Tycho brahe

Tycho Brahe

Duke marrë parasysh jetën e tij, ne mund të konsiderojmë Tycho brahe si astronomi më i çuditshëm në histori. Arritjet e tij shkencore janë në kulmin e jetës luksoze, të shënuar nga shumë anekdota surreale dhe për shkak të infeksionit të tetorit. Ai përfundoi më 24, 1601. Ai ishte një astronom mjaft i rëndësishëm në histori.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjithë biografinë dhe bëmat e Tycho Brahe.

Biografia e Tycho Brahe

astronomi tycho brahe

Tycho Brahe lindi më 14 dhjetor 1546 në Knudstrup, Suedi. Djali i këshilltarit personal të mbretit, ticho i ri Brahe u rrit nga xhaxhai i tij Joergen Brahe nën standardet më të rrepta. Xhaxhai i tij donte që Tycho të vazhdonte karrierën e tij në shërbim të monarkut, kështu që ai i dha atij një trajnim solid në shkencat humane latine dhe në vitin 1559, në moshën 13-vjeçare, e dërgoi në Universitetin e Kopenhagës, ku lexoi libra dhe libër i ri.. Pas një viti në universitet, më 21 gusht 1560, ndodhi një eklips diellor, i cili la një përshtypje të thellë tek i riu Tycho.

Megjithëse u transferua në Universitetin e Leipzig për të studiuar drejtësi, Brahe nuk i ndali vëzhgimet e tij astronomike në asnjë moment, dhe ishte në njërën prej tyre që ai kuptoi - gjatë lidhjes së Jupiterit dhe Saturnit - se ata bënë gabimet që ai bëri.

Kjo e shqetësoi shumë dhe ai vendosi t'i studionte dhe t'i ndryshonte këto parashikime. Ndërsa studionte drejtësinë në Universitetin e Leipzig-ut, Brahe vëzhgoi takimin planetar midis Jupiterit dhe Saturnit dhe vuri re gabime në parashikimet astronomike.

Në 1565, me këshillën e xhaxhait të tij, Brahe u kthye në Kopenhagë. Po atë vit xhaxhai i tij Joergen ndërroi jetë dhe Brahe, megjithë kundërshtimin e familjes së tij, mori një trashëgimi të madhe, të cilën e përdori për kërkime në fushën e astronomisë. Më 29 dhjetor 1566, 20-vjeçari Brahe u përfshi në një mosmarrëveshje të ashpër me fisnikun danez Mandrup Parsbjög. Me sa duket, edhe pse sipas deklaratës së autorit, Parsbjerg ka shpërfillur parashikimin e Tycho. Të tjerë thonë se kjo luftë buron nga një mosmarrëveshje e thjeshtë matematikore.

Mirëpo, astronomët nuk kanë dashur të humbasin ofendimin dhe gjithçka përfundoi në një sherr në rrugë. Disa burime treguan se Tycho ishte fituesi, edhe pse fati i tij ishte aq i keq, sa goditja fatale e kundërshtarit i grisi një pjesë të hundës. Që atëherë, Tycho Brahe duhej të mbante një protezë që, sipas tij, ishte prej ari dhe argjendi. Një mosmarrëveshje me një fisnik danez Kjo ka bërë që Brahe t'i humbasë një pjesë të hundës dhe, sipas tij, ai duhej të mbante një protezë ari dhe argjendi.

Bëmat e Tycho Brahe

bëmat e tycho

Një pjesë e pasurisë së astronomit të xhaxhait të tij ishte e destinuar për të financuar tekat ekstravagante. Për shembull, ai rriti një xhuxh të quajtur Jeep, dhe sipas vetë Brahe, ai ka mprehtësi. Për shkak të dallimeve shoqërore mes tyre, pavarësisht miqësisë së tyre të thellë, të dy nuk mund të ndajnë një tryezë gjatë drekës, ndaj Brahe mendon se nëse Jep ha nën tryezë, ai mund të hajë me të. E veçanta e tij tjetër është të kesh një moul, të cilin ai e quajti Rix. Natyrisht, ky dre jetonte rehat në pallatin e tij në Ulaniborg në vendin që Brahe përdorte si observator.

