Teoria e inflacionit

alternativa për shpërthimin e madh

La teoria inflacioniste i universit është një propozim shkencor që kërkon të shpjegojë misteret e origjinës dhe evolucionit të hershëm të universit. Ai u propozua në vitet 1980 nga fizikani Alan Guth dhe që atëherë është pranuar gjerësisht nga komuniteti shkencor si një shpjegim bindës për momentet më të hershme të universit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për teorinë e inflacionit, nga çfarë përbëhet dhe cilat janë zbulimet e saj.

Çfarë është teoria inflacioniste

universi i teorisë inflacioniste

Teoria e inflacionit bazohet në idenë se universi përjetoi një zgjerim jashtëzakonisht të shpejtë dhe të përshpejtuar në momentet e tij të para, menjëherë pas Big Bengut. Ky zgjerim, i njohur si inflacion kozmik, do të kishte ndodhur në një fraksion të sekondës dhe do të kishte qenë shumë më i shpejtë se çdo zgjerim tjetër në historinë e universit.

Teoria e inflacionit bazohet në vëzhgime dhe prova të ndryshme astronomike, duke përfshirë uniformitetin dhe homogjenitetin e universit në një shkallë të gjerë, ekzistencën e luhatjeve në rrezatimin e sfondit kozmik dhe shpërndarjen e galaktikave në univers. Sipas teorisë së inflacionit, këto karakteristika të universit mund të shpjegohen me inflacionin kozmik.

Inflacioni kozmik do të ishte shkaktuar nga një formë e panjohur e energjisë e quajtur energji inflacioniste, e cila do të kishte krijuar një forcë jashtëzakonisht të fortë refuzuese që do të kishte shtyrë zgjerimin e universit. Pas një fraksioni të sekondës, energjia inflacioniste do të ishte zhdukur, duke e lejuar universin të vazhdojë të zgjerohet me një ritëm më të ngadaltë dhe konstant.

tipare kryesore

origjinën e universit

Teoria e inflacionit është një propozim kozmologjik që shpjegon se si universi iu nënshtrua një faze të zgjerimit të përshpejtuar në momentet e para të ekzistencës së tij. Ai u zhvillua në vitet 1980 nga një grup fizikantësh teorikë të udhëhequr nga Alan Guth dhe Andrei Linde., dhe që atëherë është pranuar gjerësisht nga komuniteti shkencor si shpjegimi më bindës i origjinës së universit.

Një nga tiparet kryesore të teorisë inflacioniste është se ajo sugjeron që universi iu nënshtrua një zgjerimi jashtëzakonisht të shpejtë dhe të përshpejtuar brenda një fraksioni të sekondës pas Big Bengut. Ky zgjerim do të ishte nxitur nga një formë e veçantë energjie e quajtur energjia inflacioniste, e cila do të ishte përgjegjëse për krijimin e të gjithë universit të vëzhgueshëm.

Një tipar tjetër kyç i teorisë inflacioniste është se ajo propozon që energjia inflacioniste u zbeh shpejt pas zgjerimit fillestar, duke e lejuar universin të hyjë në një fazë zgjerimi më të ngadaltë, më graduale që ka vazhduar deri më sot. Për më tepër, teoria inflacioniste sugjeron se ky zgjerim fillestar do të kishte qenë përgjegjës për formimin e strukturave në shkallë të gjerë në univers.

Rëndësia e teorisë inflacioniste

teoria inflacioniste

Rëndësia e teorisë së inflacionit qëndron në disa fusha. Para së gjithash, shpjegon se si universi u bë kaq uniform në strukturën e tij në shkallë të gjerë. Para inflacionit, universi besohej të ishte më kaotik, me ndryshime të konsiderueshme në densitetin dhe temperaturën e materies në rajone të ndryshme. Inflacioni lejon që këto luhatje të zgjerohen dhe zbuten për të krijuar një shpërndarje më të barabartë të materies.

