Toka mund të kthehet në boshtin e saj

toka mund të anohet në boshtin e saj

Planeti ynë u kthye përmbys 84 milionë vjet më parë kur dinosaurët ecnin në tokë. Më saktësisht, ndodh një fenomen i quajtur zhvendosja reale e poleve, e aftë të ndryshojë prirjen e një trupi qiellor në lidhje me boshtin e tij dhe të shkaktojë një "lëkundje". Ka disa studime që e vërtetojnë këtë toka mund të anohet në boshtin e saj dhe kjo mund të shkaktojë probleme serioze për njerëzimin dhe jetën siç e njohim ne.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se si Toka mund të kthehet në boshtin e saj dhe çfarë pasojash mund të ketë ajo.

Toka mund të kthehet në boshtin e saj

Studimi në tokë mund të kthehet në boshtin e saj

Një zhvendosje e vërtetë e poleve ndodh kur polet gjeografike veriore dhe jugore të Tokës zhvendosen ndjeshëm, duke bërë që korja e ngurtë të kthehet në mantelin e sipërm të lëngshëm që mbron bërthamën. As fusha magnetike dhe as jeta në Tokë nuk u prekën, por shkëmbi i zhvendosur regjistroi shqetësimin në formën e të dhënave paleomagnetike.

"Imagjinoni se po shikoni Tokën nga hapësira," shpjegon Joe Kirschvink, një gjeolog në Institutin e Teknologjisë në Tokio në Japoni, dhe një nga autorët. "Zhvendosja e vërtetë polare jep përshtypjen se planeti po anohet në njërën anë, kur ajo që po ndodh në të vërtetë është se sipërfaqja shkëmbore (manteli i ngurtë dhe korja) rrotullohet mbi mantelin e lëngshëm dhe rreth bërthamës së jashtme".

"Shumë shkëmbinj regjistruan orientimin e fushës magnetike lokale ndërsa u formuan, ngjashëm me mënyrën se si kaseta regjistron muzikën," shpjegoi instituti në një deklaratë. Për shembull, kristalet e vogla të magnetitit që formohen magnetozomet ndihmojnë bakteret e ndryshme të orientohen dhe të rreshtohen saktësisht me polet magnetike. Ndërsa shkëmbinjtë u ngurtësuan, ata u bllokuan dhe formuan "gjilpëra mikroskopike të busullës", që tregonin se ku ishte poli dhe si lëvizte gjatë Kretakut të vonë.

Gjithashtu, ky regjistrim i fushës magnetike na tregon se sa larg është shkëmbi nga skaji: në hemisferën veriore, nëse është krejtësisht vertikal, do të thotë se është në pol, ndërsa nëse është horizontal, kjo e vendos atë në ekuator. Një ndryshim në orientimin e shtresave që korrespondojnë me të njëjtën epokë do të tregonte se planeti "lëkundet" në boshtin e tij.

Studime nëse Toka mund të kthehet në boshtin e saj

devijimi i boshtit

Për të gjetur shenja të këtij fenomeni, një autor tjetër, profesor Ross Mitchell i Institutit të Gjeologjisë dhe Gjeofizikës në Pekin, Kinë, kujtoi një pikë të përsosur që ai analizoi kur ishte student. Ky është liqeni Apiro, në malet Apenine, në Italinë qendrore, ku guri gëlqeror u formua pikërisht në kohën kur ata ishin të interesuar të hetonin: midis 1 dhe 65,5 milion vjet më parë, data e përafërt e zhdukjes së dinosaurëve.

Të shtyrë nga hipoteza e vërtetë e bredhjes polare, të dhënat e mbledhura mbi gurin gëlqeror italian sugjerojnë se Toka u anua rreth 12 gradë përpara se të korrigjohej. Pas animit ose "përmbysjes", planeti ynë ndryshoi kurs dhe përfundimisht tërhoqi një hark prej afro 25°, të cilin autorët e përcaktojnë si një "zhvendosje e plotë" dhe një "yo-yo kozmike" që zgjat rreth 5 milionë vjet.

