Ujëvara e Madhe e lumit Plitvicë

ujëvara e parajsës

I vendosur në Kroaci, Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës ka dallimin si parku më i madh dhe më i vjetër në vend, duke mbuluar një sipërfaqe të madhe prej 300 km2. Ai u hap zyrtarisht më 8 prill 1949. Parku përmban një koleksion mbresëlënës liqenesh të ndërlidhura, të dalluar nga ujërat e tyre të gjelbërta të gjalla, të cilat ndahen nga barrierat natyrore të formuara nga depozitimi i sedimenteve gëlqerore dhe ujëvara e madhe e lumit Plitvicë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për ujëvara e madhe e lumit Plitvicë dhe karakteristikat e Parkut Kombëtar të Liqeneve të Plitvicës.

Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës

ujëvara e madhe e lumit Plitvicë

Ky rajon, i njohur për peizazhin e tij karstik, paraqet një larmi të jashtëzakonshme karakteristikash hidrologjike dhe biologjike, duke i dhënë rëndësi ndërkombëtare. Në njohje të atributeve të tij të jashtëzakonshme, parku u përcaktua si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s më 26 tetor 1979. I vendosur midis vargmalit Mala Kapela në perëndim dhe veriperëndim, si dhe Liçka Plješicica në juglindje, parku përbëhet kryesisht nga malet e harlisur bimësia pyjore dhe zonat me bar, liqene që zënë më pak se 1% të sipërfaqes totale.

Fenomeni karstik, i cili lidhet kryesisht me shkëmbinjtë karbonatikë (gëlqerorë dhe dolomitikë) që i nënshtrohen erozionit kimik dhe mekanik, ndikohet edhe nga thyerjet tektonike në tokë, si thyerje, valëzime dhe çarje.

Uji i injektuar nga dioksidi i karbonit depërton në çarje në nënshtresën karbonate, duke e tretur atë dhe duke krijuar një sërë formacionesh karstike sipërfaqësore, si p.sh. fusha me brazda, gropa, polje karstike, kulla dhe kolona, si dhe elemente nëntokësore si puse, shpella dhe shpella. Brenda territorit të parkut mbizotërojnë gëlqerorët mezozoik me shtresa dolomiti, së bashku me vetë dolomitin e pastër. Ndërveprimi midis dolomiteve më pak të depërtueshëm ose të padepërtueshëm dhe sedimenteve gëlqerore poroze nga periudhat Jurasik dhe Kretace ka formuar formacionet e ndryshme të dukshme në park.

Vetitë unike hidrogjeologjike të shkëmbinjve jo vetëm që kanë lehtësuar mbajtjen e ujit në shkëmbinjtë dolomitikë Triasik, por gjithashtu kanë kontribuar në krijimin e grykës brenda sedimenteve gëlqerore të periudhës së Kretakut. Kompleksi i Liqeneve të Plitvicës ushqen 16 liqene mahnitëse dhe trupa të shumtë më të vegjël ujorë, të gjithë të ndërlidhur në ujëvara. Kjo veçori hidrologjike bën që shkëmbinjtë dolomitikë të mbajnë ujë ndërsa në rrjedhën e poshtme procesi i sedimentimit gëlqeror krijon gryka dhe kanione.