Së dyti, teoria inflacioniste parashikon ekzistencën e valëve gravitacionale në univers, gjë që është konfirmuar nga vëzhgimet e fundit. Këto valë janë të rëndësishme sepse ato ofrojnë prova të drejtpërdrejta për universin e hershëm inflacioniste dhe mund të ndihmojnë për të kuptuar më mirë natyrën e gravitetit dhe materies në univers.

Së treti, teoria inflacioniste gjithashtu mund të ndihmojë zgjidh probleme në fusha të tjera të fizikës teorike, si fizika e grimcave dhe kozmologjia kuantike. Për shembull, mund të shpjegojë pse universi duket të ketë energji të errët konstante, gjë që është e vështirë të shpjegohet në teori të tjera.

Teoria e inflacionit është e rëndësishme sepse na ndihmon të kuptojmë më mirë universin dhe të zgjidhim probleme në fusha të ndryshme të fizikës teorike. Për më tepër, testet vëzhguese dhe eksperimentale të teorisë së inflacionit kanë forcuar besimin tonë në vlefshmërinë e fizikës moderne.

problemet që zgjidh

Inflacioni zgjidh disa probleme në kozmologjinë e Big Bengut që u vunë në dukje në vitet 1970. Këto probleme lindin nga vëzhgimi se për t'i ngjasuar universit sot, universi duhet të fillojë nga kushte fillestare "të veçanta" ose shumë të vogla. I sintonizuar rreth Big Bengut. Inflacioni i zgjidh këto probleme duke ofruar një mekanizëm dinamik që e sjell universin në këtë gjendje të veçantë, duke e bërë universin më të ngjashëm me tonin në kontekstin e teorisë së Big Bang-ut.

inflacioni kozmik luan një rol të rëndësishëm në zgjidhjen e heterogjenitetit, anizotropisë dhe lakimit të hapësirës. Kjo e lë universin në një gjendje shumë të thjeshtë në të cilën dominohet plotësisht nga fusha e inflatonit, e vetmja heterogjenitet domethënës janë luhatjet e dobëta kuantike në inflatonin. Zgjerimi gjithashtu hollon grimcat e rënda ekzotike, të tilla si monopolet magnetike të parashikuara nga shumë zgjerime të Modelit Standard të fizikës së grimcave. Nëse Universi do të ishte mjaftueshëm i nxehtë për të formuar grimca të tilla para-inflacioniste, ato nuk do të vëzhgoheshin në natyrë sepse janë aq të rralla sa ndoshta nuk ekzistojnë fare në Universin e vëzhgueshëm. Së bashku këto efekte njihen si "teorema pa qime inflacioniste", e ngjashme me teoremën pa qime për vrimat e zeza.

"Teorema pa flokë" është në thelb për shkak të faktit se universi u zgjerua nga një faktor i madh gjatë zgjerimit të tij. Në një univers në zgjerim, densiteti i energjisë përgjithësisht bie ndërsa vëllimi i universit rritet. Për shembull, dendësia e lëndës së zakonshme "të ftohtë" (pluhuri) është në përpjesëtim të kundërt me vëllimin: kur dimensioni linear dyfishohet, densiteti i energjisë zvogëlohet tetë herë. Ndërsa universi zgjerohet, densiteti i energjisë rrezatuese bie edhe më shpejt: kur dimensioni linear dyfishohet, densiteti i energjisë rrezatuese bie gjashtëmbëdhjetë herë. Gjatë inflacionit, dendësia e energjisë në fushën e inflacionit është pothuajse konstante. Megjithatë, dendësia e energjisë e heterogjenitetit, lakimit, anizotropisë dhe grimcave ekzotike po zvogëlohet dhe me zgjerim të mjaftueshëm, ato bëhen të papërfillshme. Kjo la një univers bosh, të sheshtë, simetrik, i cili u mbush me rrezatim kur mbaroi zgjerimi.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth teorisë së inflacionit dhe karakteristikave të saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.