Temperaturat e larta dhe thatësira janë duke u bërë më të shpeshta

thatësira të shkaktuara nga ndryshimi i klimës thajnë lumin ebro

Planeti ynë po i nënshtrohet një numri të madh të ngjarjeve ekstreme të motit. Tani në verë, me rritjen e temperaturave dhe zvogëlimin e reshjeve, koha e thatësirave fillon. Thatësira është shumë e dëmshme si për njerëzit ashtu edhe për speciet e florës dhe faunës.

Uji është sinonim i jetës dhe thatësira gjithnjë e më të shpeshta, intensive dhe afatgjata shkatërrojnë ekuilibrin e shumë ekosistemeve. Këto thatësira përkeqësohen nga efektet e ndryshimit global të klimës.

Thatësira dhe temperatura të rritura

thatësira dëmton ekosistemin

Në vitet e fundit, lartësitë historike janë regjistruar për parametra të ndryshëm global për shkak të ngjarjeve ekstreme të motit. Temperaturat ekstreme, nivelet ekstreme të reshjeve, shpejtësia ekstreme e erës, etj. Për shembull, Ky Prill i lashtë ishte më i nxehtë në 137 vjet. Administrata Kombëtare e Oqeanisë dhe Atmosferës (NOAA) e Shteteve të Bashkuara tregon se në Prill 2016 dhe 2017 dy anomalitë më të mëdha pozitive të temperaturës globale të oqeanit janë regjistruar që nga viti 1880. Kjo ka shpjegimin e saj dhe bazohet në rritjen e përqendrimit të gazrave serë në atmosferë. Më 14 qershor 2017, u regjistrua një përqendrim atmosferik i CO2 prej 409,58 pjesë për milion (ppm), një masë që konfirmon vazhdimësinë e rritjes së gazrave serë dhe që përbën kulmin më të lartë të CO2 atmosferik të zbuluar në Tokë për 800.000 vjet.

Duhet të merret si e mirëqenë që rëndësia e emetimeve të gazrave serë nga veprimi njerëzor dhe efekti i tyre në klimë është i pamohueshëm. Ka studime që deklarojnë se ngrohja globale e bërë nga njeriu dinamikat atmosferike po ndryshojnë. Kjo shkakton rritjen e frekuencës dhe intensitetit me të cilin ndodhin ngjarje ekstreme të motit. Shumë valë të nxehtësisë dhe përmbytje në Hemisferën Veriore janë shkaktuar nga emetimet e gazeve serë që shkaktojnë ndryshimin e klimës dhe ngrohjen globale.

Parashikoni të ardhmen

Emetimet e gazeve serë

Në mënyrë që të jemi në gjendje të parashikojmë mirë se çfarë do të ndodhë në të ardhmen, nevojiten matje dhe vëzhgime sa më të besueshme. Necessaryshtë e nevojshme të dihet, sipas variablave që ndryshojnë me kalimin e kohës, si planeti ynë do të na ndikojë drejtpërdrejt dhe indirekt. Veryshtë shumë e dobishme të parashikosh të ardhmen për të analizuar të kaluarën. Falë studimit të ndryshimeve në klimë në të kaluarën, mund të gjenerohen modele që ndihmojnë në parashikimin e së ardhmes. Me siguri mund të dimë se si mund të ndryshojnë disa variabla meteorologjike për shkak të rritjes së përqendrimit të gazrave serë. Në këtë mënyrë, ne mund të parashikojmë se si ata do të veprojnë sot dhe çfarë të bëjnë për të shmangur dëmin më të madh të mundshëm.

U takon shkencëtarëve të studiojnë shkaqet, pasojat dhe evolucionin e klimës gjatë gjithë historisë së Tokës dhe në të ardhmen. Politikanët, nga ana e tyre, duhet të dëgjojnë specialistët dhe të bazojnë vendimet e tyre në të dhëna shkencore. Por përveç marrjes në konsideratë të provave që tregojnë shkencëtarët, është e rëndësishme, për të mirën e të gjithëve, që ato që thonë të kuptohen saktë. Sidoqoftë, politika më e qartë amerikane është kthimi kundër luftës për të shmangur ndryshimin e klimës me të Tërheqja e Donald Trump nga Marrëveshja e Parisit.

Përpjekjet për të ndaluar ndryshimin e klimës nuk janë të mjaftueshme

marrëveshja e Parisit nuk është e mjaftueshme për të ndaluar ndryshimin e klimës

Unshtë për të ardhur keq për të parë se si efektet e ndryshimit të klimës po bëhen më të dukshme çdo ditë dhe katastrofat që marrin mijëra jetë në vit dhe megjithatë përpjekjet për të ndaluar ngrohjen globale nuk janë të mjaftueshme. Megjithëse çdo vend në botë e respektoi marrëveshjen e Parisit në milimetër, temperaturat mesatare do të ngriheshin mbi 2 gradë që komuniteti shkencor vendos si një limit.

Sfidat e paraqitura nga ndryshimi i klimës janë të rëndësishme dhe urgjente. Zgjidhjet janë komplekse, ndër të tjera, sepse ato kërkojnë marrëveshje shumëkombëshe, veprime të menjëhershme dhe afatgjata, dhe veprime bujare. Përballë një problemi të një madhësie të tillë dhe të një rëndësie globale, kërkohet pjesëmarrja e të gjithëve, veçanërisht e atyre që kanë më shumë kapacitete dhe mund të kontribuojnë më shumë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.