Qendra astronomike ishte një rezidencë e ndërtuar nga mbreti Frederiku II i Danimarkës midis viteve 1576 dhe 1580. E vendosur në ishullin Kom, Danimarkë. Natyrisht, Brahe e ka zakon ta shuajë etjen me një fuçi plot birrë. Në një nga abuzimet me alkoolin, moja humbi ekuilibrin dhe theu qafën kur u rrëzua nga shkallët.

Përveç gjithë këtyre veçorive, dihet mirë se para shpikjes së teleskopit, Tycho Brahe ishte vëzhguesi më i mirë i qiellit. Tycho beson se përparimi në astronomi nuk mund të arrihet përmes vëzhgimeve të herëpashershme dhe hetimeve specifike, por kërkon vëzhgime dhe matje sistematike, natë pas nate dhe përdorimin e instrumenteve sa më të sakta. Brahe kundërshtoi Nikolaus Kopernikun dhe mbrojti modelin gjeocentrik heliocentrik, sipas të cilit hëna dhe dielli rrotullohen rreth tokës, ndërsa Marsi, Mërkuri, Venusi, Jupiteri dhe Saturni rrotullohen rreth diellit.

Para shpikjes së teleskopit, Brahe ishte përfaqësuesi maksimal i vëzhgimit të qiellit dhe nuk ishte dakord me teorinë e Nikollë Kopernikut.

Nova në qiell me emrin tënd

planetar

Në 1572, një yll që nuk ishte parë kurrë më parë në qiell u shfaq në yjësinë Cassiopeia. Ky yll është në fakt një yll i ri dhe Brahe është shumë i interesuar për të. Ai kaloi rreth një vit duke bërë vëzhgime të ndryshme. Midis tyre, mund të kontrolloni që nuk ka asnjë paralaksë (d.m.th., nuk ka ndryshim në pozicionin e pamjes) pavarësisht se nga shikoni. Shfaqja e këtij ylli është një nga kontributet më të mëdha të Brahe-s në fushën e astronomisë: një kontradiktë në pikëpamjen se yjet e palëvizshëm janë të pandryshueshëm dhe kjo pikëpamje ishte ende e vlefshme në atë kohë. Sot, kjo supernova mban emrin e tij.

Në 1573, Tycho Brahe botoi veprën e tij të parë, e cila pasqyronte vëzhgimin e tij: De nova Stella, vepra e tij ishte shumë e njohur. Gjithashtu në të njëjtin vit, ai kishte një lidhje me një grua me origjinë fshatare të quajtur Kirsten, ai u bashkua me të pavarësisht kundërshtimit nga familja e tij dhe e lindi atë.

Brahe ishte personi i parë që pa një yll në yjësinë Cassiopeia, që në fakt është një yll i ri. Nëpërmjet këtij vëzhgimi, ai ishte në gjendje të përgënjeshtronte pikëpamjen që ishte ende e vlefshme në atë kohë se yjet janë të pandryshueshëm.

Vdekja e mbretit Frederiku II në 1588 nënkuptonte këtë astronomi humbi të drejtat e tij për ishullin Heven dhe pensionin që mori nga monarku. Për këtë arsye, ai u largua nga Danimarka dhe u prit nga Mbreti Rudolf II në Pragë në 1599. Rudolf II e emëroi atë matematikan mbretëror dhe i dha një kështjellë si observator dhe pagoi shpenzime të konsiderueshme. Në atë kohë, Brahe takoi dishepullin e tij, gjithashtu një astronom i famshëm: Johannes Kepler. Edhe pse marrëdhënia e tyre ishte paksa e vështirë në fillim, Brahe dhe Kepler përfundimisht arritën në një bashkëpunim të frytshëm.

Fundi i astronomit

Më 13 tetor 1601, Brahe u ftua për të mbajtur një banket në oborrin e Baron Rosenberg, mbrojtësi i Pragës. Në atë kohë, konsiderohej e vrazhdë të ngriheshe nga tavolina para se të mbaronte vakti dhe nikoqiri nuk kishte ardhur. Gjatë festës, Brahe piu shumë verë dhe fshikëza e tij filloi t'i shtypte, por duke qenë se ai nuk ishte i vrazhdë, ai vazhdoi më shumë sesa sugjerohej. Kjo rezultoi në një infeksion që e pengoi atë të urinonte normalisht, sepse ai mund të urinonte vetëm në raste të rralla. Pas 11 ditësh vuajtjesh, jeta e astronomëve papritmas mori fund.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth biografisë së Tycho Brahe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.