Çfarë do të thotë që universi është i pafund?

hapësirë ​​kozmike

Pafundësia është një koncept matematikor që i referohet një sasie të pakufizuar brenda një madhësie. Nga pikëpamja jonë njerëzore, është e pamundur të konceptohet. gjithmonë flet për univers i pafund por është disi e vështirë për t'u kuptuar. Sa herë që i përgjigjemi një pyetjeje rreth universit, lindin qindra pyetje të reja. A është universi i pafund apo ka një fund? Kjo pyetje, e cila përzien astronominë dhe filozofinë, është padyshim pyetja kryesore e shkencës. Përgjigja për këtë pyetje, pasi të gjendet, do të ndryshojë gjithçka. Është e pafundme dhe implikimet e saj do të jenë mahnitëse dhe të frikshme në të njëjtën kohë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për universin e pafund, teoritë që ekzistojnë dhe shumë më tepër.

A është universi i pafund?

është universi i pafund

Të gjitha provat aktuale tregojnë se universi nuk ka kufij. Me fjalë të tjera, në parim, universi është i pafund. Ne dimë shumë gjëra për universin. Ne do të dimë më shumë në të ardhmen. Por ne ishim, jemi dhe do të kufizohemi nga një aspekt: ​​shpejtësia e dritës. Siç tha Ajnshtajni në teorinë e tij të përgjithshme të relativitetit, E vetmja konstante në univers është shpejtësia e dritës, e cila është 300.000 kilometra në sekondë.

Ne gjithashtu e dimë se universi lindi në shpërthimin e madh 13.800 miliardë vjet më parë, që ishte fillimi i zgjerimit të universit nga singulariteti hapësirë-kohë. Që atëherë, ne e dimë se po zgjerohet dhe po e bën këtë me shpejtësi. Në fakt, ai po zgjerohet me një shpejtësi prej 70 kilometrash në sekondë për çdo 3,26 milionë vite dritë shtesë të distancës.

Por cili është problemi që hasim kur përpiqemi të përcaktojmë nëse universi ka një kufi? Kjo do të thotë, kur përpiqemi të përcaktojmë nëse është e pafundme apo jo. Epo, ne jemi të kufizuar nga sasia e kohës që drita duhet të udhëtojë që kur ka lindur universi.

Më e largëta që mund të shohim në hapësirë ​​është 13.800 miliardë vite dritë. Epo, Teknikisht, 13.799.620.000 milionë vite dritë, sepse gjatë 380.000 viteve të para të jetës së universit, energjia ishte aq e lartë sa atomet nuk mund të formoheshin, kështu që grimcat nënatomike ishin të lira, ato u formuan për të bllokuar fotonet. E vërteta është se drita nuk u shfaq deri në 380.000 vjet pas Big Bengut.

Pra, ky është kufiri ynë. Nuk mund të shohim më tej. Meqenëse nuk mund të shohim më larg, nuk kemi asnjë mënyrë për të ditur nëse universi ka vërtet një skaj ose, anasjelltas, nëse është i pafund. Pra, mënyra e vetme për të përcaktuar nëse universi është i përjetshëm apo i fundëm është të mbështetemi në llogaritjet matematikore dhe parashikimet astronomike.

Gjeometria e universit dhe përjetësia e tij

pafundësia e hapësirës

Një nga mënyrat kryesore për të treguar nëse universi është i pafund është të përcaktoni formën e tij. Është një detyrë tepër komplekse, por matjet dhe parashikimet matematikore përcaktojnë se universi mund të ketë vetëm katër gjeometri të mundshme: Euklidiane (e sheshtë), sferike, hiperbolike (e sheshtë por e lakuar) ose toroidale (si një krof).

Ne përfunduam duke braktisur toroidin e hapur, sepse prania e dy lakimeve të ndryshme (gjatësore dhe tërthore) do të bënte që drita të udhëtonte ndryshe në hapësirë. Kjo shkel parimin kozmologjik, i cili na thotë se universi është izotropik, domethënë, vetitë fizike nuk varen nga drejtimi në të cilin ato ekzaminohen.

