Reduktimi i konsumit të mishit, një nga çelësat për të luftuar ndryshimin e klimës

lopët

Çfarë ju pëlqen më shumë: një hamburger me patate ose një sallatë? Perimet zakonisht nuk i pëlqejnë ato, por ato duhet. Blegtoria lëshon më shumë se 14,5% të gazrave serë në botë, dhe ky është një problem, që nga ajo kohë Mesatarisht 40 kg produkte shtazore konsumohen në botë për person në vit; në Spanjë, 100 kg.

Që planeti të jetë i qëndrueshëm, konsumi i mishit duhet të zvogëlohet pesë herë sipas Florent Marcellesi, eurodeputet i Equo.

Konsumi i mishit në të ashtuquajturat vendet e Botës së Parë është në rritje, e cila pasqyrohet në rrugë. Gjithnjë e më shumë njerëz të trashë ndërsa në vende si Japonia, ku ata kanë një dietë më vegjetariane, është e vështirë të gjesh dikë që është mbipeshë.

Sipas një studim i udhëhequr nga Universiteti i Oksfordit dhe kryer në 2014, emetimet e CO2 të vegjetarianëve janë 50% më të ulëta se ato të ngrënësve të mishit të përditshëm, dhe ato të veganëve 60%. Sidoqoftë, nuk është e nevojshme të bëheni vegjetarianë për të ndihmuar planetin; thjesht ha gjithçka: fruta, perime, dhe herë pas here mish. Qenia njerëzore është omnivore dhe vjen nga majmunët, të cilët janë kafshë që hanë kryesisht bimë, përveç asaj të çuditshme, siç është shimpanza afrikane, e cila gjithashtu ha insekte.

Fruta dhe perime

Cfare ndodhi? Çfarë ngrënia e mishit të përpunuar është bërë më e përballueshme sesa ngrënia e frutave dhe perimeve, gjë që është e palogjikshme pasi që kërkohen shumë më shumë burime për të prodhuar mish sesa fruta dhe perime. Cheshtë më lirë të blini mish sesa perime, dhe prandaj, kjo është ajo që hamë.

Por nëse vazhdojmë kështu, peisazhet natyrore që i duam kaq shumë shpejt mund të mbarojnë nëse nuk zvogëlojmë emetimet e dioksidit të karbonit (CO2), dhe kjo nënkupton zvogëlimin e konsumit të mishit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.