Uji në mars

poli i jugut i planetit të kuq

Për mjaft kohë, dihet që Marsi ka ujë brenda tij. Ajo që nuk dihet është se sa ujë mund të ketë në të vërtetë. Siç e dimë, Marsi është objektivi i NASA-s dhe po studiohet tërësisht. Të dhëna të reja janë zbuluar në ujë në mars që lidhen me nëntokën e polit të jugut. Dhjetëra liqene nëntokësore duket se gjenden në këtë zonë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që dihet aktualisht për ujin në Mars.

Poli i Jugut dhe uji në Mars

planet i thatë

Deri më tani, ne e dimë se sipërfaqja nëntokësore e Marsit përmban depozita të akullit të ujit dhe dioksidit të karbonit të ngrirë në vende, të quajtura akull të thatë. Këto sedimente gjenden në shtresa të ndryshme, gjë që na lejon të regjistrojmë më mirë historinë e Marsit. Për shembull, na lejoni të përcaktojmë se si rajone të caktuara të Marsit ishin më të freskëta në të kaluarën për të lejuar këtë ngrirje.

Një studim i ri nga NASA zbuloi më shumë detaje rreth këtyre depozitave nëntokësore. Ata nuk janë të sigurt nëse këto shenja janë ujë i lëngshëm, por duket se janë shumë më të gjera se ato që gjenden në dokumentet origjinale. Agjencia përdori instrumentin MARSIS në orbitën Mars Express të Agjencisë Evropiane të Hapësirës. Me këtë instrument radar, studiuesit mund të dërgojnë valë në sipërfaqen e Marsit. Bazuar në valët e pasqyruara që merr, ato mund të përcaktojnë se çfarë është nën sipërfaqe. Për shembull, akulli reflektohet lehtësisht në valët e radaritndërsa përbërës të tillë si vetë toka depërtohen lehtë dhe vështirë se reflektohen.

Hetimi i fundit ka zbuluar dhjetra pika reflektimi në polin e jugut. Zona e mbuluar nga këto pika është shumë më e madhe nga sa mendohej fillimisht. Por gjëja më interesante është se në shumë vende uji i ngrirë është më pak se dy kilometra i thellë.

Çfarë na tregon kjo? Ne duhet të bëjmë më shumë hulumtime në atë zonë të Marsit. Këto zbulime mund të iFrymëzoni një mision të ri në terren në Polin e Jugut në Mars. Rover në Polin e Jugut të Marsit mund të na ndihmojë të kuptojmë më mirë sjelljen e ujit në rajon dhe sa i dobishëm është për njerëzit në të ardhmen.

Kërkime mbi ujin në Mars

rutat e bardha të ujit në Mars

Sot, Marsi është një shkretëtirë e ngrirë. Por deltat e thata dhe brigjet tregojnë se në të kaluarën, uji rridhte nëpër sipërfaqen e këtij planeti të kuq. Për dekada, shkencëtarët janë përpjekur të kuptojnë se ku është uji në Mars, duke shpresuar të kuptojnë se si planeti i kuq u bë një djerrinë e thatë, ndërsa fqinji i tij, Toka, kurseu burimet ujore dhe u bë një parajsë biologjike.

Tani, duke prezantuar vëzhgimet e këtij planeti në një model të ri, një ekip gjeologësh dhe shkencëtarësh atmosferikë kanë prodhuar një pamje të re të së kaluarës së Marsit: shumica e ujit që përmban ky planet mund të bllokohet në koren e Tokës.

Studimet e mëparshme kanë treguar se kur rrezatimi diellor nxjerr ujë në Mars nga atmosfera, shumica e ujit në Mars shpëton në hapësirë. Por ky studim i ri konkludon se uji në Mars ka pësuar një rrjedhje atmosferike dhe një kapje gjeologjike. Në varësi të sasisë së ujit me të cilin fillon, modeli i ri vlerëson se ndërmjet 30% dhe 99% është i integruar në minerale nga korja e tokësndërsa pjesa tjetër ikin në hapësirë. Ky është një gamë e gjerë dhe ka të ngjarë të përfshijë dy procese, kështu që realiteti është brenda këtij diapazoni.

Nëse modeli i ri është i saktë, historia e adoleshencës në Tokë do të duhet të rishkruhet. Besohet se i gjithë uji i bllokuar në korin e Marsit sot do të thotë që në moshën e tij të re, kishte shumë më shumë ujë në sipërfaqen e Marsit sesa vlerësohej nga modelet e mëparshme, dhe se kohët antike mund të jenë më të mbara se sa dihet. të jetës mikrobike. Atmosfera e hollë e Marsit parandalon praninë e ujit të lëngshëm në sipërfaqen e planetit të kuq. Por uji mund të mbetet i lëngshëm nën tokë.

Brazda të bardha

ujë në mars

Ka prova që ka ujë të kripur në Mars, dhe ky lëng është shkaku i brazdave lineare të gjetura në shpatet e kratereve gjatë sezonit më të nxehtë në Mars. Cfare ka me shume, uji i lëngshëm nën sipërfaqe siguron një mjedis më të përshtatshëm për jetën në këtë planet. Rezultatet zbuluan prova të kripës së hidratuar në deri në katër vende të ndryshme. Prandaj, i ashtuquajturi llogore e hollë lineare, e cila është rreth 5 metra e gjerë dhe është studiuar për shumë vite, është për shkak të aktivitetit të ujit të kripur.

Rrymat lineare misterioze shfaqen çdo verë marsiane, dukej sikur lëvizin nëpër shpatet e gjerësisë së mesit të hemisferës jugore. Kur arrin i ftohti, këto rryma lineare ose brazda zhduken. Fakti që të dhënat tani konfirmojnë se këto brazda nuk mirëmbahen gjatë gjithë vitit tregon se uji i lëngshëm rrjedh nëpër kodra dhe shpate për shkak të rritjes së temperaturave. Kur mbërrin sezoni i ftohtë ato zhduken.

Falë të dhënave spektrometrike nga CRISM, një ekip shkencëtarësh nga Georgia Institute of Technology (SHBA) ka konfirmuar praninë e kripërave të hidratuara si perkloratet dhe kloratet, të cilat janë shumë të bollshme në këtë planet (deri në 10.000 herë më shumë se Toka). Edhe çfarë ulni pikën e ngrirjes së ujit nga 0ºC në -70ºC, rrethanë me të cilën është e mundur të gjesh ujë të lëngshëm.

Kushtet për jetën

Edhe me gjithçka të zbuluar, sipërfaqja e planetit të kuq ka kushte mjedisore mjaft armiqësore ndaj jetës. Sidomos, këto kushte përcaktohen nga sasia e rrezatimit ultraviolet që vjen nga dielli. Sidoqoftë, këto të dhëna për ekzistencën e mundshme të ujit të lëngshëm në pjesën nëntokësore e bëjnë banueshmërinë shumë më të favorshme nën kolonën marsiane, e cila është vendi ku duhet të përqendrohen përpjekjet për të kërkuar jetë në të ardhmen.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për ujin në Mars dhe gjithçka që dihet për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.