Thyerja e akullnajave Grey si një simbol i ndryshimit të klimës

akullnajë gri

Ndryshimi i klimës dihet se po rrit temperaturat në të gjithë globin. Kjo po bën që akullnajat dhe polet të shkrihen. Një shembull i qartë se kjo po ndodh është fraktura që ka ndodhur në Akullnajë gri, e vendosur në Parku Kombëtar Torres del Paine në Kili.

Shkrirja e akullnajave ka pasoja serioze për nivelin e detit dhe, për këtë arsye, për qytetet bregdetare. Çfarë efektesh mund të shkaktojë fraktura e akullnajës Grey?

Ndryshimi i klimës dhe akullnajat e shkrirjes

shkrij

Para se të fillojmë me çështjen e akullnajave Grei, duhet të sqarojmë një keqkuptim të vogël në lidhje me shkrirjen e akujve polare dhe ngritjen e nivelit të detit. Isshtë e vërtetë që kjo shkakton një ngritje të nivelit të detit, por nuk funksionon në këtë mënyrë. Duhet të merret parasysh se një ajsberg që noton në det, siç janë ato në Polin e Veriut, tashmë zë një vëllim në ujë, madje edhe më të madh se ai që do të zërë kur të kthehet në gjendje të lëngët. Shkrirja e Polit të Veriut nuk do të bëjë që niveli i detit të rritet.

Nga ana tjetër, akullnajat në Antarktidë janë të vendosura në majë të një shelfi kontinental, kështu që kur ato të shkrihen, vëllimi i ujit që do të përmbajë oqeani do të rritet.

Frakturë Gri Glacier

thyerje

Këtë javë një copë e madhe akulli shpërtheu që shpërtheu akullnajën Gray. Blloku i akullit ka një dimension prej 350x380m dhe, për 12 vjet, ai ka humbur një vëllim ekuivalent me 900 metra kub.

Ndryshimi i klimës është problemi më i fortë global me të cilin po përballet njerëzimi. 78% e kilianëve Ata besojnë se lufta kundër ndryshimit të klimës duhet të ketë përparësi mbi zhvillimin ekonomik të vendit.

“Ndryshimi i klimës po ndodh tani dhe po ndodh këtu. Somethingshtë diçka që kilianët e kanë shumë të qartë ”, tha presidentja kur inauguroi Forumin e Kryetarëve të Komunave për Ndryshimet Klimatike, të organizuar nga Rrjeti Kilian i Komunave kundër Ndryshimeve Klimatike dhe organizata jofitimprurëse Adapt Chile.

Edhe pse shumë njerëz nuk e konsiderojnë të rëndësishëm, është thelbësore që qeveritë lokale të marrin masa për të lehtësuar ndryshimin e klimës në mënyrë që, nga ajo lokale, në atë globale. Janë veprime të vogla në një fushë të ngushtë që më në fund veprojnë në të gjithë globin.

Çfarë mund të bëjë një këshill i qytetit kundër ndryshimeve klimatike?

akullnajat

Sundimtari i Kilit, Michelle Bachelet, ka përuruar një ngjarje në të cilën synohet të publikohen veprimet që komunat mund të kryejnë për të ndaluar ndryshimin e klimës në një shkallë lokale. Politikat që janë propozuar gjatë ngjarjes mund të fillojnë, hartohen dhe zbatohen në komunat e Kilit.

Kjo ngjarje do të trajtojë çështje të rëndësishme që prekin të gjithë planetin, të tilla si monitorimi i Marrëveshja e Parisit, Veprimet për përshtatjen ndaj ndryshimeve klimatike dhe përputhja me objektivat e Agjendës së Veprimit për Klimën.

Thyerje të tilla si ajo në Glacier Gray do të jenë pjesë e një skenari të pashmangshëm dhe të pakthyeshëm të ngrohjes globale. Siç u përmend më parë, kryesori i prekur nga kjo dukuri e ngritjes së nivelit të detit do të jetë qytetet bregdetare për shkak të rritjes së rrezikut të përmbytjeve.

Efekti negativ më i menjëhershëm që ka thyerja e këtij akullnaje është vështirësia që shkakton në lundrim.

Në të gjithë akullnajat e botës mund të gjendet një bilanc negativ. Kjo do të thotë, Më shumë akull po humbet nga shkrirja se sa fitohet nga akumulimi i borës. Kjo prirje nuk po prek vetëm akullnajën Gri, por ka akullnaja që kanë humbur deri në trembëdhjetë kilometra në më shumë se tre dekada.

Kjo prirje do të vazhdojë çdo vit nëse nuk ndalet ngrohja globale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.