Seksionet e liqenit

ujëvara e madhe e lumit të Plitvicës

Për të siguruar një dallim të qartë, kompleksi është i ndarë në dy seksione: liqenet e sipërme (Gornja) dhe liqenet e poshtme (Donja). Liqenet e sipërme, të përbërë nga Prošćansko (jezero), Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo (jezero), Vir, Galovac, Milino (jezero), Gradinsko (jezero), Burget dhe Kozjak, janë të vendosur mbi shkëmbinj dolomitikë të papërshkueshëm. Këto liqene karakterizohen nga përmasat e tyre më të mëdha dhe brigjet më të parregullta dhe të lëmuara në krahasim me liqenet e ulëta. Nga ana tjetër, liqenet e poshtme, Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac dhe Novakovića Brod, janë të vendosura në shkëmb gëlqeror të depërtueshëm me anë të pjerrëta brenda një gryke të ngushtë. Këto liqene lëshojnë ujin e tyre përmes ujëvarave të mrekullueshme të njohura si Sastavci, të cilat derdhen në lumin Korana në luginën e poshtme. Të Pamja dalluese e sistemit aktual të liqenit është rezultat i procesit të formimit të shkëmbinjve poroz, e cila ndodh nëpërmjet sedimentimit të karbonatit të kalciumit në kushte specifike presioni dhe temperature. Ky proces sedimentimi lehtësohet nga tretshmëria e kalciumit në ujë në prani të joneve të karbonatit të hidrogjenit, si dhe nga prania e disa bimëve, myshqeve dhe algave.

Ujëvara e madhe e lumit Plitvicë

parku natyror i Kroacisë

Ujëvara e Madhe e lumit Plitvice është një nga pikat kryesore të këtij parku, i njohur për bukurinë e tij piktoreske dhe biodiversitetin unik. Ajo dallohet për madhështinë e saj dhe ujëvarën e saj spektakolare. Ndodhet në një zonë ku bashkohen disa lumenj dhe përrenj, e cila rrit rrjedhën e saj dhe zmadhon ndikimin e saj vizual. Uji që bie nga lart formon një vello të bardhë që bie në kontrast me gjelbërimin e thellë të pyjeve përreth, duke krijuar një skenë vërtet mbresëlënëse.

Kjo ujëvarë e madhe arrin disa metra lartësi. Uji bie në një sërë ujëvarash me shkallë, duke krijuar një efekt vizual unik dhe tërheqës. Mjedisi natyror përreth, i karakterizuar nga pyje të harlisur, shkëmbinj të mbuluar me myshk dhe liqene të pastër kristal, e rrit më tej bukurinë e tij.

Është një destinacion popullor për adhuruesit e natyrës dhe entuziastët e ecjes. Vizitorët mund ta admirojnë atë nga pika të ndryshme të favorshme të vendosura në mënyrë strategjike përgjatë shtigjeve të parkut, duke lejuar një përvojë të ngushtë dhe gjithëpërfshirëse me këtë mrekulli natyrore.

Për të arritur në Ujëvarën e Madhe të lumit Plitvicë, fillimisht duhet të shkoni në Parkun Kombëtar të Liqeneve të Plitvicës, i cili ndodhet në rajonin qendror të Kroacisë. Parku ka disa hyrje, por hyrja kryesore njihet si "Hyrja 1".

Pasi të hyni në park, do të gjeni një rrjet të shënuar mirë të shtigjeve që do t'ju çojnë nëpër liqene, ujëvara dhe këndvështrime të ndryshme, duke përfshirë Ujëvarën e Madhe. Rruga më e zakonshme për të arritur në Grand Falls është përmes Trail A, e cila është një nga shtigjet më të njohura dhe më të aksesueshme në park.

Shtegu A do t'ju çojë nëpër një rrugë rrethore që kalon pranë Ujëvarës së Madhe dhe pikave të tjera kryesore të parkut. Gjatë rrugës, ju mund të shijoni pamje panoramike të liqeneve bruz, pyjet e dendura dhe, sigurisht, ujëvara madhështore.

Është e rëndësishme të theksohet se parku mund të jetë shumë i ngarkuar gjatë muajve të verës, kështu që këshillohet të mbërrini herët për të shmangur turmat dhe për të shijuar qetësinë e mjedisit natyror. Gjithashtu rekomandohet të merrni me vete këpucë të rehatshme për ecje dhe ujë për të qëndruar të hidratuar gjatë vizitës suaj.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Ujëvarën e Madhe të lumit Plitvice, karakteristikat e saj dhe se si mund të shijoni një përvojë të mirë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.