Uji në Hënë

ujë në hënë

Nëpërmjet përdorimit të një teleskopi të vendosur në një Boeing 747, është verifikuar se ka vërtet ujë në hënë. Ky zbulim përputhet me gjetjet e një studimi të veçantë, i cili zbuloi ekzistencën e "kurtheve të ftohta" ku rrezet e diellit nuk mund të depërtojnë, duke rezultuar në temperatura deri në 163 gradë nën zero. Hulumtimi pohon rolin vendimtar që akulli, në formën e ujit, do të luajë në misionet e ardhshme me njerëz.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për ujin dhe hënën, zbulimin dhe rëndësinë e tyre.

Uji në Hënë

ujë në hënën e ngrirë

Është konfirmuar zyrtarisht se uji ekziston në Hënë. Në një njoftim të NASA-s, Është zbuluar se sateliti natyror i planetit tonë përmban sasi të konsiderueshme akulli, e cila mund të jetë e paçmueshme për misionet e ardhshme me njerëz. Hulumtimet e gjera nga shkencëtarët kanë zbuluar praninë e ujit jo vetëm në krateret e mëdha, të ftohta dhe të thella të vendosura në rajonet polare të Hënës, ku misioni Lunar Prospect fillimisht zbuloi ujin në fund të viteve 1990, por edhe në kratere më të vegjël, në depresione më të cekëta. brenda këtyre zonave polare. Këto depresione më të cekëta kanë potencialin për të ruajtur akullin për mijëra apo edhe miliona vjet për shkak të temperaturave të tyre mjaft të ftohta.

Pas ekzaminimit të thellë të të dhënave të mbledhura nga Observatori Stratosferik për Astronominë Infra të Kuqe (SOFIA), një avion Boeing 747SP i pajisur me një teleskop reflektues me diametër 2,5 metra, ekspertët e agjencisë hapësinore kanë arritur në këtë përfundim. Duke vepruar nga stratosfera e Tokës, SOFIA tejkalon më shumë se 99% të shtresës atmosferike të planetit, duke ju lejuar të mblidhni informacione të paçmueshme rreth sistemit diellor që nuk mund të merren duke përdorur teleskopët tradicionalë me bazë tokësore.

Sipas gjetjeve të observatorit, një nga krateret më të mëdhenj të dukshëm nga Toka, i njohur si Clavius, është zbuluar se përmban molekula uji.

Ekipi përgjegjës për studimin, i botuar në revistën Nature Astronomy, ka ndarë një zbulim të rëndësishëm të nxjerrë në dritë nga SOFIA. Ata kanë zbuluar një gjatësi vale specifike të dritës infra të kuqe që emetohet ekskluzivisht nga uji, duke ofruar informacion të vlefshëm.

Përfundime nga zbulimi i ujit në Hënë

thasë me ujë në hënë

Përfundimet e nxjerra nga gjetjet e SOFIA-s Ato përputhen me ato të një studimi të veçantë, të botuar gjithashtu në të njëjtën revistë shkencore. Në këtë studim, një grup studiuesish identifikuan "kurthe të ftohta" brenda zonave me hije të përhershme të Hënës, ku temperaturat mund të bien deri në 163 gradë nën zero. Këto njolla të vogla kanë potencialin për të shërbyer si rezervuarë afatgjatë të akullit të ujit. Megjithatë, shpallja më befasuese është akumulimi vlerësohet se këto zona ultrafrigide janë afërsisht 40.000 kilometra katrorë të sipërfaqes hënore.

Në afërsisht 40.000 kilometra të sipërfaqes hënore, ka rajone që janë të mbuluara nga errësira dhe kanë potencialin të përmbajnë ujë të ngrirë. Në hemisferën jugore të Hënës, konkretisht në kraterin Clavius, i cili është një nga krateret më të mëdhenj të dukshëm nga Toka, observatori ka zbuluar molekula uji. Studimet e mëparshme të sipërfaqes hënore ishin në gjendje të identifikonin praninë e hidrogjenit, por nuk mund të bënin dallimin midis ujit dhe përbërjes së tij të lidhur ngushtë, hidroksilit (OH).

Megjithatë, të dhënat e marra nga ky vend specifik kanë zbuluar se uji ekziston në përqendrime që variojnë midis 100 dhe 412 pjesë për milion. Për ta vënë këtë në perspektivë, Kjo sasi është afërsisht e barabartë me vëllimin e ujit që gjendet në një shishe 35 centimetrash, pak më e madhe se një kanaçe me gaz, e cila është bllokuar brenda një metër kub dheu të përhapur në sipërfaqen hënore. Duhet të theksohet se, në krahasim, shkretëtira e Saharasë përmban 100 herë më shumë ujë sesa ai i zbuluar në tokën hënore nga SOFIA, shpjegon agjencia hapësinore.

Uji i shkaktuar nga ndikimi i meteoritëve

ekzistenca e ujit

Zbulimi i fundit i ujit në sipërfaqen hënore, edhe pse i pranishëm në sasi të vogla, ka nxitur kërkime të reja për krijimin dhe ruajtjen e ujit në atë mjedis. Sidoqoftë, vlen të përmendet se molekulat e ujit të zbuluara nga observatori nuk janë në formën e akullit të pastër, por ekzistojnë në depozita të vogla të grumbulluara në sipërfaqe ose të bllokuara brenda kristaleve si rezultat i përplasjeve të vogla të asteroideve në Hënë.

Ndërsa sonda Chandrayaan-1 e Indisë kishte identifikuar më parë akullin e ujit në zona të pandritura të poleve hënore më shumë se një dekadë më parë, ky studim tani ofron prova përfundimtare se molekulat e ujit ekzistojnë gjithashtu në rajone të ndriçuara. Ekspertët spekulojnë se këto molekula janë rezultat i reaksioneve kimike hidroksil të shkaktuara nga ndikimi i meteoritëve të vegjël.

Aksesueshmëria e ujit të zbuluar nga SOFIA si një burim potencial është ende nën hetim. Ky zbulim novator, kulmi i kërkimeve të gjera të kryera gjatë disa viteve, ka implikime të rëndësishme për misionet e ardhshme me njerëz në satelit. Këto misione, të planifikuara në kuadër të programit Artemis për vitet e ardhshme, mund të lehtësohen nga prania e ujit në satelit.

Duke përdorur të dhënat e mbledhura nga SOFIA, NASA ka potencialin t'i përdorë ato për ekspeditat e ardhshme njerëzore në Hënë, të cilat aktualisht po zhvillohen në kuadër të projektit Artemis. Frymëzuar nga perëndeshë e lidhur me Hënën dhe jetën e egër, e cila Ajo është gjithashtu motra binjake e perëndisë Apollo, NASA e ka emërtuar me vend këtë mision të ri për nder të saj. Me këtë iniciativë, agjencia amerikane synon të dërgojë sërish astronautë në satelitin natyror të planetit tonë, që përfaqëson një kthim të rëndësishëm pas gati gjysmë shekulli.

Në një njoftim novator pranverën e kaluar, programi hapësinor zbuloi planet e tij ambicioze. Jo vetëm që synon të dërgojë njeriun tjetër në sipërfaqen hënore, por gjithashtu synon të arrijë një arritje edhe më të jashtëzakonshme: të krijojë një bazë të përhershme në Hënë. Ky post hënor do të shërbejë si një pikë e rëndësishme nisjeje për misionet e ardhshme të drejtuara në Mars, të cilat do të zhvillohen në vitin 2030.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për ekzistencën e ujit në Hënë dhe zbulimin e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.