Uji në planetë dhe satelitë të tjerë

dëshmi e ujit në Mars

Ne e dimë se uji është një element thelbësor për jetën siç e dimë se ekziston në planetin tonë. Prandaj, për të kuptuar ekzistencën e mundshme të jetës në një planet tjetër ose satelit të sistemit diellor ose në pjesën tjetër të universit, duhet parë ekzistenca e uji në planetë dhe satelitë të tjerë të paktën për të qenë në gjendje për të parë dhe jeta siç e njohim ne këtu në planetin Tokë është e mundur.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për ujin në planetë dhe satelitë të tjerë dhe nëse ekziston mundësia për të strehuar jetë.

Kërkoni për ujë në planetë dhe satelitë të tjerë

uji në planetë dhe satelitë të tjerë

Afërsia e Mërkurit me diellin parandalon që sipërfaqja e planetit të përmbajë ujë të lëngshëm. Sipas të gjitha gjasave, ujë i lëngshëm mund të ketë ekzistuar në sipërfaqen e Venusit në të kaluarën. Kjo është më e vërtetë Edhe pse uji i lëngshëm ka ekzistuar dikur në Mars. Megjithatë, sot kjo mundësi është përjashtuar.

Në Mars, ka dëshmi të ujit, por nuk është i lëngshëm. Në të kundërt, uji në Mars ekziston në formën e akullit të grimcuar. Ndodh gjithashtu në Tokë, për shembull në rajonet e ftohta të Arktikut, një gjendje e njohur si permafrost. Atmosfera e hollë e Marsit përmban sasi të vogla të avullit të ujit.

Por siç thamë, nuk ka asnjë provë përfundimtare të ujit të lëngshëm në sipërfaqen e Marsit. Planetët e tjerë në sistemin diellor (Jupiteri, Saturni, Urani, Neptuni) janë të gjithë gjigantë gazi, por disa hëna mund të përmbajnë ujë të lëngshëm.

oqeanet nëntokësore

ekzistenca e ujit në planetë dhe satelitë të tjerë

çfarë kanë të përbashkët Hënat e Jupiterit Ganymede dhe Europa, dhe Titani dhe Enceladus i Saturnit, është se ata duket se kanë një oqean global me ujë të lëngshëm nën koren e tyre të akullt. Këta yje në sistemin tonë diellor janë jashtë të ashtuquajturës zonë të banueshme. Përkufizohet si rajoni rreth një ylli ku rrezatimi nga ylli do të lejonte që uji i lëngshëm të ekzistojë në sipërfaqen e një planeti shkëmbor (ose hënë). Por, siç thamë, oqeanet e lëngëta të këtyre hënave shkëmbore nuk gjenden në sipërfaqen e tyre, por nën shtresa akulli me trashësi dhjetëra kilometra.

Tërheqja gravitacionale e planetëve gjigantë (Jupiteri dhe Saturni) rreth të cilëve orbitojnë këto hëna krijon forca baticore. Epo, ata janë përgjegjës për ngrohjen e nevojshme për të mbajtur ujin në këto oqeane nëntokësore në gjendje të lëngshme. Për më tepër, në disa raste, kjo energji krijon fërkime të brendshme që, së bashku me rrotullimin e vetë hënës rreth boshtit të saj, krijon njëfarë aktiviteti vullkanik në nëntokë. Në vitin 2005, anija kozmike Cassini e NASA-s zbuloi gejzerë spektakolare të avullit të ujit në hemisferën jugore të hënës së Saturnit Enceladus. Është një hënë e vogël, vetëm 500 kilometra në diametër.

shëllirë e lëngshme në Mars

Përfundimi i këtij zbulimi të rëndësishëm është se në një rajon të quajtur Plamun Australe, i vendosur brenda kapakut të akullit të polit jugor marsian, nën një kilometër e gjysmë ujë të ngurtë, konturet e pikturuara nga radarët ngjajnë shumë me ato të liqeneve të mëdhenj. dhe lëngjet që gjenden në Grenlandë.

Dua te them mund të ketë një liqen të madh me ujë të kripur të paktën 20 kilometra të gjatë. Temperaturat në rajon arrijnë në minus 120 gradë Celsius, por nën sipërfaqe uji është i lëngshëm. Kjo është e mundur sepse kripësia rrit presionin e ushtruar nga akulli (duke rritur temperaturën nga -30 në -70 gradë Celsius), duke parandaluar ngrirjen e akullit.

Zbulimi ka rindezur debatin rreth mundësisë së jetës në këtë apo në liqene të tjera marsiane që ende nuk janë zbuluar. Radari i sondës Mars Express ka zbuluar vetëm më pak se 10% të polit jugor të Marsit. Ka ende shumë për të mësuar rreth planetit të kuq.

Dëshmi për ujë në planetë dhe satelitë të tjerë

planeti blu

Këto janë disa nga planetët dhe satelitët ku ka dëshmi të ekzistencës së ujit:

  • Europa: Një nga hënat e Jupiterit, Europa, është një kandidat intrigues për të strehuar ujë të lëngshëm nën sipërfaqen e tij. Kapaku i tij i akullit mendohet se fsheh një oqean global nëntokësor, të ngrohur nga forcat baticore të krijuara nga graviteti intensiv i Jupiterit dhe hënave të tjera të Galilesë.
  • Enceladus dhe Titan: Këto janë hënat e Saturnit. Është treguar se Enceladus nxjerr avionë uji dhe avulli nga sipërfaqja e tij, duke sugjeruar një oqean nëntokësor dhe procese të aktivitetit gjeotermik. Titani ka dete dhe liqene me hidrokarbure të lëngëta në sipërfaqen e tij, megjithëse mendohet se uji i lëngshëm gjendet gjithashtu nën koren e tij të akullt.
  • Ceres: Ky është trupi më i madh në brezin asteroid midis Marsit dhe Jupiterit. Vëzhgimet nga anija kozmike Dawn kanë sugjeruar praninë e akullit të ujit në sipërfaqen e saj, ndoshta të përzier me minerale dhe kripë.
  • ekzoplanetet: Eksoplanetët (planetë jashtë sistemit tonë diellor) janë zbuluar në "zonën e banueshme" të yjeve të tyre, ku temperaturat do të lejonin që uji i lëngshëm të ekzistonte në sipërfaqe. Shembujt përfshijnë sistemet TRAPPIST-1 dhe Proxima Centauri b. Megjithatë, zbulimi i drejtpërdrejtë i ujit në atmosferën e ekzoplaneteve është një sfidë teknike e vazhdueshme.

Uji në Pluton?

Mërkuri është shumë afër diellit për të pasur ndonjë formë uji, dhe ndërsa ne mendojmë se Venusi mund të kishte pasur oqeane qindra miliona vjet më parë, vetëm ujë është zbuluar në atmosferën e tij dhe në sasi shumë të vogla. Megjithatë, pothuajse në fund të sistemit diellor ne gjejmë Plutonin.

Planeti xhuxh Plutoni besohet se strehon ujëra nëntokësore. Kjo besohet të jetë për shkak të të dhënave të dërguara nga sonda New Horizons, e cila ka kryer studimin më intensiv të Plutonit që nga fluturimi i tij në 2015. Ideja është që fillimisht, kur temperatura arriti më poshtë, mund të ketë ekzistuar ujë të lëngshëm në sipërfaqen e këtij planeti. Formimi i tij është ende mjaft i lartë. Ndërsa koha kalon dhe temperaturat ftohen, Toka mund të ngrijë, megjithëse uji i lëngshëm mund të ekzistojë ende brenda saj.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për ekzistencën e ujit në planetë dhe satelitë të tjerë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.