Tokat me dru kontribuojnë në ngrohjen globale

tokat e pyllëzuara

26 vjet më parë ai filloi një eksperiment që po vazhdonte gjatë gjithë kësaj kohe dhe që përpiqet të zbulojë se si ndikon rritja e temperaturës në tokat pyjore. Përgjigja që shkencëtarët kanë marrë zbulon një përgjigje ciklike dhe befasuese.

A doni të dini më shumë rreth zbulimit të këtij studimi dhe rëndësisë së tij?

Tokat e pyllëzuara

Rezultati i marrë nga ky eksperiment është si më poshtë: ngrohja e tokës stimulon periudha të bollshme çlirimi i karbonit prej tij në atmosferë, duke alternuar me periudha pa humbje të dukshme në depozitat nëntokësore të karbonit. Kjo e bën atë ciklike dhe kjo do të thotë që, në një botë ku temperaturat janë gjithnjë e më të larta, do të ketë më shumë terrene në të cilat do të ndodhë vetë-feedback i karbonit, i cili do të shtojë akumulimin e dioksidit të karbonit atmosferik për shkak të djegia e lëndëve djegëse fosile dhe do të kontribuojë në ngrohjen globale të përshpejtuar.

Me fjalë të tjera, do të ketë periudha kur tokat e pyllëzuara lëshojnë më shumë karbon në atmosferë dhe periudha kur jo. Kjo periudhë do të intensifikohet nga rritja e temperaturave globale kjo do ta bëjë tokën të ngrohtë dhe, për këtë arsye, do të lëshojë më shumë karbon në atmosferë.

Studimi është punë e ekipit të Jerry Melillo, nga Laboratori Biologjik Detar (MBL, për shkurtesën e tij në anglisht), i lidhur me Universitetin e Çikagos, në Shtetet e Bashkuara.

Eksperimentoni

Eksperimenti filloi në 1991, kur në një zonë të një pylli gjetherënës në një pyll të Massachusetts ata varrosën kabllot elektrike në disa parcela. Për të simuluar ngrohjen globale, ata ngrohën tokën pesë gradë mbi temperaturën e dhomës për t'u krahasuar mes tyre. Pas 26 vitesh që vazhdojnë akoma, parcelat që rritën temperaturën e tyre me pesë gradë, ata humbën 17% të karbonit që ka depozituar në lëndën organike.

Kjo e bën rrezikun e ngrohjes globale gjithnjë e më të afërt dhe më të vështirë për t'u ndalur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.