Turbinat e erës: a është energjia që ata prodhojnë aq e gjelbër sa mendoni?

Parku Eolico

Parku Eolico

Turbinat me erë ose mullinjtë e erës janë bërë burimi i energjia jeshile I preferuar në shumë vende të botës, pasi shpesh konsiderohet se kanë ndikim virtual zero në mjedis. Por disa studime që janë duke u kryer aktualisht tregojnë se mund të mos jetë aq e gjelbër sa mendoni.

Këto turbina ere nuk ndërhyjnë ose prisnin rrjedhën e lumenjve ose rrugët e ngushta të migrimit siç bëjnë hidrocentralet. Ato nuk lëshojnë gazëra serë ose nuk i shterrojnë ose zvogëlojnë ndjeshëm rezervat nga burime të pa rinovueshme siç është thëngjilli. Turbinat e erës gjithashtu prodhojnë energji të pastër dhe në dukje të pakufizuar.

Ndërkohë, janë shfaqur disa studime që kanë treguar se turbinat me erë mund të kenë efekte të dëmshme mbi zogjtë ose pasoja të tjera indirekte në mjedis, shumë prej tyre janë përshkruar si të përballueshme në krahasim me përfitimet e energjisë së erës. Por një grup studiuesish në Universitetin e Maryland kanë vërejtur se përdorimi në shkallë të gjerë i turbinave me erë si burimi i energjisë mund të ketë një ndikim në mjedisin tonë, në kundërshtim me atë që synon të minimizojë ndryshimin e klimës.

Ato ndryshojnë rrjedhën e ajrit dhe modelet e erës

Vlerësimet më konservatore flasin se rreth 250000 turbina me erë do të ishin të nevojshme për të përmbushur nevojat për energji të Shteteve të Bashkuara. Një instalim i një kalibri të tillë do të kishte një ndikim serioz në rrjedhat e ajrit atmosferik mbi sipërfaqen e Shteteve të Bashkuara dhe ndoshta mbi atë të vendeve të tjera. Shkencëtarët Daniel Barrie dhe Daniel Kirk-Davidoff nga Universiteti i Maryland kanë treguar se instalimi i fermave masive të erës që mbulojnë pjesën më të madhe të SH.B.A. në Kanada qendrore do të "vidhte" energjinë nga atmosfera.

Kushdo që ka studiuar fizikën themelore mund të kujtojë se në një sistem të mbyllur, siç është atmosfera e Tokës, energjia ruhet, as nuk krijohet as shkatërrohet. Kjo do të thotë që rrjedhat e ajrit që kalojnë nëpër fletët e turbinave gjigande të erës gati 100 metra të larta, përdorin energji për t'i bërë ato të rrotullohen, dhe kjo energji e përdorur për këtë rrëmbehet nga atmosfera, duke zvogëluar shpejtësinë e erës në përpjesëtim me to.

Pra, sa më i madh të jetë vendosja e turbinës së erës aq më shumë energji hiqet nga rrjedha atmosferike dhe aq më e ngadaltë shpejtësia e erës. Ulja e kësaj shpejtësie ndërmjet tetë dhe dhjetë kilometra në orë, e cila edhe pse duket më pak, mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në flukset në shkallë të gjerë dhe të ketë pasoja që ende nuk mund t'i kuptojmë.

Ndryshimi i rrymave oqeanike

Fermë me erë në det të hapur

Fermë me erë në det të hapur

Në një projekt tjetër të fundit mbi ndikimin e forcave të erës në mjedisin tonë, Goran Brostom nga Instituti Norvegjez i Meteorologjisë në Oslo përfshiu një studim që tregoi se fermat e erës në det të hapur, megjithëse me ndikim më të vogël vizual dhe më pak ndërhyrës se vëllezërit e tij në tokë, mund të kenë një efekt i caktuar në rrymat oqeanike në fillimin e tyre.

Kur ajri rrjedh nëpër fletët e turbinave me erë, rruga që ndjek kjo rrjedhë ndryshohet pak. Rezultati i këtij ndryshimi është që ndodh turbulenca, duke modifikuar rrjedhën e zakonshme laminare, e cila ndikon në sipërfaqen e oqeanit.

Këto turbulenca kur janë në kontakt me ujin e oqeanit mund të prodhojnë një fenomen të njohur si lartësim (përmbytje në spanjisht) që bën që ujërat e ftohtë të pjesës së poshtme të ngrihen në sipërfaqe dhe ujërat më sipërfaqësorë të zhyten për të zënë vendin e tyre. Kur kjo të ndodhë, rrjedha termike e trupit të ujit ndryshohet, duke modifikuar modelet e rrymave ekzistuese. Efekti i përgjithshëm i kësaj rritje në rrymat e ngritjes, si dhe ai i prodhuar në rrymat e ajrit vazhdon të shpëtojë nga të kuptuarit tonë.

Do të kishte shumë pika për të kritikuar në lidhje me këto studime, të tilla si që disa studiues nuk e konsiderojnë atmosferën si një sistem të mbyllur të energjisë ose interesi që këto studime të kryera të subvencionohen nga fonde nga kompani që prodhojnë energji me mjete të tjera, të tilla si bërthamore ose termike. Edhe kështu, është interesante të theksohet se jo të gjitha janë përfitime në energjitë e konsideruara të gjelbra.

Më shumë informacion: PlanetSolar, përgjigjja kundër ndryshimit të klimësEnergjia gjeotermale. Sera dhe zbatimi i tyre në bujqësi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.