Toka mund të kalojë 1,5 gradë të temperaturës në 2026

ngrohje-goditje-temperatura të larta-1060x795

Temperatura mesatare e planetit Tokë mund të kalojë 1,5 gradë Celsius shumë më herët sesa pritej: deri në vitin 2026, siç zbulohet në një studim të kryer nga shkencëtarët nga ARC Center of Excellence for Climate System Science of the University nga Melbourne (Australi), dhe botuar në revistën »Letra kërkimore gjeofizike».

Nëse kjo do të ndodhë, do të ndodhë sepse Oshilimi Dekadal i Paqësorit (IPO), i cili është një kontrollues natyral i klimës, shkoni në një fazë pozitive ose të ngrohtë, duke përshpejtuar ngrohjen globale.

Çfarë është IPO?

Lëkundja e Paqësorit

Vlerat mujore të indeksit IPO nga viti 1900 deri në maj 2006.
Image - Grupi i Ndikimeve në Klimë

Kjo është një dukuri klimatike e bashkëveprimit ndërmjet atmosferës dhe oqeanit që ndodh midis paraleleve 50º Veriore dhe 50º Jug të Paqësorit. Ka dy faza: pozitive në të cilën regjistrohen temperaturat e larta dhe negative. E para zakonisht zgjat midis 1 dhe 5 vjet, ndërsa e dyta mund të zgjasë deri në 40 vjet ose më shumë.

A ka lidhje me ngrohjen globale?

Océano Pacífico

Në vitet e fundit, nga 2014 në 2016, ka pasur rekorde të temperaturës që sugjerojnë që faza e ngrohtë në të cilën jeni tani mund të shoqërohet me këto rekorde që po regjistrohen. Akoma, Ben Henley, një nga autorët e studimit, tha që Megjithëse është në një fazë negative, hulumtimet e tyre tregojnë se barriera 1,5ºC ka të ngjarë të prishet në vitin 2026.

Për ta shmangur atë, »qeveritë do të duhet të zbatojnë politika që jo vetëm ulin emetimet, por gjithashtu heqin karbonin nga atmosfera- theksoi Henley.

Nëse kjo nuk arrihet, shkrirja e poleve do të bëjë që niveli të rritet, shkretëtirat do të bëhen më të thata dhe thatësira të rënda mund të përjetohen në Shtetet e Bashkuara të Jugperëndimit dhe Meksikë.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.