Tranziti i Venusit

tranziti i venusit

Ka ngjarje astronomike që ndodhin çdo qindra vjet. Një prej tyre është tranziti i Venusit. Isshtë një fenomen astronomik që ka ndodhur vetëm 7 herë që nga shpikja e teleskopit. Ndodhi në vitet 1631, 1639, 1761, 1769, 1874, 1882 dhe 2004. Herën e fundit që u pa ishte më 6 qershor 2012. Bëhet fjalë për tranzitin e Venusit duke prerë diskun diellor.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është tranziti i Venusit dhe cilat janë karakteristikat dhe kuriozitetet e saj.

Cili është tranziti i Venusit

hapi i venusit përmes diellit

Ne e quajmë tranzitin e Venusit kalimin e dukshëm të këtij planeti përpara diskut të diellit. Nga toka mund të vëzhgoni vetëm kalimet e atyre planetët e brendshëm në orbitën e saj. Për shembull, tranziti i Merkurit në normën prej 13 herë në shekull dhe asaj të Venusit në shkallën 13 për mijëvjeçar. Nëse orbitat e planetëve të tjerë si Mërkuri, Venusi dhe Toka do të ishin saktësisht i njëjti plan, tranzitet e dy të parëve do të ishin shumë më të shpeshta. Megjithatë, kjo nuk është kështu. Fakti i të qenit në nivele të ndryshme të orbitës, e bën takimin më pak të shpeshtë. Ndonjëherë mund të shihni se tranziti jep një planet falë kalimit të disqeve.

Nga pikëpamja tokësore, Mërkuri dhe Venusi mund të hyjnë në një bashkim më të ulët dhe të mos hyjnë në diskun diellor, por të kalojnë përmes jugut të mirë të veriut të yllit. Ne e dimë atë Orbita e Merkurit ka një prirje prej 7 ° në lidhje me atë të Tokës, dhe atë të Venusit prej 3,4 °. Me këto kushte të orbitës së vendosur, ne duhet të dimë se cilat janë situatat që shkaktojnë tranzitin. Lidhja e ulët e planetit të brendshëm ndodh kur është në një nga nyjet orbitale. Në këtë mënyrë, ato pika të orbitës janë ato që kalojnë rrafshin e orbitës së planetit tonë. Vetëm në këtë rast, dielli dhe planeti Tokë janë praktikisht në një vijë të drejtë dhe është e mundur të vëzhgohet kalimi i planetit përpara diskut diellor.

Transiti i fundit i merkurit mund të vërehet në vitin 2016, ndërsa tranziti i Venusit është dashur të kalojë më shumë se një shekull për t'u parë. Çifti tjetër i tranzitit të këtij planeti do të ndodhë më shumë se një shekull pas kompanive të largëta si p.sh. 10 dhjetor 2117 dhe 8 dhjetor 2125.

Transiti i Venusit përmes diskut diellor

planetët orbitojnë

Tranziti i Venusit përpara diskut diellor është më spektakolar se ai i Mërkurit. Kjo sepse diametri i dukshëm është shumë më i madh për shkak të afërsisë me planetin tonë. Ne e dimë që disku i Venusit është me diametër 61 ((1/30 e diametrit diellor) është pesë herë më i madh se disku i Merkurit, i cili arrin vetëm 12. Kjo është pamja nga planeti ynë.

Këto tranzite ndodhin në ditët e para të qershorit dhe dhjetorit kur dielli ndodhet më pak se 1 ° 45 ′ nga nyja dhe planeti arrin lidhjen më të ulët. Astronomët e kanë përshkruar këtë lloj fenomeni si një fenomen të rrallë dhe ndodh vetëm brenda një ose dy ditëve në datat në të cilat planeti ynë kalon nëpër nyjet. Ne gjithashtu e dimë që ato ndodhin në intervale absolutisht të rregullta dhe gjithmonë gjatë 243 viteve.

Ne do të shohim se cilat janë ngjarjet kryesore që ndodhin gjatë tranzitit të Venusit për të nxjerrë në pah rëndësinë e këtij fenomeni:

  • Kontakti i parë: Në këtë kontakt të parë, disku në dukje duhet të prekë diskun e diellit. Ky është fillimi i tranzitit dhe më vonë mund të vërehet se si futet në të. Kjo e dimë që nuk është plotësisht kështu, por është një pamje vizuale.
  • Kontakti i dytë: Shtë pjesa e këtij fenomeni në të cilin disku i Venusit është tangjent brenda diskut diellor. Ne mund të shohim se pika e zezë udhëton në diell me një lëvizje lineare praktikisht të njëtrajtshme. Pak a shumë mund të vlerësoni një shpejtësi prej rreth 4 minutash hark në orë. Transiti ndërmjet dy kontakteve mund të zgjasë disa orë.
  • Kontakti i tretë: kjo është kur disku i Venusit prek skajin e diskut diellor.
  • Katër kontaktet: është fundi i tranzitit të Venusit. Në këtë pjesë të tranzitit, disqet takohen tangjente të jashtme.

Mund të thuhet se dy kontaktet e para përcaktohen si faza e hyrjes dhe e fundit konsiderohen si baza e daljes.

Si ta shikojmë

zona tranzit e venusit

Ky tranzit i fundit ndodhi më shumë se 8 vjet më parë, por duheshin plotësuar disa kushte për ta parë atë si duhet. Zgjati 6 orë e 12 minuta dhe ndodhi ndërmjet orës 22:09 dhe 04:49 të mëngjesit UT (dy orë të tjera për kohën gadishullore spanjolle), kështu që vështirë se ishte e dukshme nga gjerësitë tona gjeografike. Në Spanjë, në pjesën e gadishullit ata u desh të lëviznin sa më shumë në veri dhe në vende të larta që kanë një horizont të sheshtë dhe të qartë lindor. Duhet të merret parasysh që disku diellor largohet me kalimin në momentet e tij të fundit. Këto momente të fundit janë kontakti i tretë dhe i katërt. Kjo e bën ngritjen e diellit mbi tokë disa gradë.

Mund të shihet në vendin më të mirë se ishte bregu i Girones me pamje direkte nga deti e cila është në zonën ku lind dielli. Vendndodhja më e mirë për të vëzhguar atë në gadishull është diku lart në bregdetin e Girona me një pamje të drejtpërdrejtë të detit ku Dielli do të lindë. Madhësia e Venusit e parë nga Toka gjatë një bashkimi më të ulët është rreth 60 ″, ose 3 % madhësia këndore e Diellit, e mjaftueshme për të qenë në gjendje ta shohin atë pa pasur nevojë për një pajisje optike.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth tranzitit të Venusit dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.