Hulumtimet e mëparshme mohuan mundësinë e një bredhjeje të vërtetë polare në fund të periudhës së Kretakut, duke vënë bast mbi stabilitetin e boshtit të Tokës gjatë 100 milionë viteve të fundit. "pa mbledhur të dhëna të mjaftueshme nga të dhënat gjeologjike," vunë në dukje autorët e gazetës. "Kjo është një nga arsyet që ky studim dhe pasuria e tij e të dhënave të bukura paleomagnetike janë kaq freskuese," shtoi në komente gjeofizikani Richard Gordon nga Universiteti Rice në Hjuston.

Shpjegimi shkencor

rrotullimi i boshteve të tokës

Toka është një sferë e shtresuar me një bërthamë të brendshme metalike të ngurtë, një bërthamë të jashtme metalike të lëngshme dhe një mantel dhe kore të ngurtë që dominojnë sipërfaqen në të cilën jetojmë. Të gjithë rrotullohen si një majë, një herë në ditë. Sepse Bërthama e jashtme e Tokës është e lëngshme, manteli dhe korja e ngurtë mund të rrëshqasin mbi të. Strukturat relativisht të dendura, të tilla si pllakat oqeanike nën zbritëse dhe vullkanet e mëdha si Hawaii, preferojnë të jenë më afër ekuatorit.

Pavarësisht nga kjo zhvendosje e kores, fusha magnetike e Tokës gjenerohet nga rrymat në metalin e lëngshëm konvektiv Ni-Fe në bërthamën e jashtme. Në shkallët e gjata kohore, lëvizja e mantelit dhe kores së sipërme nuk ndikon në thelbin e Tokës, sepse ato shtresa shkëmbore mbi të janë transparente ndaj fushës magnetike të Tokës. Në vend të kësaj, modelet e konvekcionit në këtë bërthamë të jashtme detyrohen të kërcejnë rreth boshtit të rrotullimit të Tokës, që do të thotë se modeli i përgjithshëm i fushës magnetike të Tokës është i parashikueshëm, duke u përhapur në të njëjtën mënyrë që fijet e hekurit rreshtohen në shufra të vogla magnetike.

Pra, të dhënat japin informacion të shkëlqyeshëm për orientimin gjeografik të poleve veriore dhe jugore, dhe animi jep distancën nga polet (fusha vertikale do të thotë se jeni në pole, fusha horizontale do të thotë se jeni në ekuator). Shumë shkëmbinj regjistrojnë drejtimin e fushave magnetike lokale teksa formohen, njësoj si muzika në kasetë. Për shembull, kristalet e vogla të magnetitit mineral të prodhuar nga disa baktere në të vërtetë rreshtohen njësoj hala të vogla të busullës dhe bllokohen në sediment ndërsa shkëmbi ngurtësohet. Ky magnetizëm "fosil" mund të përdoret për të gjurmuar se ku ka lëvizur boshti i rrotullimit në lidhje me koren e Tokës.

“Imagjinoni të shikoni Tokën nga hapësira”, shpjegon autori i studimit Joe Kirschwenk i Institutit të Teknologjisë në Tokio, ku bazohet ELSI. "Zhvendosja e vërtetë polare duket sikur Toka po anohet në njërën anë, kur ajo që po ndodh në të vërtetë është e gjithë guaska e jashtme shkëmbore e Tokës (manteli i ngurtë dhe korja) që rrotullohet rreth bërthamës së jashtme të lëngshme." Një zhvendosje e vërtetë polare ka ndodhur, por Gjeologët vazhdojnë të debatojnë nëse rrotullime të mëdha të mantelit dhe kores së Tokës kanë ndodhur në të kaluarën.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë nëse Toka mund të rrotullohet në boshtin e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.