Tornado zjarri

Vorbull zjarri

Me siguri kur dëgjoni për një tornado zjarri ju e lidhni atë me një lloj fenomeni artificial. Sidoqoftë këto janë tornado të zjarrta ciklonike që a mund të ndodhin natyrshëm. Zakonisht ndodhin kur ndodh një zjarr në shkallë të gjerë në pyll. Për shembull, disa shembuj të këtyre fenomeneve janë dhënë në zjarret Australiane.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën dhe pasojat e një tornado të zjarrtë.

Çfarë është një tornado e zjarrit

Tornado zjarri

Kur ndodh një zjarr në shkallë të gjerë në pyll, kërkohet një regjim mjaft i fortë i erës për të ndodhur një tornado të zjarrtë. Në zjarret që ndodhën në Australi, u vunë re manifestimet më të tmerrshme të zjarreve. Dhe bëhet fjalë për formimin e disa tornado të zjarrta gjatë zjarreve. Këto fenomene nuk janë të pazakonta për t'u parë në fushat Australiane, por ato bëhen shumë të rrezikshme në kushtet në të cilat u gjetën zjarret.

Tornadot e zjarrit quhen edhe firenadot dhe ata nuk kanë asnjë lidhje me tornadot e zakonshme. Formimi i tij është për shkak të asaj kur ndodhin kombinime ekstreme të nxehtësisë për shkak të temperaturave të larta që e bëjnë tokën të mbajë shumë nxehtësi. Përveç kësaj, rritja e temperaturave që pëson toka me zjarrin bën që ajo të përzihet me një shtresë ajri më të ftohtë që fryn mbi të. Meqenëse ajri më i ngrohtë është më pak i dendur, ai ka tendencë të rritet dhe ai gradient i temperaturës, i cili shkakton ndryshimin, bën që të krijohet një kolonë ajri që ngrihet shpejt dhe fillon të rrotullohet.

Nëse kolona e ajrit të nxehtë takon një zonë ku po ndodh zjarri kolona e ajrit në fjalë do të tërheqë zjarrin duke shkaktuar tornado të zjarrit. Ndërsa fiton një shpejtësi më të madhe, tornado fillon të shkatërrojë të gjithë prushin dhe materialin e ndezshëm. Kjo kullë zjarri që është formuar ka potencial serioz për dëmtime pasi shkatërron të gjithë rrugën e saj.

tipare kryesore

Formimi i një tornado të zjarrtë

Siç kemi parë, duhet një gradient i temperaturës nga toka në ajër që të ndodhë tornado e zjarrit. Kryesisht shohim që temperatura e tokës është shumë më e lartë se ajo e ajrit të ftohtë në lartësi. Kjo bën që ajri më pak i dendur të ngrihet me dhunë. Këto tornado mund të arrijnë temperatura të brendshme deri në 1.500 gradë. Kjo është arsyeja pse ata kanë një potencial kaq shkatërrues.

Karakteristikë tjetër që kanë këto tornado është shpejtësia me të cilën mund të udhëtojnë. Në varësi të regjimit të erës dhe intensiteti i zjarrit mund të prodhojë erëra deri në 250 km / orë. Kjo shpejtësi varet edhe nga ndryshimi i temperaturës që ekziston midis tokës dhe ajrit në lartësi. Sa më i madh të jetë ndryshimi në këto ekstreme, aq më e madhe është shpejtësia me të cilën udhëtojnë tornadot dhe ajri ngrihet.

Këto tornado të zjarrtë kanë shkaktuar dëme të mëdha në zjarret në Australi. Megjithëse zjarret dhe zjarret janë pjesë e ciklit natyror të pyjeve, ndryshimi i klimës po përshpejton këto procese. Për shembull, ndodhin vera më të gjata, temperatura më të larta dhe nxehtësi ekstreme, që arrin vlera 50 gradë në shumë zona. Siç e kemi përmendur më parë, sa më i madh të jetë gradienti i temperaturës i krijuar midis bazës së tokës dhe ajrit të ftohtë në lartësi, aq më i madh është potenciali që të krijohen këto ngjarje ekstreme. Dhe fakti është se sa më shumë zjarre atje dhe sa më shumë temperaturë të jenë, këto tornadot e zjarrit mund të gjenerohen me një frekuencë dhe intensitet më të madh.

Tornadot e zjarrit të regjistruara

Shumica dërrmuese e të gjithë tornadove të mëdha të zjarrta që kanë ndodhur në planet kanë lindur nga zjarret. Në këto ngjarje mund të gjejmë rryma ngjitëse dhe konverguese të ajrit të ngrohtë. Këto tornado zakonisht kanë lartësi midis 10 dhe 50 metra të larta dhe disa metra të gjerë. Një nga karakteristikat që njihet për këtë tornado është kohëzgjatja e tij e shkurtër. Zgjat vetëm disa minuta. Sidoqoftë, megjithëse kohëzgjatja e tyre është e shkurtuar, shpejtësia e tyre me të cilën ato formohen dhe me të cilën lëvizin shkakton dëme serioze.

Disa nga tornadot e zjarrta më ikonë në të gjithë historinë ndodhën gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ato ndodhën në qytete gjermane si Hamburg gjatë operacionit Gomorrah, ku 43 njerëz vdiqën. Gjithashtu gjatë Bombardimeve në Dresden, e cila ndezi një stuhi zjarri me madhësinë e një qyteti të vogël dhe prodhoi një shakullinë e zjarrit që vrau midis 25 dhe 40 njerëz, përveç shkatërrimit të gjysmës së qytetit.

Zjarri i Tornados dhe ndryshimi i klimës

Duhet të merret parasysh se ndryshimi i klimës mund të transformojë kushtet mjedisore në një shkallë globale. Variablat meteorologjike kanë ekuilibrin e tyre bazuar në sasinë e rrezatimit diellor që ne vazhdimisht marrim. Ky rrezatim diellor shkakton shumicën dërrmuese të të gjitha fenomeneve meteorologjike në të gjithë botën. Në varësi të sasisë së rrezatimit diellor që arrin tek ne, ekziston një regjim i erës ose një tjetër.

Kësaj i shtojmë mbajtjen e nxehtësisë nga gazrat serë. Rritja e këtyre gazrave në atmosferë është ajo që shkakton një rritje të temperaturave globale. Karakteristika kryesore e këtyre gazrave është një kapacitet më i madh i mbajtjes së nxehtësisë. Duke pasur më shumë nxehtësi ndikon vazhdimisht në të gjitha variablat meteorologjikë dhe funksionimin e tyre.

Kështu ndodhin ngjarje ekstreme të motit me intensitet më të madh. Dukuritë që rendisim si thatësira, përmbytje, shira ekstremë, valë nxehtësie etj. Me këto kushte, ngjarje shumë të rrezikshme të tilla si tornadot e zjarrit bëhen më të shpeshta. Sa më e lartë të jetë shkalla e zjarrit, aq më e madhe është probabiliteti që të ndodhë një prej këtyre fenomeneve.

Siç mund ta shihni, këto fenomene ekstreme mund të shkaktojnë dëme serioze dhe rriten nga efektet e ndryshimit të klimës. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth tornados së zjarrit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.