Unaza e zjarrit

unazë zjarri paqësor

Në këtë planet, disa zona janë më të rrezikshme se të tjerat, kështu që emrat e këtyre zonave janë më të habitshëm dhe mund të mendoni se këta emra i referohen gjërave më të rrezikshme. Në këtë rast, ne do të flasim për Unaza e zjarrit nga Paqësori. Ky emër i referohet zonës që rrethon këtë oqean, ku tërmetet dhe aktivitetet vullkanike janë shumë të shpeshta.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Unazën e Zjarrit, ku ndodhet dhe cilat janë karakteristikat e saj.

Çfarë është Unaza e Zjarrit

vullkanet aktive

Në këtë zonë në formë patkoi dhe jo rrethore, janë regjistruar një numër i madh tërmetesh dhe aktivitetesh vullkanike. Kjo e bën zonën edhe më të rrezikshme për shkak të fatkeqësisë së mundshme. Kjo unazë shtrihet nga Zelanda e Re në të gjithë bregun perëndimor të Amerikës së Jugut, me një gjatësi totale prej më shumë se 40.000 kilometra. Ai gjithashtu përshkon të gjithë vijën bregdetare të Azisë Lindore dhe Alaskës, duke kaluar nëpër pjesën verilindore të Amerikës Veriore dhe Qendrore.

Siç u përmend në tektonikën e pllakave, ky brez shënon skajin ku Pllaka e Paqësorit bashkëjeton me pllaka të tjera tektonike më të vogla që përbëjnë të ashtuquajturën kore. Si zonë me tërmete të shpeshta dhe aktivitet vullkanik, ajo klasifikohet si zonë e rrezikshme.

stërvitje

vullkanet e vendosura në botë

Unaza e zjarrit e Paqësorit është formuar nga lëvizja e pllakave tektonike. Pllakat nuk janë të fiksuara, por janë vazhdimisht në lëvizje. Kjo është për shkak të pranisë së konvekcionit në mantel. Ndryshimi në densitetin e materialit bën që ato të lëvizin dhe të lëvizin pllakat tektonike. Në këtë mënyrë arrihet një zhvendosje prej disa centimetrash në vit. Ne nuk e kemi vënë re atë në shkallë njerëzore, por nëse vlerësojmë kohën gjeologjike, ajo shfaqet.

Gjatë miliona viteve, lëvizja e këtyre pllakave shkaktoi formimin e Unazës së Zjarrit të Paqësorit. Pllakat tektonike nuk janë plotësisht të unifikuara me njëra-tjetrën, por ka hapësira midis tyre. Zakonisht ato janë rreth 80 kilometra të trasha dhe lëvizin me konvekcion në mantelin e lartpërmendur.

Kur këto pllaka lëvizin, ato priren të ndahen dhe të përplasen me njëra-tjetrën. Në varësi të densitetit të secilit, njëri mund të zhytet edhe mbi tjetrin. Për shembull, dendësia e pllakave oqeanike është më e madhe se ajo e pllakave kontinentale. Për këtë arsye, kur dy pllaka përplasen, ato zhyten para pllakës tjetër. Kjo lëvizje dhe përplasje e pllakave prodhoi aktivitete të forta gjeologjike në skajet e pllakave. Prandaj, këto zona konsiderohen veçanërisht aktive.

Kufijtë e pllakave që gjejmë:

 • Kufiri i konvergjencës. Brenda këtyre kufijve janë vendet ku pllakat tektonike përplasen me njëra-tjetrën. Kjo mund të shkaktojë që pllaka më e rëndë të përplaset me pllakën më të lehtë. Në këtë mënyrë formohet e ashtuquajtura zona e subduksionit. Një pjatë zbret mbi një tjetër. Në këto zona ku ndodh kjo, ka shumë vullkane, sepse kjo subduksion bën që magma të ngrihet përmes kores së tokës. Natyrisht, kjo nuk do të ndodhë në një çast. Ky është një proces që kërkon miliarda vjet. Kështu u formua harku vullkanik.
 • Kufijtë divergjentë. Ato janë saktësisht e kundërta e konvergjentit. Midis këtyre pllakave, pllakat janë në një gjendje ndarjeje. Çdo vit ato ndahen pak më shumë, duke formuar një sipërfaqe të re deti.
 • Kufijtë e transformimit. Në këto kufizime, pllakat nuk janë as të ndara dhe as të lidhura, ato thjesht rrëshqasin paralelisht ose horizontalisht.
 • Njollat ​​e nxehta. Ato janë rajone ku temperatura e mantelit direkt nën pllakë është më e lartë se rajonet e tjera. Në këto kushte, magma e nxehtë mund të ngrihet në sipërfaqe dhe të prodhojë më shumë vullkane aktive.

Kufijtë e pllakave konsiderohen si zona ku janë përqendruar gjeologjia dhe aktiviteti vullkanik. Prandaj, është normale që kaq shumë vullkane dhe tërmete të përqendrohen në Unazën e Zjarrit të Paqësorit. Problemi është kur një tërmet ndodh në det dhe shkakton një cunami dhe cunamin përkatës. Në këto rrethana, rreziku do të rritet deri në atë pikë sa mund të çojë në fatkeqësi si ato në Fukushima në 2011.

Aktiviteti vullkanik i Unazës së Zjarrit

unaza e zjarrit

Ju mund të keni vënë re se shpërndarja e vullkaneve në tokë është e pabarabartë. Krejt e kundërta. Ato janë pjesë e një zone më të madhe të aktivitetit gjeologjik. Nëse nuk do të kishte një aktivitet të tillë, vullkani nuk do të ekzistonte. Tërmetet shkaktohen nga akumulimi dhe çlirimi i energjisë midis pllakave. Këta tërmete janë më të zakonshme në vendet tona të Unazës së Zjarrit të Paqësorit.

Dhe a është kjo Unaza e Zjarrit është ajo që përqendron 75% të vullkaneve aktive të të gjithë planetit. 90% e tërmeteve ndodhin gjithashtu. Ka ishuj dhe arkipelagë të panumërt së bashku, si dhe vullkane të ndryshme, me shpërthime të dhunshme. Harqet vullkanike janë gjithashtu shumë të zakonshme. Ato janë zinxhirë vullkanesh të vendosura në majë të pllakave të zhytjes.

Ky fakt bën që shumë njerëz në mbarë botën të magjepsen dhe të tmerrohen nga kjo zonë zjarri. Kjo sepse fuqia e veprimeve të tyre është e madhe dhe mund të shkaktojë fatkeqësi të vërteta natyrore.

Vendet nëpër të cilat kalon

Ky zinxhir i gjerë tektonik përfshin katër territore kryesore: Amerikën e Veriut, Amerikën Qendrore, Amerikën e Jugut, Azinë dhe Oqeaninë.

 • Amerika e Veriut: Ai kalon përgjatë bregut perëndimor të Meksikës, Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë, duke vazhduar në Alaskë dhe duke u bashkuar me Azinë në Paqësorin e Veriut.
 • Amerika Qendrore: përfshin territoret e Panamasë, Kosta Rikës, Nikaraguas, El Salvadorit, Hondurasit, Guatemalës dhe Belizes.
 • Amerika e Jugut: Në këtë territor mbulon pothuajse të gjithë Kilin dhe pjesë të Argjentinës, Perusë, Bolivisë, Ekuadorit dhe Kolumbisë.
 • Asia: mbulon bregun lindor të Rusisë dhe vazhdon nëpër vende të tjera aziatike si Japonia, Filipinet, Tajvani, Indonezia, Singapori dhe Malajzia.
 • Oqeani: Ishujt Solomon, Tuvalu, Samoa dhe Zelanda e Re janë vende në Oqeani ku ekziston Unaza e Zjarrit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Unazën e Zjarrit të Paqësorit, aktivitetin dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.