Tundrat veprojnë si përforcues të ndryshimeve klimatike

Tundra e mbuluar me borë në Alaskë

Imazh - NASA / JPL-Caltech / Charles Miller

Emetimet e larta të dioksidit të karbonit po i shkaktojnë shumë probleme njerëzimit pasi ato intensifikojnë efektin serë. Si pasojë, temperaturat rriten dhe polet shkrihen, gjë që nga ana tjetër mund të rrezikojë shumë jetë.

Një nga zonat që po studiohen është Alaska, konkretisht tundra. Nga 1975 deri më sot, sasia e CO2 që është emetuar për shkak të shkrirjes është rritur me 70%, sipas Administratës Kombëtare të Aeronautikës dhe Hapësirës, ​​e njohur me shkurtesën e saj në anglisht NASA.

Studimi, i cili është udhëhequr nga studiuesi i atmosferës në Universitetin e Harvardit, Roisin Commane, zbulon se temperaturat më të ngrohta dhe shkrirja e borës mund të rrisin emetimet e dioksidit të karbonit në tundra, gjë që padyshim do të përkeqësojë ngrohjen globale pasi tokat që janë mbi 60 gradë gjerësi gjeografike veriore kanë sasi të mëdha karboni në formën e lëndës organike nga bimësia e vdekur.

Comanne e shpjegoi atë Gjatë verës Arktike, shkrirja e tokës dhe mikrobet shpërbëjnë këtë lëndë organike, duke prodhuar sasi të mëdha CO2. Megjithëse në tetor toka ngrin përsëri, emetimet e forta të kësaj përbërjeje vazhdojnë derisa toka të ngrijë plotësisht.

Mali në Alaskë

Si pasojë, klima po nxehet, gjë që ka bërë që tundra të zgjasë deri në tre muajKur në të kaluarën duhej vetëm një muaj. Përveç kësaj, të dhënat që janë marrë në kullat e vëzhgimit tregojnë rritje konstante të dioksidit të karbonit, gjë që i bën temperaturat më të buta në vjeshtë dhe dimër.

Kështu, tokat e tundrës veprojnë si një përforcues i ndryshimeve klimatike.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.