Pra, na mbeten tre forma të mundshme: të sheshta, sferike ose hiperbolike. Hipoteza sferike nënkupton që universi është i mbyllur. Dua të them, është i kufizuar. Nëse universi është një sferë, ai nuk mund të jetë i pafund. Supozimet e formave të sheshta dhe hiperbolike, pasi që të dyja supozojnë një univers të hapur, nënkuptojnë se universi është i pafund.

Në këtë kuptim, përcaktimi i formës së universit na tregon nëse ai është i pafund apo jo. A mund ta dimë gjeometrinë e tij? Po, të paktën përafërsisht. Duke analizuar sfondin kozmik të mikrovalës. Ky është rrezatimi i mbetur nga Big Bengu. Ato ishin jehonat e para të dritës që u shfaqën në univers 380.000 vjet pas lindjes së tij. Është rrezatimi që ka përshkuar një distancë të madhe për të arritur tek ne.

Pra, është ky rrezatim i sfondit kozmik që ndjen më shumë efektet e lakimit (ose jo-lakimit) të universit. Nëse universi është i sheshtë, lakimi i tij është 0. Nëse universi është sferik, lakimi i tij është pozitiv (më i madh se 0) dhe nëse është hiperbolik, lakimi i tij është negativ (më pak se 0).

Në këtë rast ajo që ne bëjmë është të llogarisim shtrembërimin që ka pësuar rrezatimi i sfondit kozmik gjatë gjithë udhëtimit të tij që nga origjina e universit. Ne krahasojmë vlerësimet e madhësisë së pikës kozmike të sfondit të mikrovalës me madhësinë e masës që shohim në të vërtetë. Nëse lakimi është pozitiv (gjeometria sferike), ne shohim pika më të mëdha se sa vlerëson modeli matematikor.

Nëse lakimi është negativ (gjeometria hiperbolike), shohim se njollat ​​janë më të vogla se sa vlerëson modeli matematikor. Pa lakim (gjeometri e sheshtë), do të shihnim pika me të njëjtën madhësi të vlerësuar nga modeli matematik.

Çfarë shohim? Asnjë shtrembërim. Ose të paktën lakimi ynë është shumë afër 0. Gjeometria e universit duket të jetë e sheshtë. Nëse universi është i sheshtë, do të thotë se është i hapur. Nëse është e hapur, atëherë është e pafundme.

Gjeometria e tij në dukje e sheshtë, e kombinuar me faktin se energjia e errët nuk hollohet në hapësirë, pavarësisht se sa shumë zgjerohet universi, duket se sugjeron se universi është me të vërtetë i pafund. Nuk ka kufij. Do të zbuloni galaktika të reja dhe yje të rinj sa herë që udhëtoni nëpër të. Ju kurrë nuk do të gjeni kufirin ose do të ktheheni në të njëjtin vend. Universi është i përjetshëm.

Pra, a është Universi vërtet i pafund?

univers i pafund

Megjithëse studimet e gjeometrisë kozmike dhe energjisë së errët duket se sugjerojnë se universi është me të vërtetë i pafund, ne kurrë nuk mund të jemi të sigurt për këtë. Kjo është në thelb sepse ne nuk mund të jemi 100% të sigurt se universi është i sheshtë.

Ne e dimë se ka një lakim prej rreth 0, por nuk jemi plotësisht të sigurt. Llogaritja nuk mund të jetë plotësisht e saktë, kështu që mund të ketë një lakim të lehtë pozitiv që ne nuk mund ta masim (nuk ka shumë rëndësi nëse është negative, pasi do të jetë hiperbolik dhe ende i pafund).

Universi është i sheshtë ose pak sferik. Por nëse do të ishte paksa sferike, kjo do të thoshte tashmë se universi do të ishte një sferë e mbyllur, kështu që kjo do ta bënte universin një vend të fundëm. Ne kurrë nuk mund të jemi në gjendje të masim me saktësi lakimin e saj. Do të ishim krejtësisht të verbër nëse nuk do ta dinim nëse me të vërtetë filloi nga e para. Ky ndryshim i vogël numerik do të na çojë nga koncepti i një universi të pafund në atë të një universi të fundëm. Për të mos përmendur që ne ende nuk e dimë madhësinë e vërtetë të universit. Ne jemi të kufizuar nga pjesët e universit që drita na lejon të shohim.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth universit të pafund dhe nëse është me të vërtetë apo jo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.