesh me shpejtësi që tejkalojnë shpejtësinë e dritës, që do të thotë se ne nuk mund të marrim kurrë informacion prej tyre.

Madhësia e universit të vëzhgueshëm po ndryshon vazhdimisht ndërsa zgjerimi i universit vazhdon. Aktualisht, vlerësohet se rrezja e flluskës sonë të vëzhgueshme Është afërsisht 46 miliardë vite dritë, që do të thotë se ne mund të zbulojmë vetëm objekte ose ngjarje që janë në atë distancë ose më afër nesh në momentin aktual.

Përbërësit e universit të vëzhgueshëm

i gjithë universi i vëzhgueshëm

Llojet e ndryshme të fenomeneve natyrore që përbëjnë strukturën e universit të vëzhgueshëm njihen më mirë si objekte astronomike ose trupa qiellorë. Këto subjekte, të dukshme me sy të lirë ose nëpërmjet përdorimit të pajisjeve vëzhguese, ato janë komponentët themelorë të universit.

Hapësira e madhe e universit është e pamatshme, me hapësira të pakufishme të hapësirës boshe të ndërprera me ndërprerje nga akumulimet masive të materies dhe energjisë. Përbërja dhe dinamika e këtyre akumulimeve përcaktojnë formimin e objekteve të ndryshme astronomike.

Lënda e errët është një formë e pakapshme e materies që mbetet e padukshme për vëzhgim pasi nuk lëshon rrezatim elektromagnetik. Megjithatë, Ai përbën një pjesë të konsiderueshme të materies në univers në 26,8%.

Energjia e errët është një lloj energjie që karakterizohet nga pasaktësia, dendësia konstante dhe pamundësia për t'u zbuluar. Funksioni i tij kryesor është të çojë universin drejt zgjerimit. Ndërsa ekzistenca e tij aktuale mbetet një çështje e teorisë kozmologjike, Besohet se deri në 70% të energjisë në univers përbëhet nga kjo formë e veçantë e energjisë.

Galaktikat dhe yjet

univers i vëzhgueshëm

Një galaktikë është një koleksion yjesh që rrotullohen rreth një boshti të përbashkët, duke sjellë me vete elementë të tjerë fizikë, duke përfshirë planetët, kometat, asteroidet dhe retë e mëdha të hidrogjenit dhe heliumit, të njohura zakonisht si mjegullnaja.

Mjegullnajat janë përgjegjëse për pamjen tipike të bardha të galaktikave, duke përfshirë Rrugën e Qumështit, ku banon sistemi ynë diellor. Emri i kësaj galaktike vjen nga ngjashmëria e saj me qumështin e derdhur, një pamje e ngjashme me përroin që grekët e lashtë e lidhnin me qumështin e gjirit të perëndeshës Hera (e njohur si Juno për romakët) në tregimet e tyre mitologjike.

Yjet janë diej të largët, secili me vetitë dhe karakteristikat e tyre unike.  Këta trupa qiellorë mund të konsiderohen si shpërthime të mëdha të vazhdueshme në hapësirë ​​që mbajnë një formë sferike për shkak të gravitetit të tyre, i cili është mjaft i fuqishëm për të parandaluar që elementet e tyre të shpërndahen në të gjithë universin. Dielli është shembulli më i njohur i një ylli.

Planetët dhe satelitët

Një planet është një objekt qiellor i errët, sferik që rrotullohet rreth një ylli tjetër, zakonisht më masiv, përgjatë një rruge unike orbitale që nuk ka planete ose planetë të tjerë. Ndërsa çdo planet formohet nga retë ekzistuese të gazrave dhe mbeturinave kozmike, përbërja dhe atributet e tyre mund të jenë shumë të ndryshme nga njëra-tjetra. Këto dallime varen kryesisht nga afërsia e planetit ose distanca me një yll. Për shembull, Atmosfera e planetit Mërkuri është e përbërë nga gazra të lehta dhe jo thelbësore për shkak të afërsisë së saj me Diellin., ndërsa atmosfera e Jupiterit, e vendosur miliona kilometra larg, është e dendur dhe e përbërë nga gazra organikë më të rëndë si etani, metani dhe amoniaku, përveç hidrogjenit dhe heliumit.

Një objekt qiellor që rrotullohet rreth një planeti më të madh dhe kapet nga tërheqja e tij gravitacionale quhet satelit natyror. Këta satelitë mund të ndryshojnë shumë në madhësi, formë dhe përbërje, nga trupat qiellorë sferikë si Hëna jonë deri te satelitët me formë më të çrregullt si Deimos, i cili është një nga satelitët më të mëdhenj të njohur të Marsit.

Satelitët, qofshin njëjës si Toka ose shumësi si 92 i Jupiterit, Ata kanë orbitat e tyre rreth një planeti. Megjithatë, ata gjithashtu lëvizin në lidhje me planetin ndërsa ai rrotullohet rreth yllit. Është thelbësore të kihet parasysh se satelitët nuk janë të njëjtë me unazat planetare. Unazat planetare formohen nga grimcat, pluhuri dhe gazrat që rrotullohen së bashku rreth një planeti, duke krijuar një disk vizualisht uniform, siç shihet në Saturn.

Asteroidet dhe planetet

Asteroidët janë trupa qiellorë të vegjël, shkëmborë që janë shumë të vegjël për t'u klasifikuar si planetë, por shumë të mëdhenj për t'u klasifikuar si meteoroidë. Ato mund të gjenden të shpërndara, qoftë të vetme ose në grupe të njohura si fusha asteroide, të cilat janë grumbullime pak a shumë të dendura. Këto fragmente të materies janë të ndryshueshme në madhësi dhe formë, shpesh duke pasur një formë të parregullt. Në sistemin diellor ekziston një brez asteroid i vendosur midis orbitave të Marsit dhe Jupiterit. Në thelb, asteroidët nuk janë asgjë më shumë se shkëmbinj hapësinorë pa atmosferë ose përgjigje ndaj fushës së tyre gravitacionale. Megjithëse disa asteroidë mbeten të qëndrueshëm brenda një fushe ose brezi, të tjerët lëvizin përgjatë orbitave pak a shumë të çrregullta rreth një ylli, kështu që ata mund të shkaktojnë ndikime katastrofike yjore.

Një kometë është një trup qiellor që lëviz nëpër hapësirë, Zakonisht përbëhet nga grimca akulli, shkëmbinj dhe pluhur. Ndërsa i afrohet një ylli të nxehtë si Dielli, kometa fillon të avullojë, duke lënë pas një gjurmë të njohur të quajtur bisht.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth universit të vëzhgueshëm dhe karakteristikave të tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.