A mund të formohen tornadot në Spanjë?

Tornado F5

Nëse ju pëlqejnë tornadot, me siguri doni që një të formohet në Spanjë, apo jo? Dhe është se kur e dini se në Shtetet e Bashkuara rreth 1000 nga këto ciklone të pabesueshme formohen çdo vit, ju bën të dëshironi të blini një biletë avioni për në El Corredor de los Tornados vetëm për t'i menduar, edhe një herë.

Por, megjithëse në vendin tonë nuk ka kushtet më të përshtatshme për të parë një EF5, po ju mund të shihni tornadot në Spanjë. Çfarë është e vështirë të dihet se ku dhe kur.

Dhe fakti është se këto fenomene mund të ndodhin në çdo kohë të vitit, dhe ato gjithashtu mund të ndodhin si ditën ashtu edhe natën; kjo do të thotë, dikush mund të na befasojë në çdo kohë. Sigurisht, sipas të dhënave nga AEMETnë Spanjë ato ndodhin më shpesh midis muajve shtator deri në dhjetor dhe drejt orëve të pasdites.

Në vendin tonë është e vështirë të formohen tornadot që formohen në Shtetet e Bashkuara. Në fakt, deri më sot vetëm ata mes EF0 dhe EF3 në pika të ndryshme në gjysmën e poshtme të gadishullit dhe në lindje të vendit duke përfshirë Ishujt Balearik.

Tornadot historike në Spanjë

tornado

 

Tornadot më të rëndësishme të vërejtura në territorin spanjoll ishin të kategorisë EF3, dhe ato ndodhën në këto vende:

 • Cádiz, në 1671
 • Madrid, në 1886
 • Sevilje, në 1978
 • Ciutadella-Ferreries (Ishujt Balearik), në 1992
 • Navaleno-San Leonardo de Yagüe (Soria) në 1999

Era nga një tornado EF3 fryn me një shpejtësi prej 219 dhe 266km / h, dhe mund të shkaktojë dëme serioze. Mund të përmbysë trenat, të ngrejë automjete të rënda dhe t'i hedhë larg, të dëmtojë strukturat me themele të dobëta, si dhe të lërë viktima.

Pra, nëse duam të shohim një, duhet të jetë në një distancë të caktuar - sa më larg, aq më mirë - sepse nëse nuk e bëjmë, mund të kemi shumë probleme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.