Tropopauza

Shtresat e vijës së atmosferës

Gjithçka që ne e quajmë meteorologji dhe e ndryshme llojet e motit ato ndodhin në troposferë. Kjo është, në vetëm një nga shtresat e atmosferës. Troposfera është zona e atmosferës ku jetojmë dhe që ka fundin e saj mes 10 dhe 16 km të lartë. Mbi këtë zonë është stratosferë. Kufiri që shënon të dy shtresat është tropopauza. Kjo është tema e këtij artikulli.

Tropopauza ka karakteristika diferenciale midis shtresave që ndan dhe është ajo që e bën klimën të përfundojë në linjë. Në këtë postim ju tregojmë gjithçka në lidhje me tropopauzën.

tipare kryesore

shiko tropopauzën

Shtë një zonë e ndërprerë midis troposferës dhe stratosferës. Siç e dimë mirë, troposfera është zona ku ndryshon llojet e reve dhe bëhet reshja. Mbi këtë shtresë, karakteristikat, përbërja e gazrave dhe faktorë të tjerë të atmosferës ndryshojnë plotësisht. Për shembull, në stratosferë është e njohur shtresa e ozonit Na mbron nga rrezet e dëmshme të diellit.

Tropopauza është ajo që shënon kufirin e sipërm të pranisë së avujve të ujit në ajër. Nga ky nivel lartësie, ajri është plotësisht i thatë. Një nga karakteristikat që përfaqëson ky kufi është se supozon një përmbysje termike. Kjo është, temperatura në stratosferë rritet me lartësinë në vend që të ulet. Kjo ndalon të gjitha lëvizjet vertikale të ajrit përveç forcës së erërave horizontale të stratosferës.

Gradienti i temperaturës i rritjes së përmbysja termike është 0,2 gradë për 100 metra. Përkundër besimit popullor, tropopauza nuk është një shtresë e vazhdueshme. Krejt e kundërta. Ndërsa lëvizim në gjerësinë mesatare dhe tropikët, mund të shohim disa pushime në të dy hemisferat. Gjëja kurioze për të është se këto këputje përkojnë me trajektoret që lumë jet.

Hapjet në tropopauzë lejojnë që ozoni i pranishëm në stratosferë dhe pjesa tjetër e ajrit të thatë të hyjë në troposferë. Vlerat lartësore të tropopauzës zbresin në zonat nga ekuatori në pole. Sidoqoftë, temperatura rritet me lartësinë mbidetare.

Llojet e tropopauzës sipas lartësisë dhe gjerësisë gjeografike

Shtresat e atmosferës

Në varësi të variablave meteorologjikë dhe motit në çdo moment, lartësia e tropopauzës ndryshon. Për shembull, është më e lartë kur ka anticiklone në shtresat e ulëta dhe është më e ulët kur ka një depresion ose një stuhi. Temperatura ndryshon në varësi të gjerësisë gjeografike ku jeni. Ka zona ku është në -85 ° C dhe në zona të tjera në -45 ° C.

Në këtë mënyrë, mund të identifikohen tre gjendje të ndryshme ose tre lloje të tropopauzës, në varësi të zonës ku është, si dhe gjerësisë dhe lartësisë.

  • Lloji 1 ose normal Oneshtë ai që ka situata kryesisht stacionare. Nuk ka adveksion të ngrohtë ose të ftohtë në troposferë.
  • Lloji 2 ose H quhet ndryshe tropopauza e lartë. Shtë ai që sinjalizon kur ekziston një lloj adveksioni i ngrohtë në zonën e sipërme dhe të mesme të troposferës. Kjo zakonisht ndodh në prani të anticikloneve të ngrohta.
  • Lloji 3 ose S. Njihet edhe si i mbytur. Korrespondon kur një adveksion i ftohtë ka origjinën në shtresat e sipërme të troposferës dhe pjesa tjetër formohet kur ka zona me presion të ulët në shtresat e ulëta.

rëndësi

tropopauza dhe fundi i reve

Edhe pse mund të mos duket si kjo, kjo vijë që ndan të dy shtresat e atmosferës ka një rëndësi të madhe për jetën në Tokë. Gjëja e parë është që falë stabilitetit që siguron në nivele të larta, e famshmja re cirrus.

Shërben si rezervuar uji, pasi që është i aftë të ruajë shumë avuj uji në kufirin e tij të poshtëm nga zonat tropikale. Shumë prej përbërjeve të pranishme në këtë kufi shërbejnë për të kuptuar më mirë efektet e ndryshimit të klimës dhe si do të ndikojë në planet. Kështu mund të hartohen plane të tjera për të zbutur disa nga dëmet më të rrezikshme të shkaktuara nga fenomeni.

Retë që arrijnë në tropopauzë nga rrymat e konvekcionit ndalojnë të rriten dhe është sikur të përplasen në një mur qelqi. Mos lejoni që retë të lëvizin lart meqenëse paraqet të njëjtën dendësi si ajri përreth. Rasti i kundërt ndodh poshtë tropopauzës, ku ajri ka një lulëzim që e lejon atë të lëvizë lart e poshtë. Stuhitë më të fuqishme në troposferë hedhin disa re mbi tropopauzë.

Dukuritë e shkaktuara nga tropopauza

Fundi i troposferës

Ka disa fenomene që ndodhin falë ekzistencës së këtij kufiri. Do t’i analizojmë një nga një.

E para është se, ndërsa përqendrimet e CO2 rriten, ato rrisin numrin e përplasjeve që kanë molekulat me gazrat e tjerë si azoti. Gjatë këtyre goditjeve, energjia kinetike absorbohet dhe kjo është kur prodhohet ajo që njihet si rrezatimi infra të kuqe. Shtë një lloj rrezatimi që i përket spektrit elektromagnetik dhe ka një gjatësi vale të gjatë. Kjo rrit nxehtësinë.

Kur kjo ndodh, ekziston një transferim mjaft i lehtë i nxehtësisë në rajonin e troposferës që rrit temperaturën. Nëse ky fenomen ndodh në stratosferë, rrezatimi infra të kuq i prodhuar mund të shpëtojë në hapësirë, pasi ekziston një dendësi e ulët e ajrit. Duke pasur më pak dendësi, ajri është në gjendje të ftohë shtresat më të larta të atmosferës.

Fenomeni i dytë që ndodh për shkak të tropopauzës është ai Ndodh me rritjen e përqendrimeve të CO2. Në këtë rast, ajo thith nxehtësinë që vjen nga toka dhe ka një rritje të temperaturës në pjesën e poshtme të atmosferës. Kështu rrezatimi arrin shtresat më të larta.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth tropopauzës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.