Terraformimi i Marsit

terraformimi i Marsit

Qytetërimi hipotetik pas terraformimit

Fjala "terraformim" është koncepti që përshkruan veprimet e transformimit të një planeti për ta bërë atë të banueshëm. Terraformimi i Marsit është pikërisht ai, procesi inxhinierik planetar që do të ndihmonte në transformimin e klimës mbizotëruese të planetit. Ky proces do të synonte të rriste temperaturën e planetit të ftohtë dhe të ngrirë. Gjithashtu të jesh në gjendje të krijosh një atmosferë më të dendur, e cila për të të dhënë një ide, është 1% e asaj që kemi këtu, domethënë mund të themi se vështirë se ka ndonjë. Dhe sigurisht, krijoni lumenj, që kishin oksigjen, që kishte bimë, pemë, faunë ... gjithsej, kjo ishte gjëja më e afërt me Tokën.

Shumë shkencëtarë (dhe disa vizionarë) kanë dhënë propozime se si të arrihet ky proces. Mund të duket e lehtë, por nëse e arsyetoni mirë, nuk është aq e lehtë. Si rezultat i zbulimeve të fundit, mënyra se si blloqet e mëdha të akullit dhe mundësia që uji të jetë nën to, kanë ushqyer shumë shpirtrat për të terraformuar planetin. Nga NASA, dhe më shumë kompani, tashmë kanë bërë propozime në profilin e njerëzve që do të shkojnë atje për të filluar këtë proces ambicioz. Një udhëtim në një drejtim, por jo një kthim, që mund të fillojmë ta shohim, në dekadën e ardhshme. Sidoqoftë, rimodelimi i një planeti nuk është një detyrë e lehtë dhe është se kur përpiqesh ta modifikosh atë, gjërat janë zbuluar ku shumë ekspertë në propozimet e tyre, nuk kishin marrë parasysh fillimisht.

Krijoni klimën dhe atmosferën në Mars

Marsi nga hapësira

Imazhi i Marsit nga hapësira

Uji nuk mund të ekzistojë në gjendje të lëngët. Aktualisht Marsi është një planet me një nivel shumë të dobët të presionit atmosferik, në rendin 0,005, duke marrë Tokën si referencë, 1. Ne gjithashtu duhet të llogarisim temperaturën, në Tokë rreth 15ºC, në Mars, megjithëse nuk ka të dhëna të mjaftueshme voluminoze për të përcaktuar një saktësi të saktë, mund të themi se është midis -40 / -70ºC. Ekzistojnë të dhëna shumë të ndryshueshme, siç është ndryshimi midis maksimumit dhe minimumit të zbuluar nga sondat Viking, qenia më e ngrohtë -13ºC dhe e ftohta -89ºC. Të dy rekordet mund të tejkalohen me mjaft ndryshim në varësi të pikës në planet ku matet.

Për të marrë ujë, nuk do të mjaftonte vetëm rritja e temperaturësMeqenëse ka një presion kaq të ulët, ai mund të ekzistojë vetëm në një gjendje të gaztë ose të ngurtë. Për atë, duhet ta rrisim presionin mbi 0,006. Me një presion mjaft të lartë atmosferik dhe një temperaturë më të lartë në planet, një nga shtyllat themelore të Terraforming do të ishte zgjidhur. Por ... Si mund të rritet presioni dhe temperatura?

Procesi për të marrë ujë

Fazat me tre pika të ujit

Diagrami i fazës së ujit

Ne e dimë atë ne kemi nevojë për të rritur presionin, për të rritur temperaturën, dhe e gjithë kjo për të arritur edhe ujë. Një nga mënyrat më interesante për të përmbushur të gjitha gjërat është duke bombarduar polet. Duke i bombarduar ata, akulli mund të rrisë shkallët, një pjesë e CO2 do të lartësohej. Sublime do të thotë të shkosh nga e ngurta në të gaztë. Kjo do të shkaktonte një rritje të CO2 në atmosferë, e cila mund të rrisë presionin atmosferik deri në 0,3. Siç mund ta shihni në vizatim, Marsi është në pikën A. E ashtuquajtura pikë e trefishtë, B, është zona ku mund të fillojmë të gjejmë ujë. Pika C do të ishte pika ku duhet të arrijmë.

Një nga format e propozuara të bombardimeve ka ardhur gjithashtu nga goja e Ellon Musk, i njohur për të qenë pronar i disa ndërmarrjeve, përfshirë Tesla-n ose Space-X të famshëm. Ellon musk propozoi pak kohë më parë, për të bombarduar me bomba bërthamore. Një ide mjaft ekscentrike, por që ndjek sa vijon. Reaksioni zinxhir që ndiqet pas çlirimit të CO2 në formë të gaztë është se presioni rritet, kjo rrit temperaturën, e cila rrit më shumë çlirim të CO2, e cila bën që presioni të rritet përsëri, etj. Nga kjo mënyrë, ne do të merrnim një proces pozitiv të feedback-ut.

Procesi për të marrë oksigjen

fitoplankton

fitoplankton

Sapo akulli të shndërrohet në ujë, do të kishim një atmosferë të përbërë kryesisht nga dioksid karboni dhe avuj uji, por akoma pa mungesë oksigjeni. Ideja këtu do të ishte transportimi i fitoplanktonit nga Toka. Fitoplanktoni i siguron planetit tonë më shumë se 50% të oksigjenit që thithim. Në këtë mënyrë mund të krijojmë oksigjen dhe të arrijmë një atmosferë më të frymëmarrjes.

I gjithë ky proces fillestar do të zgjaste shumë vite. Siç kemi qenë në gjendje të verifikojmë, mund të shkojmë në Marsin Terraform. Njerëzit e parë që NASA ka në plan të dërgojë pritet të jenë nga viti 2030. Duhet thënë se disa kompani kanë ambicien se do të jetë në dekadën e ardhshme. Disa prej tyre, të tilla si SPACE-X, kanë filluar të propozojnë modele se si t'i bëjnë këto udhëtime më ekonomike dhe më efikase.

Imazhe | i.ytimg.com, nasa.gov, stefaniabertoldo.com, pulpenfantasi.blogspot.com.es


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.