El Torno përgatitet kundër efekteve të ndryshimit të klimës

Rio San Jorge derdhet për shkak të shirave të rrëmbyeshëm

Ndryshimi i klimës rrit intensitetin dhe shpeshtësinë e ngjarjeve ekstreme të motit të tilla si thatësira dhe përmbytje. Në këtë rast, ne shkojmë në qytetin El Torno, në Kolumbi, i cili u prek seriozisht nga një përmbytje e fortë në 2010.

Fakti që ky qytet u dëmtua nga përmbytja nxiti veprimin dhe zhvillimin për t'u përgatitur kundër efekteve të ndryshimit të klimës. Në këtë mënyrë, El Torno është sot gjithçka një shembull i kapacitetit adaptues dhe rezistencës ndaj ndryshimeve klimatike dhe gjithashtu në një mënyrë të qëndrueshme.

Përmbytjet e shkaktuara nga ndryshimi i klimës

përmbytjet shkollën e El Torno

Qyteti i El Torno është prekur për shumë vite nga shirat e rrëmbyeshëm që kanë shkaktuar dëme serioze dhe kosto të mëdha riparimi. Në mënyrë që të zbuten efektet shkatërruese të përmbytjeve, Ministria e Mjedisit dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) ka punuar me drejtuesit e secilit rajon të Kolumbisë që nga viti 2013 për të përgatitur banorët dhe për të rritur qëndrueshmërinë ndaj efekteve të ndryshimit të klimës.

Planet kundër ndryshimit të klimës bazohen në zhvillimin e programeve të trajnimit bujqësor, strehues dhe multidisiplinar që ndihmojnë në përshtatjen me ngrohjen globale. Megjithëse është e vërtetë se pa marrë parasysh sa plane dhe programe janë zhvilluar, ata kurrë nuk do të jenë në gjendje të shmangin fenomenet ekstreme natyrore të shkaktuara nga ndryshimi i klimës, Po, ato mund të zvogëlojnë ndikimet që këto kanë në popullatë. Këto ndikime mund të jenë të mira ekonomike, sociale, shëndetësore, materiale, etj.

Masat kundër ndryshimit të klimës

Ndryshimi i klimës shkakton përmbytje në El Torno

Për të zvogëluar ndikimet që prodhon ndryshimi i klimës në këto zona përmes fenomeneve ekstreme natyrore, janë zhvilluar programe, të tilla si, për shembull, rritja e bimëve tradicionale që janë rezistente ndaj përmbytjeve. Farat e farërave barten nga fara që janë të afta të mbijnë plantacione që janë rezistente ndaj përmbytjeve. Në këtë mënyrë, meqenëse nuk mund ta shmangim përmbytjen, të paktën nuk do ta kemi atë humbje ekonomike të plantacioneve bujqësore.

Përveç kësaj, farat tradicionale janë gjithashtu rezistente ndaj dëmtuesve dhe thatësirave (dy pasoja të tjera të shkaktuara nga ndryshimi i klimës). UNDP gjithashtu ka kryer veprime të tjera si p.sh. krijimin e shtëpive që janë përshtatur ndaj ndryshimeve në klimë dhe një rrjet stacionesh hidrologjike është ngritur për të paralajmëruar dhe këshilluar banorët kur lumi San Jorge fillon të jetë një kërcënim për shkak të shirave të rrëmbyeshëm.

Këto masa janë mjaft të jashtëzakonshme dhe ndihmojnë në zvogëlimin e ndikimeve të ndryshimit të klimës në këto zona. Fatkeqësisht, këto ide dhe inovacione nuk ekzistuan në vitin 2010 kur ndodhën përmbytjet të cilat, megjithëse nuk shkaktuan shumë vdekje, preku 211.000 njerëz në rajonin e La Mojana, duke shkatërruar të korrat, ekosistemet dhe më shumë se 20.000 shtëpi.

Mësojmë nga gabimet

përmbytjet në La Mojana

Si rezultat i kësaj katastrofe dhe ndikimit në jetën dhe pasurinë e përmbytjeve, Ministria e Mjedisit dhe UNDP kanë filluar një plan pilot për të parandaluar që ngjarjet ekstreme të motit të ulin ndikimet e tyre dhe të shkaktojnë më pak dëme. Këto plane janë bërë praktikat e mira të parandalimit të katastrofave dhe ato tashmë janë një referencë e përditshme në zonë. Kjo është, ato janë veprime që kryhen nga e gjithë popullsia si një vlerë më e futur në shoqëri.

Këto projekte kanë një buxhet prej rreth tetë milion dollarësh dhe falë tyre është e mundur të shmangen tragjedi të tilla si orteku Mocoa. Për të shmangur dëmtimin nga përmbytja, një pyll është rimbjellur nga komunitetet përreth lumit San Jorge në mënyrë që të rregullojë rrjedhën e tij dhe në të njëjtën kohë të ofrojë fruta dhe bar për bagëtinë.

Siç mund ta shihni, ka shumë efekte që ndryshimi i klimës ka në të gjithë botën. Ne nuk mund të shmangim ngjarjet ekstreme nëse emetimet e gazeve serë nuk zvogëlohen, por ndikimet mund të minimizohen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.