Terraformuese

njerëzit në planetët e tjerë

Ne e dimë që qeniet njerëzore po shterojnë burimet natyrore të planetit tonë në një shkallë gjigante dhe vetë zhdukja e specieve tona rritet në shumë raste për shkak të shkatërrimit të planetit tonë. Për këtë arsye, flitet për terraformuese. Bëhet fjalë për përshtatjen e planetëve të tjerë në kushte të përshtatshme të banueshme për njerëzit. Origjina e terraformimit ndodhi në trillimet shkencore, por falë zhvillimit të shkencës, në komunitetin shkencor po zhvillohet.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë hapat për terraformimin dhe cilët planetë mund të kushtëzohen të banojnë.

Terraformuese

planetë të tjerë për të jetuar

Fakti i të folurit për terraformimin përmblidhet në kërkimin e një planeti dhe kushtëzimin e atmosferës së tij në mënyrë që ai të jetë i banueshëm për njerëzit. Pasi një planet është terraformuar ju mund të flisni për habitatet e mundshme që mund të përdoren nga njerëzit. Nuk është e rëndësishme vetëm të njohim dhe përshtatim atmosferën në një vend të banueshëm, por edhe strukturat gjeologjike dhe morfologjike për t'i bërë ato më të ngjashme me planetin tonë. Një nga rastet më të zakonshme të terraformimit nga komuniteti shkencor dhe komuniteti i përgjithshëm është Marsi.

Ka shumë autorë të njohur të cilët kanë propozuar ta shndërrojnë Marsin në një botë të adaptuar për mbijetesën e qenieve njerëzore. Ekzistojnë edhe planetë të tjerë që mund të terraformohen dhe t'i përshtatin kushtet qenies njerëzore. Terraformimi është një hap pothuajse thelbësor në zhvillimin dhe mbijetesën e qenies njerëzore si specie. Le të shohim cilët janë planetët që mund të kolonizohen. Gjëja logjike për të bërë është të fillojmë me ata planetë në sistemin diellor që janë më afër Tokës. Megjithëse Venusi është planeti më i afërt, niveli i presionit atmosferik është shumë i lartë dhe ka re të acidit sulfurik të përqendruar dhe temperatura të larta. Kjo e bën sfidën e të jetuarit në Venus shumë të lartë.

Më e thjeshtë dhe më e natyrshme do të ishte të filloje me Marsin.

Planetë të tjerë që do të terraformohen

terraformimi i marsit

Gjigandët e gazit në sistemin diellor janë Jupiteri, Urani, Saturni dhe Neptuni. Ata kanë problemin e dukshëm që nuk kanë një sipërfaqe solide për t'u ulur, me përjashtim të bërthamës. Kjo i bën ata planetë që nuk parashikohen as për terraformim.

Planetët oqeanikë që janë pothuajse të përbërë nga një oqean i vetëm ose shumë të shpeshtë në mjediset e trillimeve shkencore. Në filmin Interstellar ose romanin Solaris mund të shihni se si një planet është një tokë tokësore dhe nuk mund të kolonizohet. Kjo mund të rregullohet në një mënyrë të thjeshtë, ndryshe nga rasti i planetëve të gaztë, por gjithsesi do të ishte një kosto më e lartë. Sidoqoftë, këta planetë janë shumë të paqëndrueshëm nga pikëpamja klimatike pasi nuk kanë një kore të Tokës dhe nuk ka cikle silikate dhe karbonatike.

Në një planet oqean avullimi është i kufizuar dhe dioksidi i karbonit ai hiqet në mënyrë efektive nga vetë oqeani, por nuk lirohet nga litosfera. Kjo bën që planeti të qetësohet me një shpejtësi të madhe dhe të hyjë në një epokë akulli dhe në një fazë të mëvonshme me një diell më të ndritshëm avullimi do të rritet ndjeshëm për të formuar përsëri avuj uji dhe shkrirë akullin. Planetët oqeanikë janë shumë të paqëndrueshëm dhe nuk janë fare në diskutim për një proces terraformues.

Terraformimi i Marsit

terraformimi i planeteve

Për arsyen që kemi përmendur më lart, një nga planetët që synojnë terraformimin nga njerëzit është planeti Mars. Në ditët e sotme Ekzistojnë dy projekte shumë serioze për një udhëtim në Mars, megjithëse jo për terraformim. Kjo tregon se planeti vazhdon të zgjojë interes të madh te njerëzit. Ky planet si Toka ose Venusi ka pasur një histori gjeologjike. Një nga detajet më të rëndësishme është se nëse ka pasur ujë në të kaluarën dhe në çfarë sasie ka pasur. Shtë një aspekt për të cilin çdo herë qenia është më e bindur se pothuajse ishte dhe që oqeanet zënë gati një të tretën e sipërfaqes.

Aktualisht është një vend qartësisht jo-mikpritës pasi atmosfera e tij e hollë e bën atë të ketë rreth një të mijtën e presionit atmosferik që ekziston në planetin tonë. Një nga arsyet e ekzistencës së një atmosfere kaq të hollë është për shkak të a graviteti i dobët duke arritur vlera prej 40% më pak se në Tokë dhe nga ana tjetër mungesa e magnetosferës. Duhet të merret parasysh se magnetosfera është ajo që bën që grimcat e erës diellore të mos devijohen dhe mund të ndikojnë në atmosferë. Ne e dimë që këto grimca gradualisht mund të shkatërrojnë atmosferën.

Planeti që ne shohim nuk ka një magnetosferë dhe ka një atmosferë të dendur pasi forca e tij e gravitetit është shumë më e madhe. Temperatura e detit luhatet shumë dhe mund të arrijë vlera qindra gradë nën zero deri në 30 gradë në zonat ekuatoriale. Erërat zakonisht nuk janë shumë të forta dhe stuhitë e pluhurit ndodhin me disa frekuenca. Stuhi të tilla pluhuri mund të përfshijnë të gjithë planetin.

Përkundër faktit se gjejmë një planet me një atmosferë të hollë, është e lehtë të gjesh shpejtësi të erës deri në 90 km / orë. Dendësia është aq e ulët në Mars sa ka ndryshime të vogla presioni. Një tjetër gjë që është bërë për prodhimin e energjisë në Mars është aftësia e erës për të lëvizur mullinjtë. Ky kapacitet do të zvogëlohej shumë edhe duke marrë shpejtësinë e një stuhi rëre përsëri të shkaktuar nga dendësia e ulët.

Jetoni në Mars

Ngjyra karakteristike e kuqërremtë e planetit Mars është për shkak të pranisë së oksideve të hekurit të tilla si limoniti dhe magnetiti në ajër. Kjo e bën diametrin e grimcave disi më të madh se gjatësia e valës së dritës që po hyn në planet dhe mund të shihet në ajër. Nga oksigjeni avulli i ujit në atmosferë vështirë se ka gjurmë, pasi përbërja e atmosferës është me 95% ose më shumë dioksid karboni, pasuar nga azoti dhe argoni.

Mungesa e një fushe magnetike bën që rrezet kozmike të godasin Marsin, kështu që grimcat e erës diellore dhe niveli i rrezatimit janë shumë të larta për njerëzit. Dikush duhet të jetojë nën tokë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth terraformimit të Marsit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.